Změna ikonické firmy Siko, startupový příběh Vojty Ročka i nová pražská lávka. Čtěte zprávy týdne

newsletter-photo-5Newsletter

Foto: CzechCrunch

Startupový příběh Vojty Ročka a Tomáš Vala mění ikonický rodinný podnik Siko

S nedělním podvečerem přichází i tradiční rekapitulace článků, které jsme za uplynulý týden publikovali. Na úvod začneme velkým rozhovorem s Tomášem Valou, generálním ředitelem rodinné firmy Siko, jež se postupně mění z „pouhého“ prodejce vybavení do koupelen na technologickou společnost. Dále budeme pokračovat dalším výrazným českým jménem – Vojtou Ročkem.

Vojta Roček se svými kolegy nedávno úspěšně prodal datový startup Stories a teď investuje do dalších nadějných projektů. A jak sám říká, chce pomáhat lidem s tím, aby od diskuze přešli spíše k činům. Poté se přesuneme k nové výstavbě v Praze, která propojí Holešovice s Karlínem. Půjde o lávku, která usnadní cestu pěším i cyklistům.

Ostatní zásadní články za minulý týden najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze CzechCrunch Weekly. Sledovat můžete i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

🏗️ Nová Waltrovka se blíží: Nová Waltrovka v Praze má být hotová už příští rok a počítá se zelenými střechami i využíváním odpadního tepla. Nabídne také zajímavé technologie, díky kterým nebude třeba využívat například recepci.

🌐 Češi opásali svět kabely: Jsou tak trochu jako Zásilkovna, jen doručují data. „A to do každé vesnice na planetě,“ popisuje Zdeněk Cendra práci své firmy CDN77, která loni mimořádně narostla a obrat i zisk počítá v miliardách.

💸 Masivní investice do zelené energie: Mukeš Ambani mezi ostatními miliardáři tolik nevyčnívá, ale o to zajímavější věci dělá. Nejbohatší člověk v celé Asii chystá astronomické investice do zelené energie – v přepočtu zhruba 1,7 bilionu korun.

💎 Když italskou eleganci potká německý sport: Vstříc stylové městské módě s prémiovým nádechem. Adidas se spojil s ikonou italského luxusu, Pradou, a uvádí novou kolekci, která uspokojí i fanoušky ekologických materiálů. Jen si za ni připlatíte.

🎮 Beat Saber stále válí: Česká hra Beat Saber si do své virtuální vitríny úspěchů může přidat úctyhodný hattrick. Už potřetí za sebou totiž ovládla žebříček nejstahovanějších titulů pro PlayStation VR za uplynulý rok.

🛰️ Česko má na oběžné dráze novou družici: Nový let společnosti SpaceX měl i cenný náklad pro Česko. Na oběžnou dráhu se totiž dostala tuzemská družice, která bude mít za úkol mimo jiné zachycování detailních snímků Země.

🧘‍♂️ Za větší odpočinek od práce: Dobít baterky a hlavně nevyhořet. Provozovatel kryptoměnové směnárny Coinbase si svých zaměstnanců hýčká natolik, že jim dá letos několik týdnů volna navíc.

***

Prodejce koupelen jako ajťácká firma? Tomáš Vala mění ikonický rodinný podnik Siko a chce zlepšit celé Česko

vala-siko

Foto: Siko

Tomáš Vala, generální ředitel společnosti Siko

Rodinná firma Siko v tržbách atakovala pět miliard a je silnější než kdy dřív. „Rok 2022 pro nás bude obrovsky úspěšný,“ předpovídá Tomáš Vala, který prodejce vybavení do koupelen mění tak trochu na technologickou společnost.

***

Vlastní startup úspěšně prodal, do dalších teď investuje. Češi příliš diskutují a málo konají, chci to změnit, říká Vojta Roček

rocek

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Vojta Roček, spoluzakladatel startupu Stories a investor

„Češi pálí příliš energie v diskuzích místo toho, aby přešli k činům. Chci to pomoci změnit, protože lidé u nás mají na víc,“ říká Vojta Roček, který s kolegy úspěšně prodal datový startup Stories a teď investuje do dalších nadějných projektů.

***

Pražské Holešovice s Karlínem propojí lávka se zastávkou na Štvanici. Stavět se začíná už dnes

lavka-karlin-holesovice

Foto: IPR

Štvanická lávka usnadní cestu pěším i cyklistům

Mezi Karlínem a Holešovicemi dnes jezdí přívoz, ten ale nestačí. Provoz mezi oběma částmi Prahy bude navíc přibývat – třeba i kvůli výstavbě Vltavské filharmonie. Pomůže tak nová lávka, která usnadní cestu pěším i cyklistům.

***

Partner newsletteru
Vstupte do nového roku úspěšně díky výhledu a radám od profesionálů. Na XTB dostanete rady od pěti renomovaných traderů a investorů, osobitý přístup či pohledy na vývoj trhů v roce 2022. Více naleznete zde.

***

Jak porazit inflaci? Sázkou na akcie. Věřím Microsoftu, McDonald’s i výrobcům čipů, říká analytička Anna Píchová

anna-b

Foto: Cyrrus

Analytička Anna Píchová

Česko, eurozóna, USA… Tam všude řádí inflace, která požírá úspory mnohem rychlejším tempem, než byli lidé zvyklí. Co s tím? Ideálně sázkou na akcie, jen je třeba vybírat, radí analytička společnosti Cyrrus Anna Píchová.

***

Začaly komunitou pro ženy, teď vidí mentoring jako pomoc firmám. Femme Palette vyrostla na milionové tržby

femmepalette

Foto: Femme Palette

Klára Holíková a Lucie Neumanová, zakladatelky platformy Femme Palette

Lucie Neumanová a Klára Holíková si usmyslely, že by bylo fajn vytvořit komunitu pro ženy, kde se můžou radit, jak vylepšit svůj pracovní život. Dnes je z Femme Palette fungující silná mentoringová platforma s globálními ambicemi.

***

Coworkingy už v Česku jsou, navazujícím trendem je komunitní bydlení. Poskytuje flexibilitu a reaguje na rostoucí ceny

worklounge-living-hl

Foto: WorkLounge Living

Apartmán ve WorkLounge Living na pražském Žižkově

Coworking u nás není novinkou, poměrně novým trendem je ale takzvaný coliving. Komunitní bydlení si nachází místo i na českém nemovitostním trhu a jedním z příkladů je WorkLounge Living na pražském Žižkově, který hlásí plnou obsazenost.

***

Americký fotbal už ovládl, teď to zkusí v módě. Legendární Tom Brady rozjíždí vlastní značku oblečení

Tom Brady, legenda NFL

Na kontě má sedm trofejí z prestižního Super Bowlu a řadu dalších titulů. Legendární hráč amerického fotbalu Tom Brady se ale nyní našel v módě, a proto rozjíždí vlastní značku, která cílí na sportovce.

***

Zakladatel burzy Binance jako teenager smažil burgery, teď dohání Muska s Bezosem. Krypto král má iniciály CZ

changpeng-zhao-binance

Foto: Binance

Changpeng Zhao, zakladatel Binance

O bitcoinu se dozvěděl náhodou u pokeru, pak mu propadl natolik, že založil burzu Binance a stal se jedním z nejbohatších lidí světa. A dnes Changpeng Zhao dokonce říká, že regulace kryptoměn je potřeba a vítá ji.

***

Česká módní značka Vuch získala investici od fondu eRockets. Pomůže jí vyrůst k miliardovému obratu

vuch

Foto: Vuch

Ondřej Hyrš a Martin Kůs, zakladatelé značky Vuch

Oblíbená česká módní značka Vuch získala investici od fondu eRockets. Jiří Hlavenka, Tomáš Fikar a Ondra Klega chtějí firmě pomoci k tomu, aby do pěti let vyrostla ve společnost s miliardovým obratem.

***

Notino otvírá nový segment, parfémy a kosmetiku rozšiřuje o zdraví i výživu. Jde o náš nový stavební kámen, říká jeho šéf

notino-brno-prodejna-ceska-min

Foto: Notino

Prodejna Notino v Brně

Metro D už začalo připomínat paní Columbovou. Pořád se o něm mluví, ale nikdo ho nikdy neviděl. To by se mohlo už letos změnit. A tím výčet novinek, které Prahu se vší pravděpodobností čekají, teprve začíná.

***

Dobrák Neo. Keanu Reeves se na premiéře nového Matrixu opět velkoryse odměnil přátelům a kolegům

ccwatchx38-1

Foto: Vertical Ent.

Americký herec Keanu Reeves

Keanu Reeves opět potvrdil status nejmilejšího herce v Hollywoodu. Hvězda nového Matrixu svým přátelům a kolegům zařídila luxusní premiéru filmu, aniž by se tím chlubila.

***

Geralt z Rivie skolil diváky. Druhá řada Zaklínače je mezi nejsledovanějšími tituly Netflixu vůbec

zaklinac

Foto: Jay Maidment/Netflix

Henry Cavill v seriálu Zaklínač od Netflixu

Druhá řada Zaklínače se probojovala mezi desítku nejsledovanějších seriálů v historii Netflixu. Už teď se ovšem pracuje na třetí – a tvůrci prozradili první informace o jejím příběhu.

***

Internetová představení v Ostravě fungují. Streamovací služba Divadla Mír má deset tisíc uživatelů a velké plány

divadlo-mir-1

Foto: Jan Lipovský

Část složení ostravského Divadla Mír

Před rokem ostravské Divadlo Mír, které mimo jiné tvoří i populární skeče Tři tygři, spustilo vlastní streamovací službu. Ta teď představuje velkou část jeho příjmů a neustále přidává nový obsah.

***

Zapomeňte na Legoland, v Česku se chystá město z modulů. Vizovická firma z nich staví i letiště v Africe

Český pavilon pro Expo byl vyrobený rovněž z kostek. Dnes stojí ve Vizovicích.

Foto: Chybík+Krištof

Český pavilon pro Expo byl vyrobený rovněž z kostek. Dnes stojí ve Vizovicích

Vizovická Koma Modular staví z modulů letiště v Africe, ale v Česku má ještě větší ambice. Do pěti let chce ve Zlínském kraji postavit modulární město s byty, mateřskou školou, galerií i lázněmi.

***

Slovenský startup pomocí umělé inteligence předchází nočním můrám finančních ředitelů. Získal přes 10 milionů

ierp-founders

Foto: iERP

Dušan Korčák a Jozef Baláž, zakladatelé startupu iERP

Slovenský startup iERP.ai pomocí umělé inteligence předvídá chování zákazníků, stav prodejů i to, které faktury budou uhrazeny po datu splatnosti. Nyní získává zásadní investici a s novým produktem se chce zaměřit na e-shopy.

Filip Houska

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě.

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě.