Chatovací aplikace Telegram nově dovolí úplně smazat jakoukoliv vlastní i cizí zprávu z konverzace

Jiří SvobodaJiří Svoboda

telegram-iphone-icon
0Zobrazit komentáře

Komunikační aplikace Telegram, která vybudovala svou image na bezpečnosti a soukromí, opět posouvá hranice těchto hodnot. V nové aktualizaci představila funkci, díky které bude moci uživatel smazat jakoukoliv zprávu v privátním nebo i skupinovém chatu nezávisle na tom, kdo a kdy ji odeslal. Zpráva navíc může dle přání uživatele zmizet na všech zařízeních, nejen její kopie v zařízení toho, kdo chce zprávu smazat.

Již dříve aplikace dovolovala do 48 hodin smazat vlastní zprávu, jak ze svého zařízení, tak ze zařízení příjemce. Tato časová bariéra byla nyní odstraněna, což dává uživatelům možnost prakticky neomezeně ovládat svou, ale i cizí digitální minulost a mazat všechno, co chtějí, tak aby daný obsah nikdo nemohl vystopovat. V případě použití funkce Secret Chat by navíc nikdy nemohl do zpráv nahlédnout ani samotný Telegram, protože jsou zprávy oboustranně šifrovány.

Dle zakladatele Telegramu Pavla Durova má tento krok jasné opodstatnění. „Stará zpráva, na kterou jste už dávno zapomněli, může být získána, vytržena z kontextu a použita proti vám o několik dekád později. Ukvapená zpráva, kterou jste poslali kamarádkám na škole, vás může pronásledovat, až budete v roce 2030 kandidovat na starostu,“ řekl Durov a upřesnil, že nová funkce má dávat naprostou kontrolu uživatelům nad zprávami, nezávisle na tom, kdo je poslal.

paveldurovtelegram

Zakladatel Telegramu, Pavel Durov

Ve světě chatovacích aplikací jde o nevídaně radikální krok, který z logických důvodů vyvolává obavy o tom, že Durov a jeho lidé zašli až moc daleko. Každý se může zbavit důkazu nejenom o tom, co napsal on sám, ale i toho, co napsali jiní, což znamená, že v podstatě každý může v pár klicích mít v rukou silný nástroj pro upravování kontextu chatů, překrucování informací, úplné mazání skutečností či upravování historie.

Živná půda pro dobu post-faktickou

S trochou představivosti to zní jako námět na novou epizodu seriálu Black Mirror nebo přibližování se k fiktivním totalitním praktikám, které popsal George Orwell ve slavném románu 1984. Ti sečtělejší si vzpomenou, že v něm „Ministerstvo pravdy“ přetiskovalo léta staré zprávy ve vydání novin tak, aby odpovídaly aktuální propagandě režimu. S výjimkou toho, že jednotlivé zprávy nepůjde přepisovat, však podobný nástroj díky Telegramu dostává nyní do ruky každý, ne jen totalitní stát.

Magazín TechCrunch přímo napsal, že taková funkce prakticky znemožní komukoliv z uživatelů kontrolovat svůj chat a může vést ve své podstatě k anarchii. Durov na jeho dotaz napsal, že obav některých uživatelů si je vědom, ale benefit kontrolování vlastní digitální stopy považuje firma za důležitější. Nicméně, nejde pouze o kontrolu vlastní stopy, ale i té cizí. Na faktu, že kdokoliv, s kým si píšete, může smazat vaše zprávy, se dá jednoduše těžko najít pozitivní aspekt, což si myslí i mnozí uživatelé, jak značí tweet, kde Telegram funkci oznámil.

Jiné služby tak daleko nejdou

Někteří uživatelé požadují návrat k původnímu stavu zmíněnému výše, kdy byla aplikace schopna mazat pouze vlastní zprávy. V jiných chatovacích službách přitom lze najít obdobná řešení, která podporují soukromí uživatelů a zároveň na první pohled neumožňují měnit minulost. WhatsApp například dovoluje smazat vlastní již odeslanou zprávu, ale s tím, že se zobrazí místo ní prázdný box s oznámením, že daný uživatel tuto zprávu smazal.

eduardo-saverin5

Přečtěte si takéPříběh vytlačeného spoluzakladatele Facebooku Eduarda Saverina, který i tak pohádkově zbohatlPříběh vytlačeného spoluzakladatele Facebooku Eduarda Saverina, který i tak pohádkově zbohatl

Messenger od tvůrců Facebooku umožňuje smazat vlastní zprávu, a to buďto pro všechny, nebo jen na svém zařízení. Ve verzi Secret Chat však umožňuje i časové omezení zobrazení dané zprávy. Ta pak zmizí úplně a stejně jako na Telegramu po ní ani na jedné straně chatu nezbude žádná stopa.

Mezi další součásti updatu, v rámci kterého Telegram přidává kontroverzní funkce, patří například anonymní přeposílání zpráv – Telegram totiž na rozdíl od ostatních aplikací ve výchozím nastavení ukazuje původního autora přeposílané zprávy a nabízí proklik na jeho profil. To nyní půjde zablokovat. Kromě toho Telegram přidal podporu aplikací VoiceOver (iOS) a TalkBack (Android), díky kterým mohou platformu používat i zrakově postižení. Do budoucna chce síť přidat i podporu videohovorů.

Foto: TechCrunch / Flickr, Microsiervos / Flickr