Apple se spojil s Volkswagenem na vývoji samořídících vozidel pro přepravu zaměstnanců

Filip HouskaFilip Houska

20980F79-0B9D-4ED9-A178-D49D9758D927
0Zobrazit komentáře

Apple po několika letech reálně vstupuje do oblasti samořídících vozidel. Poté, co firma Tima Cooka experimentovala s projektem Titan nebo údajným vývojem příslušných technologií, má uzavřít partnerství s německou automobilkou Volkswagen. S ní se bude podílet na výrobě autonomních vozidel pro transport svých zaměstnanců.

Právě o autonomní přepravě pracovníků Applu mezi novým sídlem Apple Park v Palo Altu a „vedlejší“ centrálou na Infinite Loop se spekulovalo již minulý rok. Tehdy byly v plánu pro vizi označovanou jako PAIL minibusy, nicméně nyní se ukazuje, že bude kalifornská společnost využívat dodávky T6 Transporter od Volkswagenu.

deti

Přečtěte si takéMastercard a startup Edhance spustí na českých školách vzdělávací program, který má zlepšit finanční gramotnost dětíMastercard a startup Edhance spustí na českých školách vzdělávací program, který má zlepšit finanční gramotnost dětí

Jedna z největších automobilek světa má Applu postupně tyto vozy dodávat s tím, že do nich inženýři budou instalovat samořídící technologie, na kterých má Cookova firma usilovně pracovat (a také testovat na silnicích). Bližší informace týkající se reálného nasazení do provozu nebo celkového počtu vozů zatím podle deníku The New York Times nejsou známy.

AE14D611-71C0-464A-A41E-28112F74F6FF

Partnerství s Volkswagenem však nebylo první. Apple měl před časem údajně jednat o podobné dohodě i s dalšími velkými hráči automobilového trhu – BMW a Mercedes-Benz. Podle všeho ale obě automobilky možnou spolupráci zavrhly, jelikož nesouhlasily s nárokem Applu, který chtěl mít plnou moc nad designem aut a nad výstupními daty.

Jak je to s utajovaným projektem Titan?

Stejně jako řada dalších společností včetně Uberu, Lyftu nebo Wayma, i Apple se snaží prosadit na trhu samořídících vozidel. Docílit toho má skrze svůj interní projekt pod označením Titan, který nově zaměřuje zejména na vývoj autonomních technologií namísto produkce vlastních vozů. Více informací o této iniciativě však Apple tradičně nezveřejňuje a dává tak prostor zvědavé veřejnosti, která se snaží odhalovat jednotlivé kroky.

Například serveru Bloomberg se loni v květnu podařilo získat video, na kterém je vidět SUV Lexus RX450h vybavené samořídícími technologiemi, konkrétně LiDAR snímačem, dvěma radary a kamerovým osazením. Právě na těchto modelech aut má Apple testovat postupně vyvíjené autonomní prvky, jež by v budoucnu mohl nabízet automobilkám třetích stran.

Foto: Volkswagen