Nikdy nezměnil dres, nyní osud rozhodl za něj. Připomeňte si legendu NBA Kobeho Bryanta, který dnes tragicky zemřel

Filip HouskaFilip Houska

kobebryant-nba

Foto: NBA

Vizuál NBA ke vzpomínce na tragicky zesnulého Kobeho Bryanta

0Zobrazit komentáře

Málokdo dokázal tak rychle zvednout diváky ze sedaček jako Kobe Bryant, když mu do koše zaplula famózní „trojka“ přes několik blokujících hráčů. Bavily i jeho přesné rozehrávky, díky nimž si vyloužil titul jednoho z nejlepších krajních rozehrávačů americké NBA a právem byl řazen mezi klíčové členy týmu All-Star. Za dobu své profesionální kariéry nikdy nevyměnil dres a vždy hájil barvy Los Angeles Lakers. Nyní však osud rozhodl za něj.

Bryant dnes ve věku 41 let tragicky zahynul v důsledku pádu helikoptéry, která se zřítila na zem v oblasti kalifornského města Calabasas. Nikdo z pěti lidí na palubě nehodu nepřežil a jak po několika desítkách minut potvrdil server TMZ Sports, jednou z obětí byl právě i legendární basketbalista, který přispěl k rozmachu tohoto sportu po celém světě, stejně jako jedna z jeho čtyř dcer – třináctiletá Gianna.

Vzhledem k aktuálnosti této tragické události nebyly v době psaní článku známé bližší podrobnosti, které pádu helikoptéry nad jednou ze slavných příměstských oblastí Los Angeles předcházely. Jedno je však jisté a navždy vytesané do kamene: Bryant za sebou nechal celou řadu rekordů, zářezů v basketbalové síni slávy a také pár zajímavých byznysových iniciativ.

Ze střední rovnou do NBA

Bryant byl do NBA draftován rovnou ze střední školy, a to konkrétně do týmu Charlotte Hornets. Díky výměně hráčů však jeho barvy nikdy nehájil – naopak přešel do Los Angeles Lakers a svůj první zápas odehrál v roce 1996. Ve žluto-fialové stáji postupně ladil svou formu, profiloval se spíše jako krajní rozehrávač a trenéři v něm hned viděli jeho cit pro přihrávku a hlad po střelách na delší vzdálenost.

kobebryant

Foto: Joseph A. Lee

Kobe Bryant v dresu Los Angeles Lakers

Koše trefoval jak na běžícím páse a postupně se stával naprosto klíčovou součástí losangelského celku. Během sezóny 2007/2008 pak právem obdržel status MVP, respektive ocenění za nejužitečnějšího hráče NBA, a diváci i experti ho začali považovat za novodobého Michaela Jordana. I proto, že svému týmu pětkrát dopomohl k ligovému vítězství.

Jak tomu v nejprestižnější basketbalové lize světa bývá, ti nejlepší hráči se dostávají do takzvaného výběru All-Star. Bryant v něm byl dohromady osmnáctkrát, což celý svět jen utvrdilo v tom, že patří mezi naprostou špičku své generace. Nehledě na to, že byl patnáctkrát zvolený jako All-NBA Player a s nasbíraným počtem 33 643 bodů čtvrtý nejvíce skórující hráč historie NBA.

Zajímavostí je, že do dnešního dne byl Bryant na bronzové pozici – čerstvě ho ovšem přeskočil další basketbalový mág LeBron James, který aktuálně také hájí barvy Los Angeles Lakers. Bryant tak předal pomyslné žezlo a nechává Jamese budovat tu nejlepší možnou pověst pro jejich tým.

Firma na značky i vlastní investiční fond

Bryant se nesnažil pouze na palubovce, ale také mimo ni. Vedle toho, že vychoval čtyři děti a vedl „spokojený“ život se svou manželkou Vanessou, snažil se pronikat i do byznysové sféry. Jedním z jeho pokusů byla společnost Kobe Inc., která si kladla za cíl vychovávat značky ve sportovním průmyslu. Investovala do ní například i Coca-Cola, čímž byl Bryantův podíl v roce 2018 ohodnocen na zhruba 200 milionů dolarů.

Kobe Bryant

Před zhruba čtyřmi lety (respektive poté, co v 38 letech ukončil profesionální kariéru) navíc se svým byznysovým parťákem Jeffem Stibelem rozjel vlastní investiční fond Bryant-Stibel, prostřednictvím kterého investovali do různých podniků z oblasti médií, her či technologií. Prvotní kapitál činil 100 milionů dolarů.

V roce 2018 pak vyšla i jeho veleúspěšná biografie The Mamba Mentality: How I Play, která pojednává o jeho basketbalové kariéře a hodnocení. Jedno je ale jisté, Kobe Bryant navždy změnil svět basketbalu a ovlivnil množství lidí z nastupující generace.

Aktualizováno (23:50, 26. ledna 2020)

Šerif okresu Los Angeles Alex Villanueva pro deník The New York Times specifikoval, že na palubě zemřelo devět lidí, respektive pilot a osm pasažérů. Identity ostatních cestujících (vyjma Bryanta a jeho dcery Gianny) zatím nejsou potvrzeny.