Největší softwarová akvizice v historii. IBM posiluje svůj cloud a kupuje za 34 miliard dolarů Red Hat

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Inside+IBM+Cloud+Dallas
0Zobrazit komentáře

Technologický gigant IBM se rozhodl pro jeden z největších obchodů v technologické historii. Za celkem 34 miliard dolarů, což je 770 miliard korun, kupuje softwarovou firmu Red Hat, která se specializuje na linuxovou distribuci a cloud computing. Více než zmíněných 34 miliard dolarů nikdo nikdy za čistě softwarovou akvizici nevyplatil. Pro IBM se jedná o zásadní počin v cloudové oblasti.

IBM oznámilo, že za největší nákup ve své historii zaplatí v hotovosti 190 dolarů za každou akcii Red Hatu, jejichž cena se v pátek po uzavření akciového trhu zastavila na necelých 117 dolarech. Tržní hodnota Red Hatu byla zhruba 20,5 miliardy dolarů a IBM si tak za softwarového specialistu, který je na trhu už pětadvacet let, významně připlatilo.

Akvizici již schválila představenstva IBM i Red Hatu, ale musí ještě dostat zelenou od akcionářů Red Hatu a regulátorů. Pokud ale vše dopadne podle plánů, bude celý obchod definitivně uzavřen v průběhu příští roku. Red Hat by pak přešel do IBM pod divizi Hybrid Cloud, pro kterou to bude znamenat zásadní posílení. Celkově značí akvizice Red Hatu z pohledu IBM významný důraz na cloudový computing, v němž více než stoletý gigant z New Yorku v posledních letech poněkud ztratil.

IBM Red Hat Acquisition

Foto: IBM

James Whitehurst, CEO Red Hatu, a Ginni Rometty, předsedkyně, prezidentka a CEO IBM

„Akvizice Red Hatu je game-changer. Změní to celý cloudový trh,“ prohlásila k velkému nákupu šéfka IBM Ginny Rometty. „IBM se stane v rámci hybridního cloudu světovým poskytovatelem číslo jedna a bude nabízet firmám jediné open cloudové řešení, které odemkne plnou hodnotu cloudu pro jejich byznys,“ dodala Rometty. Právě open source software a další řešení je to, co do IBM přinese Red Hat a v čem je jeho hlavní síla.

bytedance-office

Přečtěte si takéNový nejhodnotnější startup světa je z Číny. ByteDance s valuací 75 miliard dolarů přeskočil UberNový nejhodnotnější startup světa je z Číny. ByteDance s valuací 75 miliard dolarů přeskočil Uber

„Open source je výchozí volba moderních IT řešení a já jsem neuvěřitelně pyšný na roli Red Hatu, který k tomu ve firmách přispěl,“ sdělil šéf Red Hatu Jim Whitehurst, jenž by se měl připojil k nejvyššímu managementu IBM a zpovídat se přímo Ginny Romettyové. „Spojení sil s IBM nám poskytne ještě vyšší úroveň škálovatelnosti, zdrojů a schopností akcelerovat dopad open source jako základu pro digitální transformaci,“ dodal Whitehurst.

IBM bude ve spolupráci s Red Hatem nadále rozvíjet vlastní IBM Cloud, ale i nadále hodlá spolupracovat a budovat partnerství s dalšími cloudovými poskytovateli, jako jsou Amazon Web Services, Azure od Microsoftu, Google Cloud či Alibaba. Přestože i právě s těmito hráči IBM na cloudovém trhu bojuje, chce nadále zůstat multicloudovým providerem a open source technologii Red Hatu využívat napříč různými cloudy.

red_hat_tower_2

Red Hat Tower, sídlo Red Hatu v Severní Karolíně