Zakladatel Oculus Rift finančně podpořil skupinu, která poškozuje Hillary Clinton v boji proti Trumpovi

Jiří SvobodaJiří Svoboda

palmerluckey
0Zobrazit komentáře

Politika v době blížících se voleb nového amerického prezidenta prosakuje do všech vrstev společnosti a nevyhýbá se tak ani špičkám technologického průmyslu. Právo na podporu jednoho či druhého kandidáta má samozřejmě každý, ale způsob jakým to dělá Palmer Luckey, zakladatel startupu Oculus, je při nejmenším na pováženou.

Oculus VR se dostal do obecného povědomí  díky vytvoření svého přelomového Oculus Rift – vůbec prvních brýlí pro virtuální realitu, na nichž se pracovalo již od kampaně na Kickstarteru v roce 2012. Když pak firmu v roce 2014 odkoupil Facebook za 2 miliardy dolarů, z původních majitelů udělal díky akvizici boháče. Sám Luckey si přišel na bezmála 700 milionů dolarů, v přepočtu téměř 17 miliard korun.

lyft_presskit_01

Přečtěte si takéZakladatel populárního přepravního startupu Lyft se rozpovídal o budoucnosti autonomních vozůZakladatel populárního přepravního startupu Lyft se rozpovídal o budoucnosti autonomních vozů

Pohádkové peníze ale nevyužil ve všech případech tím nejlepším způsobem. Luckey totiž finančně podpořil skupinu Nimble America, která se podle vlastní definice zabývá „shitpostingem v reálném životě“, konkrétně za účelem poškození Hillary Clintonové, respektive explicitní podpory Donalda Trumpa, v boji o prezidentský úřad Spojených států.

palmerlucky3

Vše vyšlo najevo, když se ukázalo, že Luckey stojí za redditovým nickem „NimbleRichMan“, což potvrdil server The Daily Beast. Prostřednictvím tohoto účtu měl do subredditu podporujícího Trumpa vložit příspěvek, kde říká, že ho podporoval už léta a přemlouval ho i k prezidentské kampani při minulých volbách. Dále se nebál i výroků jako je „Nemůžete bojovat s americkou elitou bez pořádné palebné síly.“

Palmer sice dlouho otálel, ale k situaci se vyjádřil v pátek odpoledne na svém Facebooku. Říká otevřeně, že daroval 10 tisíc dolarů organizaci Nimble America, protože si myslel, že má dobré myšlenky v oblasti komunikace s mladými voliči. Nicméně tvrdí, že je liberál, který stejně jako v minulých volbách podporuje Garyho Johnsona, kandidáta na prezidenta za Liberální stranu.

Pravda je stále nejasná

Důrazně ale odmítá, že by příspěvky s nickem „NimbleRichMan“ psal on, přestože serveru The Daily Beast měl v emailu napsat přesný opak. Jedna strana tedy lže. Upozorňuje také, že jakékoliv jeho politické názory nereflektují postoje Oculusu, přesto vyjadřuje lítost nad tím, jak, komunita nadšenců do virtuální reality reagovala. Ať už to bylo jak chtělo, potvrzeným faktem je, že Luckey daroval slušné peníze tomuto pochybnému spolku.

Byl vyškrtnut ze seznamu přátel mnoha vlivných osobností na sociálních sítích, které žádají o jeho propuštění z Facebooku, kde po akvizici Oculusu spolupracuje na jeho vývoji.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym