Jiří Hlavenka chce s brněnským startupem Senzoor změnit pojišťovnictví. Do chytrých čidel investuje desítky milionů korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jiri-hlavenka-top

Foto: Václav Šálek

Investor Jiří Hlavenka

0Zobrazit komentáře

Pavel Plachký má za sebou bohatou kariéru. Nejprve stavěl finanční produkty pro nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a dnes obří finanční skupinu Home Credit zažil ještě v dobách, kdy měla pár zaměstnanců. Jak ale vyrostla, začalo Plachkému chybět budování projektu od nuly, a tak se rozhodl, že se pustí do vlastního byznysu. Založil startup Senzoor a nyní do něj přilákal významného investora.

Brněnský Senzoor se specializuje na výrobu chytrých čidel do domácnosti, která vám oznámí, pokud vám náhodou někde v bytě nebo domě praskla voda či se vám do něj vloupal nezvaný host. Nyní se však celý produkt posouvá na novou úroveň, protože čidla začínají přibírat na palubu také pojišťovny.

Už v srpnu jsme se v našem rozhovoru s Pavlem Plachkým bavili o tom, že vizí Senzooru je, aby se jeho chytrá čidla stala součástí pojištění a celý produkt pak bude fungovat jako služba. Zároveň už tehdy bylo v přípravě první velké investiční kolo, které pomůže hardwarovému startupu v dalším rozvoji, a oba kroky nyní přichází.

cidlo-pohyb-senzoor

Foto: Senzoor

Pohybové čidlo Senzoor

Budoucnost v domácnostech s chytrými čidly, které za nás hlídají, zda se něco neděje, spatřil Jiří Hlavenka a jeho skupina Garage Angels. Známý podnikatel se rozhlíží po nových příležitostech poté, co před několika měsíci za více než miliardu korun prodal svůj podíl v Kiwi.com, a po investici do startupu Retino nyní vstupuje jako strategický investor také do Senzooru.

„Senzoor má technologický náskok v jedné z nejvíce růstových oblastí vůbec, v segmentu internetu věcí. Jako jedna z prvních firem u nás přichází s řešeními, která nabízejí zřetelnou užitečnost, šetří čas, práci i peníze a přinášejí úplně nové možnosti použití. Díky tomuto náskoku má navíc velkou šanci úspěšně proniknout na okolní zahraniční trhy,“ vysvětluje své motivace Jiří Hlavenka.

calm-room-budka

Přečtěte si takéKlid v duši za 100 tisíc korun. Meditační budka od startupů Room a Calm má uklidnit rozbouřenou mysl zaměstnanceKlid v duši za 100 tisíc korun. Meditační budka od startupů Room a Calm má uklidnit rozbouřenou mysl zaměstnance

Vzhledem k tomu, že si Senzoor vyvíjí a vyrábí vlastní hardware, jde o finančně velmi nákladný proces, na který se budou nové peníze hodit. Kolik Jiří Hlavenka za čtvrtinový podíl ve firmě zaplatil, nechce ani jedna strana prozradit, ale podle našich informací se jedná o nižší desítky milionů korun. Pavel Plachký i nadále drží nadpoloviční většinu.

Klíčová pro další rozvoj jeho startupu nyní bude i spolupráce se dvěma pojišťovnami. Chytré senzory, které lze využít nejen v domácnosti, ale také ve firmách, zaujaly pojišťovnu Generali a Českou pojišťovnu, které tak od října svým klientům nově nabízejí i pohybové a vodní čidlo od Senzooru.

plachky_04-min

Foto: Senzoor

Pavel Plachký, zakladatel startupu Senzoor

„Rozhodli jsme se pro českého výrobce, jehož technologie jsou prověřené a celkový koncept řešení je pro uživatele snadný a také cenově dostupný. To jsou podle nás klíčové vlastnosti, proto jsme senzory zařadili do nabídky naší pojišťovny. Cesta k internetu věcí tak pro české domácnosti nikdy nebyla snazší,“ říká David Vosika, člen představenstva pojišťovny Generali.

Pojišťovny senzory klientům přibalí bez poplatku k vybranému majetkovému pojištění. Princip je v tom, že čidla rozšiřují potenciál pojistných produktů, protože díky nepřetržitému monitoringu domácnosti či majetku pomáhají eliminovat rozsah škod a v budoucnu může jejich nasazení snižovat i výši pojistky.

Lze navíc očekávat, že se podobná chytrá čidla budou v pojišťovnictví velmi rychle rozmáhat, protože mají široké možnosti využití. Vzhledem k tomu, že nepotřebují ke své činnosti ani Wi-Fi ani mobilní připojení, protože jsou postavené na rádiové technologii úzkopásmového internetu věcí (NB-IoT), a na baterku vydrží fungovat roky, je možné je nasadit prakticky všude.

„Díky využití sítě NB-IoT od společnosti Vodafone je možné čidla využít nejen v takových místech, jako jsou sklepy, chaty, garáže, ale také kdekoliv v terénu, například pro detekci neoprávněné manipulace se včelími úly,“ doplňuje čtyřiapadesátiletý šéf Senzooru Pavel Plachký s tím, že potenciál vidí i v oblasti správy a využití realit, monitoringu teploty nebo sledování přepravy zboží.

cidlo-voda-senzoor

Foto: Senzoor

Vodní čidlo Senzoor