Žebříček nejbohatších Čechů znovu ovládl Petr Kellner. Jeho majetek činí 310 miliard korun

kellner
0Zobrazit komentáře

Celkové jmění ve výši 1,1 bilionu korun, jedenáct nových miliardářů a sedm jmen mezi dolarovými miliardáři. Tak by se dal popsat žebříček 80 nejbohatších Čechů, tradičně sestavený magazínem Forbes, který stejně jako loni ovládl Petr Kellner stojící za skupinami PPF, O2 nebo Home Credit, jehož jmění stejně jako v předcházejícím roce činí 310 miliard korun.

Nejenže má Kellner na druhou příčku v českém žebříčku více než čtyřnásobný náskok, umístil se také na 88. místě v globálním měřítku nejbohatších lidí. V rámci Česka je pak v první trojici také premiér Andrej Babiš se 75 miliardami korun, který zaznamenal výrazný, téměř 15procentní pokles oproti loňsku, a to kvůli nižším příjmům holdingu Agrofert a také narůstajícímu dluhu. Na třetím místě se umístil Karel Komárek, který ze 75 procent vlastní skupinu Sazka Group a také investiční společnost KKCG, s majetkem ve výši 67 miliard korun.

Právě Komárek na třetím místě vystřídal realitního magnáta Radovana Vítka, který stojí za CPI Property Group se jměním přesahujícím 60 miliard korun, oproti loňským 57 miliardám. První pětici pak uzavírá jeden z nejmladších miliardářů Daniel Křetínský, který ve svých 43 letech ovládá majetek (EPH, Czech News Center) ve výši 59 miliard korun. Nedávno navíc se svým společníkem Patrikem Tkáčem odkoupil prostřednictvím EP Global Commerce podíl ve vlastníkovi českého Makra.

kretinsky

Foto: EPH

Pátý nejbohatší Čech Daniel Křetínský

Na šestém až desátém místě postupně skončili Pavel Tykač (Sev.en Energy) s 31 miliardami korun, Pavel Baudiš (spoluzakladatel Avastu) s 27 miliardami korun, Marek Dospiva (Penta Investments) s 22 miliardami korun, Eduard Kučera (druhý spoluzakladatel Avastu) s 19 miliardami korun a vlastník mediálního domu Economia Zdeněk Bakala s 18 miliardami.

revolut-office-mm

Přečtěte si takéPodívejte se do nového sídla fintech startupu Revolut v LondýněPodívejte se do nového sídla fintech startupu Revolut v Londýně

Zásadní změny se v první desítce týkaly právě spolumajitelů antivirového gigantu Avast, jehož vstup na burzu a zveřejnění přesných podílů zamíchal se jměním obou původních zakladatelů. Baudiš se tak posunul se svými 27 miliardami o dvě pozice výše oproti Eduardu Kučerovi.

Pokud bychom navíc odhlédli od absolutní pozice v žebříčku, poslední aktualizace seznamu českých miliardářů přinesla několik novinek, včetně vůbec nejmladšího českého miliardáře Michala Strnada, který ve 26 letech převzal zbrojařskou firmu Czechoslovak Group a posunul tak hodnotu svého majetku na 6,7 miliardy korun. Desítka nejmladších miliardářů pak dosáhla celkového jmění ve výši 116,4 miliardy korun.

zamec

35letý miliardář Michal Zámec, vlastník e-shopu Notino

Druhým nejmladším miliardářem se stal zakladatel parfémového e-shopu Notino (dříve Parfums.cz), pětatřicetiletý Michal Zámec se 3 miliardami korun, následovaný 38letým Martinem Hájkem se 7,5 miliardy korun. Celý žebříček 80 nejbohatších Čechů si pak můžete prohlédnout zde.