Ženy a startupy – Linda Kajzarová

Pavel HoralíkPavel Horalík

linda_1
0Zobrazit komentáře

Ženy v IT, věčné téma. A co teprve ženy a startupy? Řekli jsme si proto, že by se celkem hodilo projít si česko-slovenskou startupovou scénu a formou rychlorozhovorů si představit zajímavé osobnosti něžného pohlaví, které se kolem startupů pohybují a tak trochu „tahají“ za nitky. :-)

Začínáme s Lindou Kajzarovou (LinkedIn, Twitter)

Co aktuálně děláš, jakou pozici zastáváš? Ahoj, moje jméno je Linda a pracuju jako manager pro globální akcelerátor Wayra, iniciativu společnosti Telefónica. K Wayře jsem se dostala cca rok a půl zpátky. Byla to láska na první pohled a startupy/Wayra mi zůstaly. Vlastně jsem jedna z těch osob, které stály u zrodu Wayry v ČR a jsem na to nesmírně hrdá. Náplň práce je hodně rozsáhlá. Začíná portfolio managementem a končí vypínáním rádia na recepci a zhasínáním světel v Akademii při odchodu domů.

Jak jsi se dostala k online/IT byznysu a startupům?
Oklikou, paradoxně přes korporaci. Ačkoliv jsem se vždycky pohybovala mezi lidmi, kteří se bavili a zabývali IT/Tech, já sama jsem ty predispozice neměla. Funguju na tom, co mě naučil IT crowd (turn it off and on again). K online businessu & startupům mě přivedla právě Telefónica. Seznámila mě s tehdejší COO Wayra Europe, Annie Parker (která teď stojí v čele australasijského akcelerátoru muru-D). S tou jsme si dokonale padly do oka, prohodily pár slov o tom, co dělá a bylo jasno, že Wayra je něco pro mě.

Jak vnímáš postavení žen v této oblasti? Je třeba něco změnit?
Myslím, že panuje všeobecný názor, že žen v IT/Tech je málo. Já jsem jich zatím poznala docela dost a věřím, že všechny měly poměrně silné postavení. Co mi přijde zajímavé je můj pocit o tom, že na startupové scéně (zatím) neexistuje korporátní precedens o ženách a úspěchu. Tj. hodnocení žen na základě toho, čeho dosáhly. Zatímco hodnocení mužů je podle jejich potenciálu. Doufám, že to takhle vydrží ještě dlouho.
Co je třeba změnit? Kdyby to bylo v mých silách, změnila bych středo a východoevropský hrdý a majetnický mindset. A pak bych byla ráda, kdyby se změnilo vnímání startupů zvenčí, že lidi nezačínají podnikat jen proto, že je to teď cool a hodně se o tom mluví. Doufám a věřím, že to dělají, protože je to baví a věří tomu danému projektu. Ale možná to vidím moc růžově.

Které startupy tě v poslední době na české scéně zaujaly a věštíš jim velkou budoucnost?
Krom toho, že tělem i duší fandím v první řadě Wayristům, snažila jsem se být Švýcarsko (neutrální pozn. redakce) a nápomocná všem těm, kteří si mě našli na nějaké akci nebo mi napsali e-mail a o něco mě požádali. A tak bych teď nerada někomu ukřivdila tím, že některý business zmíním a některý ne. Přiznám se, že tenhle typ otázky mě vždycky zarazí a nikdy nepotěší, protože existuje více faktorů na základě čeho bych mohla nějakému startupu fandit. Může být super produkt, nebo tým a nebo v ideálním případě produkt i tým. Ale abych byla fér a nevyhýbala se odpovědím. Postavím-li Wayru stranou baví mě Storyous (produkt), Brand Embassy (tým) a Edueto – svého času Langtice (produkt a tým). A všem těm, kteří se toho nebáli, udělali ten krok do neznáma a vrhli se do nějakého projektu právě proto, že mu bezmezně věří, přeju spoustu úspěchů. A mají můj velký obdiv, protože já bych nezvládla ani vymyslet něco kreativního a inovativního, natož s tím udělat krok do neznáma.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym