Malý skok pro raketu, ale velký krok pro SpaceX. Obří loď Starship se odlepila od země do výšky 150 metrů

starship-spacex40

Foto: SpaceX

Starship ve vesmírném středisku Boca Chica při loňském testu

0Zobrazit komentáře

To, co pro dějiny Spojených států znamená loď Mayflower, která k jejich břehům přivezla Otce poutníky, bude možná jednou pro dějiny celého lidstva znamenat loď Starship společnosti SpaceX. Jejím úkolem totiž není nic menšího, než odvézt první lidskou posádku na Mars, k čemuž nyní učinila další významný krok, tedy lépe řečeno skok. První let jejího prototypu v kompletním měřítku sice trval jen několik málo okamžiků a dosáhl výše ne více než 40 pater, i tak se pro společnost Elona Muska jedná o zásadní okamžik.

Testovací centrum společnosti SpaceX u texaského městečka Boca Chica bylo v noci ze úterý na středu našeho času svědkem důležité kosmické události, která mohla leckterého diváka trochu zklamat. Po klasickém odpočtu zažehl prototyp rakety Starship motor, rozvířil mračna prachu a poměrně nemotorně se vznesl do vzduchu.

Následná trajektorie se ovšem značně lišila od výjevů, na které jsme u raket SpaceX v poslední době zvyklí. Místo nekonečného letu mimo atmosféru se ani ne po minutě letu prototyp opět setkal se zemí. I přes nepříliš velkou podívanou si inženýři testovací den odškrtli jako velice úspěšný, ba dokonce historicky důležitý.

Podobných startů má za sebou Starship sice již několik, vždy se ale jednalo jen o testování některých částí rakety či jejich zmenšených prototypů, což byl například i loňský test zkušební rakety Starhopper. Pátý testovaný prototyp, nesoucí označení SN5, již dosahuje plné velikosti připravované lodi, přičemž stále postrádá vrchní část a směrová kormidla.

Jak by mohla loď vypadat po dokončení, nastínil vůbec první vytvořený prototyp nazvaný MK1, na kterém společnost testovala například statické zážehy. Těmi si na začátku tohoto týdne úspěšně prošel i prototyp SN5 a nic tedy nebránilo tomu zjistit, jak si stroj povede ve vzduchu.

Do něj jej vynesl jeden motor Raptor, považovaný za jeden z nejefektivnějších raketových motorů současnosti. Finální verze lodi Starship by měla těchto motorů nést hned šest, tudíž by měl být její let daleko jistější než u nejnověji testovaného prototypu. I jeho start a přistání byly relativně rovné, a proto je SpaceX s celým testem spokojeno.

starship-spacex3

Foto: SpaceX

Lodě Starship mají pomoci vybudovat základny na Marsu

Další testy můžeme očekávat v relativně krátké době. Společnost Elona Muska totiž chce uvést loď do provozu již v příštím roce. Jejím prvním úkolem bude dopravovat kosmonauty k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), tak jako se to nedávno podařilo v případě Dougha Hurleyho a Boba Behnkena. Spolu s nimi by měla převážet i náklady dosahující váhy 100 až 150 tun v závislosti na cíli cesty.

Mimo ISS by se další mise lodi mohly týkat také Měsíce a vrcholným posláním bude již zmiňované dobytí Marsu. Ve všech případech by Starship měla být schopna návratu zpět na zemský povrch a posloužit pro další mise.

Předtím však na inženýry ze SpaceX čeká řada nových výzev, které bude nutné překonat a vyřešit. Pokud vše půjde hladce, měla by lidskou populaci na Mars dopravovat ta prozatím největší vesmírná loď, jakou lidstvo stvořilo, a Elon Musk si bude moci odškrtnout další ze svých životních cílů, které zpočátku mohly vypadat nesmyslně.