Maker Faire míří poprvé do Prahy a představí mluvící roboty, největší vzduchové dělo nebo nano-satelity

Michal PtáčekMichal Ptáček

0Zobrazit komentáře

Předposlední červnový víkend si v Praze na své přijdou všichni novodobí kutilové, kreativci, geekové a technologičtí nadšenci. V Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti totiž proběhne první ročník pražské Maker Faire – největší světové přehlídky kreativity a inovací zaměřené na celé rodiny.

Představí se na ní okolo 150 přihlášených tvůrců/makerů, kteří na akci budou prezentovat své vynálezy a produkty. Dojde tak na klasické modelaření, bastlení s elektronikou a také například experimenty s přípravou jídel.

Festival pro novodobé kutily, geeky a makery

prusa

Přečtěte si takéJosef Průša z Prusa Research: Máme nejlepší 3D tiskárny na světě, efektivita je pro nás více než designJosef Průša z Prusa Research: Máme nejlepší 3D tiskárny na světě, efektivita je pro nás více než design

Akce, kterou založila redakce amerického časopisu Make, probíhá od roku 2006 takřka po celém světě. Do Prahy se však dostává letos poprvé, a to za podpory české společnosti Prusa Research vyrábějící 3D tiskárny, ČVUT a dalších českých subjektů. Mimochodem právě 3D tiskárny od české společnosti Prusa Research se od časopisu Make dočkaly v minulosti ocenění za nejlepší 3D tiskárnu na světě.

Maker Faire Prague bude taková obří dílna a jarmark prototypů, kde nabídneme přes 150 projektů k vidění a vyzkoušení, přes 20 tvořivých workshopů pro děti a dospělé, 4 hackathony a spoustu zajímavých prezentací a vystoupení. Chceme propojit tvořivé lidi z různých oborů a generací a ukázat kreativitu ve vzdělávání, vědě i podnikání,” říká programový ředitel festivalu Jiří Zemánek.

makerr

Ředitelka festivalu Denisa Kera k celkovému konceptu Maker Faire dodává: „Na festivalu se představí nejen jednotliví makeři, ale i otevřené dílny všeho druhu, kde se makeři sdružují. Jsou to takové veřejné knihovny materiálů a nástrojů, kde se každý může naučit různé dovednosti, inspirovat se na workshopech, vyzkoušet nové věci a potkat lidi s podobnými zájmy.”

makerfaire-44

Mluvící Tj bot a největší vzduchové dělo na světě

Na akci se pak návštěvníci mohou těšit například na tyto projekty:

  • Největší vzduchový kanón na světě, se kterým budou návštěvníci střílet na vzdálenost až 100 metrů.
  • Vzdělávací iniciativa IoT laboratoř ukáže mluvícího TJ bota, kterého lze programovat a učit se na něm práci s umělou inteligencí a strojovým učením. Skupina PORG Robotics, Robici a Robodoupě pak představí svoje soutěžící roboty, jak zvedají kečupy nebo hrají fotbal. BlocklyBOT zase naučí děti programovat.
  • Nejrůznější příklady využití 3D tisku a tiskových strun (Verbatim 3D filamenty) od nástrojů na čmárání v prostoru (3Dsimo), forenzních aplikací a modelů lidské lebky po brýle, pomůcky na kryptografii, projekty pro cosplay komunitu, speciální headsety, funkční modely ponorek a letadýlek, nano-satelit i figurky pro stolní hry.
  • Elektrická DIY (tzv. udělej si sám) koloběžka, ale také eForce FEE Prague Formule s elektrickým pohonem, kterou vytvořili studenti ČVUT. Jezdit se bude na originálně navržené tříkolce pro dospělé i na historických vysokých kolech ze sbírek Národního technického muzea.
  • Meteorologické balony, vzducholodě i nano-satelity všeho druhu, které připravily různé radiomaterské kroužky a skupiny z celé republiky.
  • Programovatelné obráběcí stroje pro řezání polystyrenu, vypalování laserem nebo tisk pomocí čokolády.
  • 500 gigapixelové panorama Prahy o průměru 20 m, na kterou naváže VR model, ale také IoT řešení na monitorováni kvality ovzduší.
makerfaire-mm
  • Na workshopech se budou pájet různé sady (wITches), ale také kutit s dřevem (Kutil Junior) a dělat chemické a vědecké a experimenty (Matelab, Žádná věda). Zapojí se i partneři festivalu, a tak například Conrad, mezinárodní prodejce elektroniky a techniky, předvede 3D tisk, robotické ruce, speciální nářadí nebo nepájivá kontaktní pole a do všeho zapojí návštěvníky, aby si vše mohli sami vyzkoušet.
  • Muzeum kutilství ukáže příklady kutilského umění z dob komunismu, k vidění budou také novodobé digitronky a další retrotechnologie z TESLA součástek.

Vstupenky

Vstupenky pro celou rodinu lze zakoupit na portálu GoOut, a to za cenu od 100 Kč do 500 Kč. Akce bude probíhat 23. – 24. června.

makerfair10

Diskuze (0)

Novinka

Anonym