Startupu BioLife4D se podařilo díky 3D tiskárně vytvořit použitelnou srdeční tkáň

Nela VítováNela Vítová

8B6A5399-475F-4D83-BD12-1E9D4F922DCE
0Zobrazit komentáře

Medicína se posouvá kupředu každým dnem a oznámením biotechnologického startupu BioLife4D se zdravotnictví v blízké době možná dočká možnosti vytisknout orgány vhodné pro transplantaci na 3D tiskárně. Společnost zabývající se 3D tiskem totiž oznámila, že dokázala úspěšně vytisknout lidskou tkáň ve formě srdeční záplaty.

Je těžké si představit, že v dnešní době je možné vytisknout na 3D tiskárně domy, natož umožnit lidem čekajícím na transplantaci orgánů urychlit čekání a orgán vytisknout. Vědci však našli způsob, jak toho nejspíš ve velmi blízké době opravdu docílit, a to díky procesu s názvem biotisk, což je proces vytváření buněčných vzorků za použití 3D technologií, které jsou přizpůsobeny k ochraně živých buněk při samotném tisku.

founders_airbnb_1

Přečtěte si takéMiliardový startup Airbnb by měl být již za rok připraven k oficiálnímu vstupu na burzuMiliardový startup Airbnb by měl být již za rok připraven k oficiálnímu vstupu na burzu

Společnost BioLife4D tvrdí, že biotisk srdečních záplat znamená obrovský krok kupředu v oblasti zdravotnictví, a to především, co se týká čekací doby. Vědci říkají, že budou schopni konečně vytvořit funkční lidské orgány, které budou plně nahrazovat ty opravdové.

“Profesor Joseph Woo z oddělení srdeční medicíny na univerzitě Stanford v Kalifornii říká: „Je pozoruhodné, že bude opravdu možné vytvořit funkční orgán v tiskárně místo toho, aby ho vytvořil sám člověk.“

research

Podle informací Centra prevence nemocí ve Spojených státech zemře na srdeční choroby každoročně okolo 610 000 lidí, více než 700 000 potom každý rok postihne srdeční příhoda. V rozvojových zemích pak obchod s orgány vynáší mezi 840 miliony až 1,7 miliardy dolarů (více než 17 miliard korun) ročně.

Jak funguje „oprava“ srdce pomocí srdečních záplat?

Dle profesora Woo jsou srdeční záplaty něco jako záplaty na pneumatice – jejich úkolem je srdce opravit.

„Je to hovorový termín pro kus tkáně umístěný na povrch srdce. Záplata samotná může být vytvořena různými způsoby, jako je například hromadění kmenových buněk či pomocí gelu s obsahem proteinů, který potřebnou část srdce vyplňuje.“

Společnost BioLife4D vysvětluje, že pro výrobu záplat používá buňky bílých krvinek pacienta, které obsahují různé typy buněk nacházejících se v lidském srdci. Profesor Woo zároveň podotýká, že tento objev je velkým krokem kupředu, protože dokáže nejen ušetřit čas strávený výrobou záplat, ale také zvýší přesnost a materiál bude o něco kvalitnější.

AF9CD479-FC0F-49E4-A9C0-CEE3E12A5401

Cílem je jednoho dne vytvořit lidské srdce vhodné k transplantaci

„Možnost vytisknout funkční záplatu a umístit ji na lidské srdce znamená další krok k budoucí možnosti tisknout celé lidské orgány,“ říká Ravi Birla, vedoucí výzkumu v BioLife4D.

Dalšími kroky nyní bude snaha vytvořit lidskou krev, srdeční chlopně a žíly. Společnost věří, že zanedlouho díky dalšímu výzkumu přijde i na způsob, jakým vytvořit lidské srdce, které bude vhodné pro transplantaci.

Foto: BioLife4D