Vesmírný startup Orion Span chystá do čtyř let otevřít hotel na oběžné dráze Země

Filip HouskaFilip Houska

259E7CF2-0337-4BAC-A613-E5EF2B2831C4
0Zobrazit komentáře

Kalifornský vesmírný startup Orion Span zveřejnil velmi ambiciózní plán. Na nízké oběžné dráze Země chce vybudovat vesmírnou stanici, která bude sloužit jako hotel. V případě úspěšných investičních kol, které by poskytly dostatek financí na počáteční provoz, by se měl hotel otevřít již za čtyři roky a hosté by za jednu noc zaplatili přibližně 792 tisíc dolarů, v přepočtu okolo 16,4 milionu korun.

Vesmírný turismus jako takový se díky smělým vizím firem jako SpaceX Elona Muska, která chce mimo jiné poslat člověka na Mars, Blue Origin Jeffa Bezose či Virgin Galactic Richarda Bransona stává postupně čím dál dostupnějším. S vyhlídkami výletů mimo planetu se vcelku logicky začínají pojit i možnosti „komfortnějšího“ ubytování.

iphonex

Přečtěte si takéNové iPhony se budou pravděpodobně ovládat bezdotykovými gestyNové iPhony se budou pravděpodobně ovládat bezdotykovými gesty

Na vesmírné hotelnictví nově začíná slyšet ambiciózní americký startup Orion Span, který na summitu Space 2.0 oznámil, že na nízkou orbitu Země vyšle do roku 2021 speciální obytnou stanici. Modul pod označením Aurora Station má na 160 metrech krychlových nabídnout dostatek prostoru až pro šest hostů zároveň (včetně dvou profesionálních členů posádky).

40C2B5B5-BB81-4FF1-96E8-CE2825BD1C64

Hotel, velikostně připomínající kabinu pro cestující většího soukromého letadla, by měl první hosty, jež budou muset projít tříměsíčním předletovým tréninkem, přijímat již v roce 2022. Jelikož se má jednat o zcela unikátní zážitek, odpovídá tomu i cena – dvanáctidenní výlet přijde na 9,5 milionu dolarů (cca 196,7 milionu korun), respektive 792 tisíc dolarů (cca 16,4 milionu korun) za noc.

Momentálně je možné složit vratnou zálohu ve výši 80 tisíc dolarů z celkové, 9,5milionové sumy.

Za uvedenou, doslova astronomickou cenu se však hosté mohou těšit na fascinující pohledy na Zemi včetně okolo šestnácti východů a západů Slunce v průběhu 24 hodin (hotel obkrouží Zemi každých 90 minut). Vedle dostupného Wi-Fi připojení budou mít možnost se například podílet na experimentech v podobě pěstování jídla nebo jen tak „poletovat“ uvnitř.

F4DFAC12-7A69-4C34-B3CB-F8D4609D415D

Vlastní finance nebudou stačit

Aby mohl být hotel Aurora Station úspěšně postaven a následně vynesen do vesmíru, musí se Orion Span soustředit i na investice. I když CEO Frank Burger pro server GeekWire sdělil, že projekt se zatím samofinancuje, do budoucna bude nutné naplánovat jednotlivé investice. Podle jeho vyjádření se mají odehrát v následujících dvou či třech měsících s tím, že již nyní mají slíbenou, blíže nespecifikovanou finanční podporu od dvou nejmenovaných angel investorů.

Do byznysu vesmírného hotelnictví chtějí i Rusové

S myšlenkou hotelu umístěného na oběžné dráze Země přišla minulý rok například ruská kosmická agentura Roskosmos. Ta ve spolupráci s partnerskou firmou RKK Eněrgija plánuje postavit luxusní ubytování s několika pokoji a fitness centrem jako součást Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), a to za 40 milionů dolarů na hlavu za čtrnáct dní.

8DDCF4C1-2006-4CB0-A3B9-B0F82D999BAF

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Zatím není zřejmé, v jaké fázi výstavba v podání Rusů momentálně je. Spekuluje se, že by hotelová část Mezinárodní vesmírné stanice mohla být v provozu v roce 2023, nicméně je nutné brát v potaz, že ISS má být o pět let později, tedy v roce 2028, zcela vyřazena z provozu.

Foto: Orion Span; GeekWire (reprofoto, YouTube)