V Praze o budoucnosti programování. Na ReactiveConf promluví vývojáři z Amazonu, Microsoftu i Productboardu

Filip HouskaFilip Houska

reactiveconf-2

Foto: ReactiveConf

Panelová diskuze na ReactiveConf s její šéfkou Michaelou Vlčkovou (vlevo)

0Zobrazit komentáře

Čím více se informační technologie posouvají kupředu, tím více se potvrzuje, jak jsou vývojáři pro tuto oblast nesmírně důležití. Právě oni dirigují budoucnost, která se může dotýkat každého z nás, o čemž se budeme moci přesvědčit i během letošního ročníku jedné z největších vývojářských konferencí v Evropě ReactiveConf, které je CzechCrunch hlavním mediálním partnerem.

ReactiveConf odstartuje již 30. října v prostorách pražského Fora Karlín, které se na tři dny promění v interaktivní festival s důrazem na nejnovější vývojářské trendy a technologie jako GraphQL a Serverless. O veškerém dění se následně bude starat na 60 řečníků z vlivných firem, jako je Amazon, Microsoft, Google, Netflix, Airbnb nebo českého Mews.

„Jsme rádi, že se nám nadále daří udržovat blízké vztahy s nejprogresivnějšími technologickými společnostmi světa, stejně jako se samostatnými vývojáři. Jejich osobní zkušenosti, detailní vhled do problému a časté prvenství v tvorbě jsou to, co fascinuje vývojáře nejen z Čech, ale celého světa,“ říká CEO ReactiveConf Michaela Vlčková, která konferenci v minulém roce po několika letech na Slovensku poprvé přivedla do Prahy.

reactiveconf-3

Foto: ReactiveConf

Zaplněný sál

Hlavním záměrem bude – jak už z podstaty konference vyplývá – prezentace a přiblížení specifických mobilních a webových technologií, se kterými pracují developeři třetích stran. Ti pak mohou naslouchat nejen přednáškám pod taktovkou uznávaných vývojářů, ale také se účastnit takzvaných light talků, workshopů nebo panelových diskuzí. To vše napříč dvěma hlavními pódii – Millennium Stage a Discovery Stage.

Představí se na nich například Nader Dabit, který zastává pozici Senior Developer Advocate v Amazon Web Services a specializuje se na komplexní dotazovací jazyk GraphQL. Na této technologii postaví rovnou dvě odborné přednášky, přičemž jedna se bude zabývat funkcemi služby AppSync a druhá naopak rozebere GraphQL jako API bránu k efektivnějšímu způsobu dosažení dat.

elon-musk4

Přečtěte si takéTesla překvapila. V posledním čtvrtletí se vrátila do zisku a plánuje výrobu elektromobilů v EvropěTesla překvapila. V posledním čtvrtletí se vrátila do zisku a plánuje výrobu elektromobilů v Evropě

Své místo na ReactiveConf dostane i Sean Larkin z Microsoftu, který působí jako Technical Program Manager pro modernizaci webového prohlížeče Microsoft Edge, nebo tvůrce React+GraphQL frameworku Vulcan.js Sacha Greif. Chybět nebude ani Richard Feldman (průkopník jazyka Elm), Kyle Mathew (zakladatel a CEO firmy Gatsby) nebo developerka ve společnosti Hasura Marion Schleifer.

matus-zetak-reactive-2018-druhastage

Foto: ReactiveConf

Jedna z hlavních prezentací minulého ročníku

Možnost přímé diskuze i zcela nový projekt

Pro výroční pátý ročník konference ReactiveConf si pořadatelé připravili i dvě novinky. Tou první jsou takzvané chat zóny, které se na akci objevily poprvé v roce 2017 a nyní se obnovují. V nich se mohou účastníci setkat a přímo diskutovat o nejrůznějších problémech, kterým ve svém vývojářském zaměření čelí.

„Vzájemná osobní interakce byla vždycky jednou z našich nejdůležitějších hodnot. Proto jsme ReactiveConf přestali vnímat jako konferenci a začali ji považovat spíše za festival, který zprostředkovává řadu příležitostí pro neformální osobní setkání, diskuze a otevřené sdílení zkušeností,“ dodává Vlčková.

reactiveconf-web

Část programu ReactiveConf

Druhou novinkou bude pilotní verze projektu ReactiveExpedition s cílem podpořit a propojit komunity, které zajišťují přístup ke vzdělání v programování a digitálních dovednostech nedostatečně zastoupeným skupinám a posilují diverzitu a konkurenceschopnost v IT.

Toto téma se skloňuje především u ženských vývojářek, jejichž zastoupení není tak velké, jak by bylo v roce 2019 třeba. Na druhou stranu půjde také o důrazné zaměření na děti, středoškoláky a obecně studenty, kterým by tato oblast měla být představována a přibližována mnohem precizněji.

„Kolem IT prostředí existuje spousta zbytečných mýtů, které je nutné bořit. Svět se díky novým technologiím radikálně mění a potřeba pracovníků v IT bude pouze narůstat. Rozhodli jsme se proto otevřít brány naší konference lidem, kterým nahlédnutí do opravdového světa IT pomůže v budoucí kariéře,“ vysvětluje Vlčková důvod, proč ReactiveExpedition vzniká.

reactiveconf-1

Foto: ReactiveConf

Necoline Hubner

Koncepčně tak půjde o hru mezi takzvanými badateli (zájemci) a lídry, kteří je budou touto „expedicí“ provádět. Rolí se chopí studentka ČVUT Veronika Zelinková, která se zabývá vývojem nativních mobilních aplikací, a softwarová inženýrka se zkušenostmi v programování aplikací pro neziskové organizace Necoline Hubnerová.

Bližší informace o ReactiveConf se můžete dozvědět na oficiálních webových stránkách, kde je k dispozici i přesný program včetně detailních profilů řečníků. Lístky lze kupovat už jen do 29. října, a to za cenu 999 eur, v přepočtu tedy kolem 26 tisíc korun. Součástí je jak vstup na konferenci, tak na všechny doprovodné akce kolem.