Zpět ke kořenům. LEGO uvádí limitovanou verzi kultovní minifigurky z dubového dřeva v pětinásobné velikosti

Filip HouskaFilip Houska

lego-drevena-figurka-1

Foto: LEGO

Nostalgický návrat ikonické minifigurky v dřevěném provedení

0Zobrazit komentáře

Málokdo dnes ví, že LEGO nezačínalo na plastových kostičkách různých barev a tvarů, které jsou nyní synonymem pro kreativní stavitelskou zábavu. V raných dobách vzniku této ikonické dánské společnosti, jež za loňský rok utržila okolo 5,5 miliardy dolarů, se operovalo s poněkud jiným materiálem – dřevem.

Psaly se začátky 30. let minulého století, kdy svět čelil Velké hospodářské krizi a Ole Kirk Christiansen – zakladatel firmy LEGO, tehdy však pouhý tesař – pociťoval, že jeho byznys s nábytkem začíná stagnovat. Lidé neměli peníze a nemohli si dovolit pořizovat žádné nákladnější zboží.

To byl důvod, proč se rozhodl změnit svůj podnikatelský směr a soustředil se výhradně na menší dřevěné produkty, z nichž se následně vyklubaly miniaturní napodobeniny klasického nábytku, které sloužily jako designové doplňky. Vzhledem k oblibě u zákazníků pak veškeré své snahy cílil do ruční produkce hraček.

minifigurky

Foto: LEGO

Prototypy minifigurek, nejzásadnějších produktů Lega

V roce 1932 následně založil společnost LEGO a postupně definoval zcela novou oblast hračkářství. Po několika letech od dřeva upustil a začal využívat plast, respektive termoplast akrylonitrilbutadienstyren (ABS), který se stal natolik zásadní, že na tradiční dřevo téměř zapomněl.

Dnes, po zhruba 87 letech, se však LEGO k původnímu materiálu částečně vrací. Nehodlá na něm však založit nový segment stavebnic, nýbrž potěšit skalní fanoušky značky, kteří nedají dopustit na nejkultovnější produkt firmy. Dánové totiž nyní uvádí ikonickou minifigurku, která je pětkrát tak velká než obvykle a je vyrobena právě ze dřeva.

lego-drevena-figurka-3

Foto: LEGO

Ruce jsou jediné, co dřevěná variace nemá ze dřeva

Pětinásobně větší zábava

Pro LEGO jde skutečně o bohatý nostalgický návrat. První minifigurka dorazila na trh v roce 1987 a od té doby vzniklo až osm tisíc různých variant, bez nichž si je jen těžko možné představit jakoukoliv jeho stavebnici. Nejnovější přírůstek do rodiny ukazuje precizní ruční práci s dubovým dřevem, ze kterého vzniká přes 20 centimetrů vysoká, 4 centimetrů široká a 9 centimetrů hluboká variace.

Protože se jedná především o sběratelský kousek, který se bude vyjímat na poličkách, přijde tento „obr“ v prémiovém dárkovém balení včetně 28stránkové knížky pokrývající historii minifigurek a příběh za vývojem tohoto dřevěného modelu. Součástí jsou i obrázkové ukázky toho, jak lze figurku designově vyladit.

lego-drevena-figurka-vyroba

Foto: LEGO

Nefalšované začátky versus jejich věrné napodobení

„Bylo pro nás poctou rozšířit spolupráci s The LEGO Group a přispět do světové premiéry nových designových klasik. Vrátit se ke kořenům firmy a pomoci jí přivést zpět do hry originální hračky v novém kreativním pojetí byla vzrušující jízda,“ říká Jacob Eberhard, CEO studia Room Copenhagen, které se na novince podílelo.

Takzvaná LEGO Wooden Minifigure vstupuje do online prodeje již zítra (3. listopadu), avšak pouze pro VIP členy. Pro ostatní zájemce se dveře otevírají o pět dní později, respektive 8. listopadu, a to za cenu 120 dolarů (přibližně 2 700 korun).

lego-drevena-figurka-2

Foto: LEGO

Otevřen kreativitě

Součástí balení je i 29 plastových kostiček, které slouží pro vytvoření malých předmětů, jež by mohla figurka držet v rukou. LEGO mimo jiné vyzývá k tomu, aby si novopečení majitelé svůj nový přírůstek vyladili podle svých představ a originální dílo zveřejnili na sociálních sítích pod hashtagem #LEGOOriginals.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym