Změna ikonické firmy Siko, startupový příběh Vojty Ročka i nová pražská lávka. Čtěte zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

newsletter-photo-5

Foto: CzechCrunch

Startupový příběh Vojty Ročka a Tomáš Vala mění ikonický rodinný podnik Siko

0Zobrazit komentáře

S nedělním podvečerem přichází i tradiční rekapitulace článků, které jsme za uplynulý týden publikovali. Na úvod začneme velkým rozhovorem s Tomášem Valou, generálním ředitelem rodinné firmy Siko, jež se postupně mění z „pouhého“ prodejce vybavení do koupelen na technologickou společnost. Dále budeme pokračovat dalším výrazným českým jménem – Vojtou Ročkem.

Vojta Roček se svými kolegy nedávno úspěšně prodal datový startup Stories a teď investuje do dalších nadějných projektů. A jak sám říká, chce pomáhat lidem s tím, aby od diskuze přešli spíše k činům. Poté se přesuneme k nové výstavbě v Praze, která propojí Holešovice s Karlínem. Půjde o lávku, která usnadní cestu pěším i cyklistům.

Ostatní zásadní články za minulý týden najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze CzechCrunch Weekly. Sledovat můžete i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

?️ Nová Waltrovka se blíží: Nová Waltrovka v Praze má být hotová už příští rok a počítá se zelenými střechami i využíváním odpadního tepla. Nabídne také zajímavé technologie, díky kterým nebude třeba využívat například recepci.

? Češi opásali svět kabely: Jsou tak trochu jako Zásilkovna, jen doručují data. „A to do každé vesnice na planetě,“ popisuje Zdeněk Cendra práci své firmy CDN77, která loni mimořádně narostla a obrat i zisk počítá v miliardách.

? Masivní investice do zelené energie: Mukeš Ambani mezi ostatními miliardáři tolik nevyčnívá, ale o to zajímavější věci dělá. Nejbohatší člověk v celé Asii chystá astronomické investice do zelené energie – v přepočtu zhruba 1,7 bilionu korun.

? Když italskou eleganci potká německý sport: Vstříc stylové městské módě s prémiovým nádechem. Adidas se spojil s ikonou italského luxusu, Pradou, a uvádí novou kolekci, která uspokojí i fanoušky ekologických materiálů. Jen si za ni připlatíte.

? Beat Saber stále válí: Česká hra Beat Saber si do své virtuální vitríny úspěchů může přidat úctyhodný hattrick. Už potřetí za sebou totiž ovládla žebříček nejstahovanějších titulů pro PlayStation VR za uplynulý rok.

?️ Česko má na oběžné dráze novou družici: Nový let společnosti SpaceX měl i cenný náklad pro Česko. Na oběžnou dráhu se totiž dostala tuzemská družice, která bude mít za úkol mimo jiné zachycování detailních snímků Země.

?‍♂️ Za větší odpočinek od práce: Dobít baterky a hlavně nevyhořet. Provozovatel kryptoměnové směnárny Coinbase si svých zaměstnanců hýčká natolik, že jim dá letos několik týdnů volna navíc.

***

Prodejce koupelen jako ajťácká firma? Tomáš Vala mění ikonický rodinný podnik Siko a chce zlepšit celé Česko

vala-siko

Foto: Siko

Tomáš Vala, generální ředitel společnosti Siko

Rodinná firma Siko v tržbách atakovala pět miliard a je silnější než kdy dřív. „Rok 2022 pro nás bude obrovsky úspěšný,“ předpovídá Tomáš Vala, který prodejce vybavení do koupelen mění tak trochu na technologickou společnost.

***

Vlastní startup úspěšně prodal, do dalších teď investuje. Češi příliš diskutují a málo konají, chci to změnit, říká Vojta Roček

rocek

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Vojta Roček, spoluzakladatel startupu Stories a investor

„Češi pálí příliš energie v diskuzích místo toho, aby přešli k činům. Chci to pomoci změnit, protože lidé u nás mají na víc,“ říká Vojta Roček, který s kolegy úspěšně prodal datový startup Stories a teď investuje do dalších nadějných projektů.

***

Pražské Holešovice s Karlínem propojí lávka se zastávkou na Štvanici. Stavět se začíná už dnes

lavka-karlin-holesovice

Foto: IPR

Štvanická lávka usnadní cestu pěším i cyklistům

Mezi Karlínem a Holešovicemi dnes jezdí přívoz, ten ale nestačí. Provoz mezi oběma částmi Prahy bude navíc přibývat – třeba i kvůli výstavbě Vltavské filharmonie. Pomůže tak nová lávka, která usnadní cestu pěším i cyklistům.

***

Partner newsletteru
Vstupte do nového roku úspěšně díky výhledu a radám od profesionálů. Na XTB dostanete rady od pěti renomovaných traderů a investorů, osobitý přístup či pohledy na vývoj trhů v roce 2022. Více naleznete zde.

***

Jak porazit inflaci? Sázkou na akcie. Věřím Microsoftu, McDonald’s i výrobcům čipů, říká analytička Anna Píchová

anna-b

Foto: Cyrrus

Analytička Anna Píchová

Česko, eurozóna, USA… Tam všude řádí inflace, která požírá úspory mnohem rychlejším tempem, než byli lidé zvyklí. Co s tím? Ideálně sázkou na akcie, jen je třeba vybírat, radí analytička společnosti Cyrrus Anna Píchová.

***

Začaly komunitou pro ženy, teď vidí mentoring jako pomoc firmám. Femme Palette vyrostla na milionové tržby

femmepalette

Foto: Femme Palette

Klára Holíková a Lucie Neumanová, zakladatelky platformy Femme Palette

Lucie Neumanová a Klára Holíková si usmyslely, že by bylo fajn vytvořit komunitu pro ženy, kde se můžou radit, jak vylepšit svůj pracovní život. Dnes je z Femme Palette fungující silná mentoringová platforma s globálními ambicemi.

***

Coworkingy už v Česku jsou, navazujícím trendem je komunitní bydlení. Poskytuje flexibilitu a reaguje na rostoucí ceny

worklounge-living-hl

Foto: WorkLounge Living

Apartmán ve WorkLounge Living na pražském Žižkově

Coworking u nás není novinkou, poměrně novým trendem je ale takzvaný coliving. Komunitní bydlení si nachází místo i na českém nemovitostním trhu a jedním z příkladů je WorkLounge Living na pražském Žižkově, který hlásí plnou obsazenost.

***

Americký fotbal už ovládl, teď to zkusí v módě. Legendární Tom Brady rozjíždí vlastní značku oblečení

Tom Brady, legenda NFL

Na kontě má sedm trofejí z prestižního Super Bowlu a řadu dalších titulů. Legendární hráč amerického fotbalu Tom Brady se ale nyní našel v módě, a proto rozjíždí vlastní značku, která cílí na sportovce.

***

Zakladatel burzy Binance jako teenager smažil burgery, teď dohání Muska s Bezosem. Krypto král má iniciály CZ

changpeng-zhao-binance

Foto: Binance

Changpeng Zhao, zakladatel Binance

O bitcoinu se dozvěděl náhodou u pokeru, pak mu propadl natolik, že založil burzu Binance a stal se jedním z nejbohatších lidí světa. A dnes Changpeng Zhao dokonce říká, že regulace kryptoměn je potřeba a vítá ji.

***

Česká módní značka Vuch získala investici od fondu eRockets. Pomůže jí vyrůst k miliardovému obratu

vuch

Foto: Vuch

Ondřej Hyrš a Martin Kůs, zakladatelé značky Vuch

Oblíbená česká módní značka Vuch získala investici od fondu eRockets. Jiří Hlavenka, Tomáš Fikar a Ondra Klega chtějí firmě pomoci k tomu, aby do pěti let vyrostla ve společnost s miliardovým obratem.

***

Notino otvírá nový segment, parfémy a kosmetiku rozšiřuje o zdraví i výživu. Jde o náš nový stavební kámen, říká jeho šéf

notino-brno-prodejna-ceska-min

Foto: Notino

Prodejna Notino v Brně

Metro D už začalo připomínat paní Columbovou. Pořád se o něm mluví, ale nikdo ho nikdy neviděl. To by se mohlo už letos změnit. A tím výčet novinek, které Prahu se vší pravděpodobností čekají, teprve začíná.

***

Dobrák Neo. Keanu Reeves se na premiéře nového Matrixu opět velkoryse odměnil přátelům a kolegům

ccwatchx38-1

Foto: Vertical Ent.

Americký herec Keanu Reeves

Keanu Reeves opět potvrdil status nejmilejšího herce v Hollywoodu. Hvězda nového Matrixu svým přátelům a kolegům zařídila luxusní premiéru filmu, aniž by se tím chlubila.

***

Geralt z Rivie skolil diváky. Druhá řada Zaklínače je mezi nejsledovanějšími tituly Netflixu vůbec

zaklinac

Foto: Jay Maidment/Netflix

Henry Cavill v seriálu Zaklínač od Netflixu

Druhá řada Zaklínače se probojovala mezi desítku nejsledovanějších seriálů v historii Netflixu. Už teď se ovšem pracuje na třetí – a tvůrci prozradili první informace o jejím příběhu.

***

Internetová představení v Ostravě fungují. Streamovací služba Divadla Mír má deset tisíc uživatelů a velké plány

divadlo-mir-1

Foto: Jan Lipovský

Část složení ostravského Divadla Mír

Před rokem ostravské Divadlo Mír, které mimo jiné tvoří i populární skeče Tři tygři, spustilo vlastní streamovací službu. Ta teď představuje velkou část jeho příjmů a neustále přidává nový obsah.

***

Zapomeňte na Legoland, v Česku se chystá město z modulů. Vizovická firma z nich staví i letiště v Africe

Český pavilon pro Expo byl vyrobený rovněž z kostek. Dnes stojí ve Vizovicích.

Foto: Chybík+Krištof

Český pavilon pro Expo byl vyrobený rovněž z kostek. Dnes stojí ve Vizovicích

Vizovická Koma Modular staví z modulů letiště v Africe, ale v Česku má ještě větší ambice. Do pěti let chce ve Zlínském kraji postavit modulární město s byty, mateřskou školou, galerií i lázněmi.

***

Slovenský startup pomocí umělé inteligence předchází nočním můrám finančních ředitelů. Získal přes 10 milionů

ierp-founders

Foto: iERP

Dušan Korčák a Jozef Baláž, zakladatelé startupu iERP

Slovenský startup iERP.ai pomocí umělé inteligence předvídá chování zákazníků, stav prodejů i to, které faktury budou uhrazeny po datu splatnosti. Nyní získává zásadní investici a s novým produktem se chce zaměřit na e-shopy.