Běžná fotografie obličeje dokáže odemknout až 40 % telefonů s Androidem. Podívejte se, o které jde

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

face-detection
0Zobrazit komentáře

Před Vánoci se objevil zajímavý test bezpečnosti mobilních telefonů, v němž se ověřovalo, jak moc důmyslné jsou technologie pro rozpoznávání obličeje, prostřednictvím kterých se odemyká stále více telefonů. 3D model obličeje vytisknutý na 3D tiskárně nakonec dokázal obelhat většinu telefonů, což neudělalo zejména zařízením s Androidem od různých výrobců dobrou reklamu. iPhony od Applu totiž testem bez zaváhání prošly. Nyní se objevil další podobný pokus, jen místo 3D obličeje přišly na řadu klasické 2D fotky.

Nejedná se o žádný průlomový test. Holandská nezisková organizace Consumentenbond se však rozhodla, že dá spolu se svými mezinárodními partnery dohromady celkem 110 chytrých telefonů, aby mohla provést skutečně velké a relevantní srovnání. Před kameru a související rozpoznávací technologii pak přiložila fotografii, kterou můžete běžně najít například na sociálních sítích.

Důvod testu je jednoduchý. Zatímco Apple se svým iPhonem X před rokem nastavil v oblasti zabezpečení telefonu pomocí rozpoznání obličeje zlatý standard, mnoho konkurenčních firem přispěchalo s vlastními alternativami, ale často ne zdaleka tak funkčními. Face ID, jak se jmenuje řešení od Applu, je založeno na promítání a analýze přes 30 000 neviditelných teček, z nichž vytváří hloubkovou mapu vaší tváře a zároveň váš obličej snímá infračerveným světlem. O každém obličeji má tak naprosto přesné a detailní údaje.

face-detection2

Jde tedy o velmi pokročilou bezpečnostní technologii, kterou Apple nahradil svou předchozí čtečku otisku prstů Touch ID, přičemž i ta patřila k nejlepším v oboru. Zatímco čtečky otisků prstů už má konkurence také na velmi vysoké úrovni, u rozpoznávání obličeje stále ještě často ztrácí. Situace se sice každým rokem zlepšuje, ale jak ukazuje analýza Consumentenbond, u některých telefonů je třeba na bezpečnost dát stále pozor.

Pozor na levnější a starší telefony

Rozdíl je především v tom, že některé firmy jako Samsung nebo Huawei nasadily po vzoru Applu kompletní hardwarové řešení, zatímco jiné sází jen na selfie kameru a rozeznání obličeje podle fotky bez dalších parametrů. Výrobci pak sice uvádí, že tato metoda není tak bezpečná, ale uživatelé už to často nevidí nebo neřeší a mohou zbytečně ohrozit bezpečnost svého telefonu.

Do testu holandské neziskovky bylo zařazeno celkem 110 chytrých telefonů (v některých případech šlo o stejné modely jen s jinou kapacitou), přičemž hned 42 z nich bylo odemčeno fotkou, kterou stáhnete na Facebooku nebo jiné sociální síti. Vedle všech iPhonů testem úspěšně prošly také vlajkové lodě a nejnovější telefony Samsungu (řady Galaxy S9, Note 9, A9 či J6) či Huawei (Mate 20 a Y7), i právě proto, že sázejí na komplexní bezpečnostní technologii.

food-scanner-fraunhofer

Přečtěte si takéNěmečtí vědci vyvíjí přenosný skener pro rychlou detekci skutečně zkaženého jídlaNěmečtí vědci vyvíjí přenosný skener pro rychlou detekci skutečně zkaženého jídla

O snadné prolomení zamčeného telefonu se nemusí obávat ani majitelé Samsungu Galaxy A6, telefonů OnePlus (5T a 6), loňských modelů od Motoroly (G6, Z3) a také většiny Honorů (10, 7C, 8X, View 10). Klasická fotografie nedokázala oklamat ani nejnovější vlajkové lodě od Asusu (Zenfone Max Plus), HTC (U12+) a Oppo (Find X), nicméně jen při nastavení na nejvyšší zabezpečení obstály LG G7, V35 a V30 a Honor 7A. Při nastavení slabšího zabezpečení už fotce podlehly.

face-id-apple

Face ID od Applu promítá a analyzuje na vašem obličeji 30 tisíc bodů

V testu ovšem neuspěl ani jeden telefon od Sony (Xperia L2, XZ2, XZ3), Nokie (3.1 a 7.1) či BlackBerry (Key2) a fotka snadno oklamala také Huawei P20, Samsung Galaxy A7 a A8, Asus Zenfone 5, HTC U11+ a Xiaomi Mi A2. Na kompletní výsledky se můžete podívat zde.

Závěrem můžeme konstatovat, že u mnoha telefonů, které vedle obličejů čtou také otisk prstu, je mnohem bezpečnější zůstat právě u otisku prstu, jakožto bezpečnějšího odemykacího mechanismu. To vše pak musí být pochopitelně spojené také se silným odemykacím heslem či vzorcem.