Závod, který rozhodl o budoucnosti Ferrari. Nový film s Adamem Driverem ukáže zlomový moment značky

Michael Mann v traileru ukazuje svůj film Ferrari. Závodníka a zakladatele značky Enza ztvárnil Adam Driver, doslovně věrný svému jménu.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

ferrari-adam-driver

Reprofoto: NEON/YouTube

Adam Driver jako Enzo Ferrari v novém filmu

0Zobrazit komentáře

Než založil jednu z nejslavnějších automobilových značek na světě, Enzo Ferrari byl vojákem v 1. světové válce, testovacím jezdcem, závodníkem nebo výrobcem náhradních součástek pro závodní auta. Nový film, pojmenovaný prostě Ferrari, ale zachycuje období přibližně deset let po vzniku legendární značky v jednom ze stěžejních momentů její rané historie.

Sportovní životopisné drama, které právě dostalo první trailer, se odehrává primárně v létě roku 1957. Enzo, jeho rodina i firma zažívají těžké momenty, když se ambiciózní výrobce aut pohybuje na hranici krachu a manželstvím jeho šéfa zmítá tragédie ztráty jediného syna. Zdá se, že celá budoucnost visí na naději na úspěch ve velice náročném – a mnohdy smrtícím – tisícimílovém závodu Mille Miglia.

Situace je ale ještě více komplikovaná. Enzova manželka Laura, s níž se nedokáže dorozumět i kvůli vlastnímu utajovanému vztahu s Linou Lardi, je zároveň finanční šéfkou firmy a Ferrari kvůli nehodám přichází o svoje nejlepší závodníky. Zatímco v nedávném snímku Le Mans ’66 Ferrari představovalo namyšleného, dobře zavedeného vítěze, v chystané novince bude naopak snaživým outsiderem, který zuby nehty bojuje o přežití a slávu.

Hlavní roli ve filmu ztvárnil Adam Driver, pro něhož je Enzo už druhou italskou postavou po Mauriziovi Guccim v předloňském Klanu Gucci. Jeho ženu Lauru Ferrari hraje Penélope Cruz, milenku Linu pak Shailene Woodley, známá například ze seriálu Sedmilhářky nebo série filmů Divergence, Rezistence  a Aliance. Vedle nich se ve snímku objeví Gabriel Leone, Sarah Gadon nebo Jack O’Connell.

O režii Ferrari se postaral Michael Mann, známý především jako tvůrce thrillerů Nelítostný souboj, Collateral nebo Veřejní nepřátelé. Jeho nový profil magazínu Variety vysvětluje, že dnes osmdesátiletý filmař se o projekt poprvé začal aktivněji zajímat už počátkem 90. let, jeho fascinace červenými auty s černým hřebcem v logu ale sahá ještě mnohem dále.

V Mannově pojetí ale spíš než o sportovní či biografický film, jako je zmiňované Le Mans 66’, má jít o oldschoolové melodrama plné napětí mezi postavami. „Vše, čím kdy byl, se střetává s tím, čím by se mohl stát, a jeho firma je v koncích,“ popisuje režisér pozici Enza Ferrariho v roce 1957. „Jeho žena se dozví o té druhé ženě. V reálném životě to bylo jako velkolepé operní melodrama,“ dodává.

Jak naznačuje také zveřejněná upoutávka, více než o napětí na trati zde půjde o vzájemné vztahy hrdinů, jejichž životy plné velkých ambicí se jim najednou rozpadají pod rukama. Laura Ferrari svému disociovanému manželovi vyčítá, že zatímco slíbil ochránit jejich syna před smrtící chorobou, ve skutečnosti se více soustředil na zdokonalování svých aut.

Ferrari si světovou premiéru odbude už zítra na Benátském filmovém festivalu, kde soutěží o cenu Zlatého lva s novinkami Davida Finchera, Bradleyho Coopera, Sofie Coppoly nebo Agnieszky Holland, jejíž snímek Hranice vznikl i v české koprodukci. Mannova novinka se pak do široké distribuce vydá v prosinci, informace o vydání v Česku ale zatím nejsou dostupné.

Jeden ze známějších hollywoodských režisérů se mezitím chystá na nejspíš ještě větší projekt, a to pokračování slavného Nelítostného souboje podle loni vydané knižní předlohy, kterou sám napsal. Zda film vznikne, bude dost možná záležet právě na úspěchu Ferrari.