Jako pravá fata morgána. Čeští VRgineers a Pocket Virtuality odhalili budoucnost virtuální teleportace

Virtuální teleportace na platformě Fata Morgana

Foto: VRgineers

Budoucnost ve virtuální nebo rozšířené realitě dnes vidí mnoho oborů a lidé s brýlemi na hlavě, respektive ti, kteří je vyvíjejí, je skutečně začínají pomalu proměňovat. Díky nejnovějším technologiím je například možné, aby spolu na jednom místě spolupracovali experti z celého světa, aniž by museli být fyzicky u sebe. Budoucnost takzvané virtuální teleportace nyní ukázaly české startupy Pocket Virtuality a VRgineers.

Člověk v brýlích pro rozšířenou realitu prochází fyzické prostředí, které se v reálném čase rekonstruuje do 3D modelu a data automaticky přenáší na servery. Ty získaná data zpracují a vytvoří kopii tohoto prostředí, kam následně může vstoupit neomezené množství lidí odkudkoliv rovněž pomocí brýlí na virtuální realitu. V reálném čase všichni vidí své avatary, mohou vzájemně komunikovat, všechno měřit či vkládat další augmentované modely.

Právě tak vypadá budoucnost v podobně zmíněné virtuální teleportace, která kombinuje několik velkých technologických trendů současnosti. Díky softwarové platformě Fata Morgana z dílny českého startupu Pocket Virtuality se již přitom tato budoucnost stala realitou a byla otestovaná například v jaderné elektrárně Temelín.

vrgineers

VR brýle XTAL od VRgineers

Foto: VRgineers

Technologii na hardwarové straně doplňují letos představené AR brýle Microsoft HoloLens, na druhé straně pak VR brýle XTAL českého startupu VRgineers, které se zaměřují zejména na profesionály a průmysl. Ve svém oboru patří mezi to nejlepší, co se dá na trhu najít, a důvěřují mu také investoři, kteří do firmy nedávno vložili 50 milionů korun.

I když je možná pro některé lidi lákavá představa o sdílení hospodského posezení ve virtuální realitě, Fata Morgana se zaměřuje na využití v průmyslových odvětvích od energetiky a stavebnictví přes chemický či automobilový průmysl až po záchranné systémy, kde technologie umožňuje spolupráci více lidí na jednom místě během krátkého okamžiku a s nízkými náklady.

Platforma funguje online i offline, což kromě komunikace v reálném čase umožňuje i asynchronní výměnu informací v případech špatného internetového připojení či nutnosti spolupráce ve vzdálených časových pásmech.

fata-morgana

Holografický stůl umožňuje získat přehled o dění v prostoru virtuální reality

Foto: VRgineers

Uživatelé mohou ve sdílené virtuální realitě kopírovat a vkládat obrázky nebo videa ve vysokém rozlišení, stejně tak i vybírat, vkládat a porovnávat nákresy a augmentované 3D modely. Uživatelské možnosti zároveň umožňují měřit či srovnávat objekty, dělat si poznámky, psát vzkazy nebo i sledovat plnění úkolů.

Koordinátoři následně mohou řídit, monitorovat a nahrávat veškerou uživatelskou aktivitu pomocí holografického stolu. Ten nabízí přehled o komunikaci, pozici jednotlivých účastníků v modelu i sdíleném virtuálním prostředí.

Redaktor CzechCrunche, Slovák píšící česky. Buzzwords: Startupy, technologie, byznys, e-commerce.

CC25

CzechCrunch News

Nenechte si utéct zásadní zprávy

Přihlaste se k pravidelnému odběru novinek ze světa byznysu a startupů.