Nikdy nezměnil dres, nyní osud rozhodl za něj. Připomeňte si legendu NBA Kobeho Bryanta, který dnes tragicky zemřel

Filip HouskaFilip Houska

kobebryant-nba

Foto: NBA

Vizuál NBA ke vzpomínce na tragicky zesnulého Kobeho Bryanta

0

Málokdo dokázal tak rychle zvednout diváky ze sedaček jako Kobe Bryant, když mu do koše zaplula famózní „trojka“ přes několik blokujících hráčů. Bavily i jeho přesné rozehrávky, díky nimž si vyloužil titul jednoho z nejlepších krajních rozehrávačů americké NBA a právem byl řazen mezi klíčové členy týmu All-Star. Za dobu své profesionální kariéry nikdy nevyměnil dres a vždy hájil barvy Los Angeles Lakers. Nyní však osud rozhodl za něj.

Bryant dnes ve věku 41 let tragicky zahynul v důsledku pádu helikoptéry, která se zřítila na zem v oblasti kalifornského města Calabasas. Nikdo z pěti lidí na palubě nehodu nepřežil a jak po několika desítkách minut potvrdil server TMZ Sports, jednou z obětí byl právě i legendární basketbalista, který přispěl k rozmachu tohoto sportu po celém světě, stejně jako jedna z jeho čtyř dcer – třináctiletá Gianna.

Vzhledem k aktuálnosti této tragické události nebyly v době psaní článku známé bližší podrobnosti, které pádu helikoptéry nad jednou ze slavných příměstských oblastí Los Angeles předcházely. Jedno je však jisté a navždy vytesané do kamene: Bryant za sebou nechal celou řadu rekordů, zářezů v basketbalové síni slávy a také pár zajímavých byznysových iniciativ.

Ze střední rovnou do NBA

Bryant byl do NBA draftován rovnou ze střední školy, a to konkrétně do týmu Charlotte Hornets. Díky výměně hráčů však jeho barvy nikdy nehájil – naopak přešel do Los Angeles Lakers a svůj první zápas odehrál v roce 1996. Ve žluto-fialové stáji postupně ladil svou formu, profiloval se spíše jako krajní rozehrávač a trenéři v něm hned viděli jeho cit pro přihrávku a hlad po střelách na delší vzdálenost.

kobebryant

Foto: Joseph A. Lee

Kobe Bryant v dresu Los Angeles Lakers

Koše trefoval jak na běžícím páse a postupně se stával naprosto klíčovou součástí losangelského celku. Během sezóny 2007/2008 pak právem obdržel status MVP, respektive ocenění za nejužitečnějšího hráče NBA, a diváci i experti ho začali považovat za novodobého Michaela Jordana. I proto, že svému týmu pětkrát dopomohl k ligovému vítězství.

Jak tomu v nejprestižnější basketbalové lize světa bývá, ti nejlepší hráči se dostávají do takzvaného výběru All-Star. Bryant v něm byl dohromady osmnáctkrát, což celý svět jen utvrdilo v tom, že patří mezi naprostou špičku své generace. Nehledě na to, že byl patnáctkrát zvolený jako All-NBA Player a s nasbíraným počtem 33 643 bodů čtvrtý nejvíce skórující hráč historie NBA.

Zajímavostí je, že do dnešního dne byl Bryant na bronzové pozici – čerstvě ho ovšem přeskočil další basketbalový mág LeBron James, který aktuálně také hájí barvy Los Angeles Lakers. Bryant tak předal pomyslné žezlo a nechává Jamese budovat tu nejlepší možnou pověst pro jejich tým.

Firma na značky i vlastní investiční fond

Bryant se nesnažil pouze na palubovce, ale také mimo ni. Vedle toho, že vychoval čtyři děti a vedl „spokojený“ život se svou manželkou Vanessou, snažil se pronikat i do byznysové sféry. Jedním z jeho pokusů byla společnost Kobe Inc., která si kladla za cíl vychovávat značky ve sportovním průmyslu. Investovala do ní například i Coca-Cola, čímž byl Bryantův podíl v roce 2018 ohodnocen na zhruba 200 milionů dolarů.

Kobe Bryant

Před zhruba čtyřmi lety (respektive poté, co v 38 letech ukončil profesionální kariéru) navíc se svým byznysovým parťákem Jeffem Stibelem rozjel vlastní investiční fond Bryant-Stibel, prostřednictvím kterého investovali do různých podniků z oblasti médií, her či technologií. Prvotní kapitál činil 100 milionů dolarů.

V roce 2018 pak vyšla i jeho veleúspěšná biografie The Mamba Mentality: How I Play, která pojednává o jeho basketbalové kariéře a hodnocení. Jedno je ale jisté, Kobe Bryant navždy změnil svět basketbalu a ovlivnil množství lidí z nastupující generace.

Aktualizováno (23:50, 26. ledna 2020)

Šerif okresu Los Angeles Alex Villanueva pro deník The New York Times specifikoval, že na palubě zemřelo devět lidí, respektive pilot a osm pasažérů. Identity ostatních cestujících (vyjma Bryanta a jeho dcery Gianny) zatím nejsou potvrzeny.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym