Závod o nejprestižnější filmovou cenu. České životopisné drama Zátopek zabojuje o Oscara

Filip HouskaFilip Houska

zatopek-1

Reprofoto: Totalfilm.cz/YouTube

Václav Neužil ve filmové roli Emila Zátopka

0Zobrazit komentáře

Emil Zátopek byl svého času nejlepším českým sportovcem, který zaujal celý svět především na olympiádě v Helsinkách v roce 1952, kde vyhrál tři běžecké závody. Když pak po téměř sedmdesáti letech od jeho třech zlatých olympijských medailí dorazil do kin stejnojmenný film, dalo se očekávat, že jeho fascinující příběh zaujme na velkých plátnech. A nyní si dokonce poběží i pro Oscara.

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vybrala snímek Zátopek coby tuzemské želízko v ohni, které vyšle do bojů o nejprestižnější filmovou cenu planety – Oscara. Životopisné drama o legendárním běžci Emilu Zátopkovi bude soutěžit v kategorii Nejlepší zahraniční film, byť ještě není jisté, zda se snímek vůbec dostane do užších nominací. O nich se svět dozví ke konci roku.

„Životní příběh Emila Zátopka byl a je pro mě obrovskou výzvou. Je to téměř klasický příběh outsidera a v podstatě ne příliš talentovaného sportovce. Zároveň je to příběh člověka s ohromnou vůlí a touhou vyhrávat, zarputilého a nezlomného, který se stal legendou,“ říká o filmu, který do kin zamířil letos v srpnu, jeho režisér David Ondříček.

Zfilmovaný příběh o Emilu Zátopkovi, kterého ztvárnil český herec Václav Neužil, se od svého debutu v kinech těšil značné pozornosti. Podle statistik serveru Kinomaniak ho za premiérový víkend vidělo přes 100 tisíc lidí, přičemž do dnešního utržil více než 50 milionů korun. O oblibě svědčí i skóre na oblíbeném portálu ČSFD, kde má 81 procent.

Ve zhruba dvouhodinové stopáži se režisér a spoluscenárista David Ondříček zaměřil na život olympijské legendy a nabízí retrospektivní pohledy do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života. Ty vytváří obrázek odhodlaného muže, který možná nebyl tím nejtalentovanějším sportovcem, ale díky své zarputilosti dokázal to, co nikdo předtím.

Důležitý bod, který se celým životopisným filmem prolíná, je také vztah Emila s jeho manželkou Danou, mimo jiné českou olympijskou oštěpařkou, které vdechla život herečka Martha Issová. Vedlejší role pak ztvárnili i James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek nebo Milan Mikulčík.

O tom, zda Zátopek uspěje, se dozvíme koncem 27. března příštího roku, kdy slavnostní ceremoniál v pořadí 94. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd proběhne. Nominace budou zveřejněny o pár týdnů dříve – 8. února. Zátopek se ale nejprve musí dostat do užšího síta filmů, jež budou oznámeny 21. prosince. Loni se do nich dostalo drama Šarlatán Agnieszky Hollandové.

Česká filmová a televizní akademie se vedle Zátopka v rámci hlasování, které probíhalo od 27. září do 8. října, rozhodovala také mezi filmy Atlas ptáků od Olma Omerza a Myši patří do nebe, což je nejdražší loutkový snímek, který kdy v Česku vznikl. Dohromady se vybíralo ze 13 českých hraných, dokumentárních i animovaných filmů.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym