Česká aplikace Mooveez vás naučí anglicky prostřednictvím sledování filmů

Michal PtáčekMichal Ptáček

fullscreen

Znalost cizího jazyka, zejména pak angličtiny, na alespoň průměrné úrovni, je v dnešním globálním světě doslova nutností. Možností jak se angličtinu obstojně naučit naštěstí neustále přibývá a zejména díky technologiím už člověk není nucen trávit hodiny ve škole, na drahých jazykových pobytech či samostudiem z často nudných knih.

Jedním z možných, finančně nenákladných a hlavně mezi mladší generací populárních způsobů, jak své jazykové znalosti zlepšit, je bezesporu i sledování zahraničních filmů v originálním znění s titulky. No a právě na tento princip sází i český projekt Mooveez, v současné době působící téměř ve 20 zemích světa, který tuto techniku posouvá ještě o něco dále. Narozdíl od klasického sledování filmů nabízí totiž filmy s nezkracovanými, přeloženými titulky.

zoot

Přečtěte si takéZoot.cz loni dosáhl na tržby ve výši 706 milionů KčZoot.cz loni dosáhl na tržby ve výši 706 milionů Kč

Aplikace samotná pak umožňuje nejen pasivní příjem cizího jazyka, ale i aktivní práci s ním, a to zejména díky možnosti vybrat si jakoukoliv větu z filmu a samostatně ji překládat, napodobovat originální přízvuk a nebo pracovat s gramatikou. Filmy samotné jsou samozřejmě i zrcadlem společnosti, ve které vznikly a kromě slangových výrazů je v nich použito hodně „kulturních narážek“, které pochopí často jen rodilý mluvčí. Aplikace tyto narážky, idiomy a jiná spojení vysvětluje ve formě „insightů“.

moveez-2

Pro co nejvyšší možnou míru zábavy a zároveň edukace, pak tvůrci aplikace vybírají a nabízejí známé klasiky jako Kmotr, Pulp Fiction nebo Forrest Gump, u kterých je vždy uvedena jejich jazyková náročnost. Dá se říct, že uživatel si výběrem filmu vlastně vybírá svého nebo své „učitele“. Důležitá je v tomto případě dle tvůrců aplikace především jazyková vybavenost konkrétního snímku a také jeho kvalita tak, aby byl uživatel schopen si ho se zájmem pouštět několikrát po sobě a neustále se zlepšoval.

„S Mooveez se rozhoduje každý sám kdy, kde a jak se bude učit, a kdo ho bude učit. Zda večer na gauči nebo při čekání na autobus. Zda si chce oddechnout s napínavým příběhem, nebo oblíbenou komedií,“ uvádí Miroslav Pešta, spolumajitel společnosti Archimedes Inspiration a iniciátor projektu Mooveez.

„Díky známým filmovým příběhům člověk téměř nezpozoruje, že nejenom sleduje film, ale zároveň se zlepšuje ve své angličtině. Především zcela přirozeně přebírá výrazy a spojení užívané rodilými mluvčí, které pak dokáže i aktivně používat. A především, čas trávený v aplikaci vnímá jako oddech, a ne jako povinnost – tj. rád jej vyhledává,” dodává Pešta.

Aktuální novinkou projektu, který je plně využíván například na jazykové škole Stories, a který si v roce 2016 odnesl od londýnského British Council celosvětové ocenění v kategorii „Digitální inovace“, je pak i nová iPhone aplikace, která doplnila již existující iPad a Android variantu. Po stažení filmů funguje aplikace offline, a zejména na telefonech tak umožňuje uživatelům vylepšovat své jazykové znalosti i například během volné chvilky při cestě metrem, tramvají nebo třeba na procházce se psem. Praktická je i možnost sdílet své nákupy až na 3 různých zařízeních obou operačních systémů.

moveez-3

„Najednou se slova jakoby rozestoupí a studenti je jsou schopni vnímat v souvislostech. I tam, kde do té doby chápali „pouze“ jejich význam. S Mooveez člověk zjistí, že je vlastně skvělé dívat se na film přerušovaně, po kratičkých úsecích. Film obsahuje v průměru 1000-3000 slov, převážně základní slovní zásoby, přičemž již znalost 1000 slov tvoří 60 % nejběžnější slovní zásoby, tj. základ cizího jazyka.

Ve všech filmech je spousta užitečné slovní zásoby, třeba i ve specifických filmech jako Vlk z Wall Street. Herci nemluví pomaleji, abychom jim lépe rozuměli, nevynechávají složitá slovní spojení. Jejich řeč je přirozená, s přízvukem, někdy i slangová – tj. taková, jakou mluví lidé v zahraničí“, dodávají tvůrci.

mooveez-1

Cvičení

Android verze aplikace podporuje stahování a ukládání filmů na SD kartu, čímž uživatel není omezován kapacitou svého zařízení. Filmy, které má uživatel zakoupeny, ale aktuálně s nimi nepracuje, si může bezplatně uložit na Mooveez cloud.

Mooveez je k dispozici ke stažení zdarma pro platformy iOS nebo Android zde, jednotlivé filmové tituly včetně všech funkcí aplikace pak vyjdou zhruba na 400 Kč.