CDN77 loni utržilo rekordní 1,3 miliardy, Musk nejbohatším mužem světa a nový šéf Mall Group. Přečtěte si zprávy týdne

Uplynulé dny se z velké části odvíjely od minulého roku, což bylo znát především na tržbách, které hlásily jednotlivé firmy. Například česká internetová společnost CDN77 vloni utržila rekordní 1,3 miliardy korun a historicky nejúspěšnější rok mají za sebou i lékárny Pilulka. V zahraničí pak letěl Elon Musk, který se i díky 150 miliardám dolarů, jež si ke svému jmění připsal za rok 2020, stal poprvé nejbohatším mužem světa.

Důležitý úspěch zaznamenal i moderní antikvariát Knihobot, jenž za minulý rok navýšil obrat na 18 milionů korun a stal se největším prodejcem knih z druhé ruky v Česku. Dařilo se také lokálním konopným teniskám startupu Bohempia, který už na jaře otevře svou první zahraniční kamennou prodejnu v Japonsku. A důležitou zprávu ohlásila i skupina Mall Group, jež najala nového šéfa.

Napsali jsme také o nové, zvučné posile internetové televize DVTV, nalákali na první terminál vysokorychlostní železnice v Česku a podívali se hlouběji do byznysu pánské kosmetické značky Beviro. A aby toho nebylo málo, zabrousili jsme i do obratů e-shopů za rok 2020, které vyletěly do rekordních výšin.

Před startem dalšího týdne přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly! Sledujte i náš Instagram, kde pro vás každý všední den máme rychlé shrnutí všech článků.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

💊 Pilulka má za sebou historicky nejlepší rok: Objednávat léky a doplňky na internetu se loni ukázalo jako nejlepší způsob. Výrazně z toho těžily online lékárny skupiny Pilulka, které za sebou mají historicky nejúspěšnější rok a utržily 3,1 miliardy korun.

🪙 Bitcoin a 800 tisíc korun: S příchodem nového roku posílily i kryptoměny, přičemž Bitcoin je jednoznačně tou nejsilnější. Oblíbená digitálně měna v jeden moment pokořila hranici 800 tisíc korun, což se dosud nikdy nestalo, a celý kryptoměnový trh přesáhl hodnoty bilionu dolarů. Pohádka pokračuje, alespoň prozatím.

🤝 DVTV posílí Písařovicová z České televize: Internetová televize DVTV na úvod roku 2021 posiluje své moderátorské řady. K ostřílenému tandemu Martin Veselovský–Daniela Drtinová se přidá Daniela Písařovicová, která do progresivní online relace přichází z České televize, kde strávila 16 let.

👟 Česká Bohempia míří do Japonska: Pestrobarevných tenisek české značky Bohempia, která je vyrábí výhradně z technického konopí, se dočkají i Japonci. Módní startup Tomáše Rohala tam na jaře otevře svou první zahraniční kamennou prodejnu a rovnou chystá i příliv nového oblečení.

📚 Z Knihobota je největší český prodejce knih z druhé ruky: Moderní antikvariát Knihobot jsme navštívili už před časem a byli jsme překvapeni, jak to tam klukům funguje. A daří se dál. Knihobot za loňský rok dosáhl na obrat 18 milionů korun a je největším českým prodejcem knih z druhé ruky.

👏 Do českého startupu zamířila posila z NATO: Univerzitní startup TRIX Connections pomáhá s transferem technologií z akademické půdy a nyní si na své snahy najal velmi zajímavou posilu. Tou se stal donedávna druhý muž české armády, generálporučík František Malenínský, který působil i v NATO.

💐 LEGO uvádí kytici, která nikdy nezvadne: Krásné květiny vykouzlí radost nejedné ženě, ale brzy uschnou. Proto LEGO nyní vydává dvě nové stavebnice, ze kterých si pugét květin nebo dokonce bonsaj postavíte z kostiček a nemusíte řešit, zda mají vodu.

⚡ V Norsku se prodalo více elektroaut než klasických: O tom, že je Norsko zemí zaslíbenou elektromobilům, není pochyb. Potvrzuje to i fakt, že se v této severské zemi loni vůbec poprvé prodalo více elektrických vozů než těch se spalovacím motorem. Nejoblíbenější bylo Audi.

***

CDN77 utržilo 1,3 miliardy korun a slaví historicky nejlepší rok. Nabídky na odkup ignorujeme, říká Zdeněk Cendra

cendra

Zdeněk Cendra, zakladatel internetové společnosti CDN77

Foto: CDN77

Historicky nejúspěšnější rok slaví CDN77. Česká internetová společnost, za kterou stojí Zdeněk Cendra, chopila v náročném roce příležitost za pačesy, zariskovala a odměnou jsou tržby vysoce přesahující miliardu korun.

***

Elon Musk je poprvé nejbohatším mužem planety. Za rok si připsal 150 miliard dolarů a přetahuje se s Bezosem

elon-musk4

Elon Musk

Foto: TED

Pro běžného smrtelníka těžko uvěřitelných 150 miliard dolarů. Tolik si ke svému jmění jen za poslední rok připsal Elon Musk, což mu vůbec poprvé vyneslo titul nejbohatšího člověka planety.

***

V roce 2020 se byznys cestovky Invia Jakuba Havrlanta propadl na 15 %. Letos už chce prodat zájezdy alespoň za 4 miliardy

jakub-havrlant2

Jakub Havrlant, CEO Rockaway Capital

Foto: Rockaway

Největší česká cestovní agentura Invia.cz počítala loni velké ztráty, ale věří, že letošní rok už bude cestování opět přát, a tak by chtěla prodat zájezdy alespoň za 4 miliardy korun.

***

Disney sesadilo Hru o trůny. Pirátsky se loni nejvíce stahoval The Mandalorian, torrenty ovládla i nová Wonder Woman

the-mandalorian-disney

Mandalorian vyhrál celkem 7 cen Emmy

Foto: Disney

Seriálový hit The Mandalorian chce vidět snad každý fanoušek Star Wars, a tak i kvůli horší dostupnosti služby Disney+ vévodí žebříčku nejpirátěnějších seriálů roku 2020. Torrentům vládne i nová Wonder Woman.

***

U Nehvizd vyroste první terminál vysokorychlostní železnice v Česku, po které mají jezdit vlaky přes 300 km/h

termina-prahavychod

Vítězná podoba chystaného terminálu vysokorychlostní železnice u Nehvizd

Vizualizace: Dousek-Záborský

V Česku se chystá první terminál vysokorychlostní železnice, po které mají jezdit vlaky přes 300 km/h. Podívejte se, jak bude moderní stanice u Nehvizd kousek od Prahy vypadat.

***

Mall Group má po půl roce nového šéfa a hlásí, že v posledních měsících loňského roku počítá se ziskem

jakub-havrlant32

Jakub Havrlant zůstává jako předseda představenstva zodpovědný za strategický rozvoj Mall Group

Foto: Rockaway

Internetová skupina Mall Group představila nového šéfa, který se bude snažit své zkušenosti z Telenoru, Kosteleckých uzenin či Emca využít k tomu, aby ji konečně přetočil do černých čísel.

***

Směnomat se změnil na Směny.cz. Plánovací nástroj využívá 16 tisíc uživatelů i Albert a chystá se do zahraničí

pict176878-1_4x

Martin Kulich, spoluzakladatel Směny.cz

Foto: Směny.cz

Velký rebranding, trojnásobný růst i 16 tisíc klientů. Systém pro plánování směn zaměstnanců Směny.cz v roce 2020 zaválel a nyní chce prorazit do zahraničí.

***

Rekordní rok 2020 vystřelil českou e-commerce k 200 miliardám korun. Na maloobchodu se podílí už ze 16 %

dpd-praha

Češi loni nakupovali online nejvíc v historii

Foto: DPD

Česká e-commerce zažila nevídaný rok. Lidé vzali kvůli uzavřeným obchodům online nakupování útokem a obrat e-shopů vystřelili k rekordním 200 miliardám korun.

***

Učaroval mu zatraceně dobrý olej na vousy. Daniel Trnka si plní sen a proráží s přírodní kosmetickou značkou Beviro

beviro-daniel-trnka

Daniel Trnka, CEO a spolumajitel kosmetické značky Beviro

Foto: Beviro

Od kadeřnictví se dostal ke kvalitní pánské kosmetice, na kterou Češi dlouho nebyli zvyklí. Se svou značkou Beviro sází Daniel Trnka na přírodní pojetí včetně českého původu a chce s ní prorazit i v Evropě.

***

Evropská unie poprvé investuje napřímo do startupů. Miliardami korun chce stáhnout náskok USA a Asie

euro-frankfurt2

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu

Foto: Kiefer/Flickr

Evropská unie se rozhodla, že začne napřímo investovat do startupů. Chce tím pomoci stáhnout náskok USA a asijských zemí a první desítky firem podpoří několika miliardami korun.

***

Majitel Jobs.cz kupuje český Techloop. Z IT náborářské platformy vystupují i původní investoři Rockaway či Springtide

techloop

Andrew Elliott, spoluzakladatel a ředitel Techloopu

Foto: Techloop

Velké zprávy si hned zkraje nového roku připravil Techloop. Český náborářský startup se po pěti letech přesouvá pod křídla LMC, které provozuje populární portály Jobs.cz či Práce.cz.

***

Twitter pro obavy z dalšího násilí natrvalo zablokoval účet Donalda Trumpa. Jaké má bezprecedentní krok pro a proti?

trump-twitter3

Americký prezident přišel o svůj hlavní komunikační kanál

Foto: Gage Skidmore/CzechCrunch

Amerického prezidenta Donalda Trumpa už na Twitteru nenajdete. Sociální síť ho natrvalo zablokovala, protože se obávala dalšího násilí, a celý svět teď řeší jedinou otázku – zachoval se Twitter správně?

***

Jan Barta a spol. věří v obnovení cestovního ruchu. Do českého startupu Daytrip proto posílají 15 milionů korun

daytrip

Zakladatelé Daytripu Jan Prokop, Jiří Sváček, Markéta Bláhová a Tomáš Turek

Foto: Daytrip

Investoři v čele s Janem Bartou věří, že brzy zase začneme cestovat. Proto investují do českého startupu Daytrip, který po celém světě propojuje turisty s lokálními řidiči.

***

Jak na řízení online meetingů? Pro efektivní spolupráci už nemusíme sedět v zasedačce, říká Vávra z Deloitte Next

jiri-vavra

Jiří Vávra z Deloitte Next (vpravo)

Foto: Deloitte

Rok 2020 změnil způsob, jak mnoho lidí pracuje. Jindy nekonečné meetingy v zasedačkách se přesunuly online a v pražském Deloitte Next dali dohromady návod, jak spolupráci na dálku efektivně řídit.

***

Pražské metro je pokryto signálem ze dvou třetin. Do příštího roku mají mít LTE a 5G všechny stanice

praha-metro

Vedle metra by mohly pod zemí v Praze jezdit i vlaky

Dobrá zpráva pro cestující. Pražský Dopravní podnik spolu s operátory rozšířil LTE a 5G síť už do celkem 39 stanic metra i přilehlých tunelů s tím, že do konce příštího roku hodlá pokrýt všechny.

***

Fiat a Peugeot potvrdily obří fúzi za více než bilion korun. Stellantis bude čtvrtým největším výrobcem aut na světě

fiat500

Elektrický Fiat 500

Foto: Fiat

Chrysler, Jeep, Fiat, Alfa Romeo, Peugeot, Citroën. Obří fúze za více než bilion korun svede pod jednu střechu celkem 14 značek a Stellantis se tak rázem stane jednou z největších automobilek světa.

***

Ve jménu vyšší bezpečnosti a menšího hluku. Brusel ve většině svých ulic zpomaluje auta na 30 km/h

brusel3

Brusel snižuje maximální povolenou rychlost na 30 km/h a to celoplošně

Foto: CzechCrunch/Wikimedia

Řidiči v Bruselu mohou od 1. ledna jezdit ve většině ulic maximálně 30 km/h. Hlavní město Belgie tím chce zvýšit bezpečnost všech účastníků provozu a snížit hluk.

***

Technologický gigant F5 kupuje za téměr 11 miliard korun startup Volterra, který má v Praze vývojové centrum

137252914_682526145745951_1927280950102532684_n-min

Část českého vývojářského týmu startupu Volterra

Foto: Volterra

Rok 2021 je teprve na začátku, ale už tu máme velký startupový exit s českou stopou. Americký gigant F5 kupuje za téměř 11 miliard korun startup Volterra, jehož vývoj vede v Česku Jakub Pavlík.

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě. To vše z historického srdce Moravy.

CC25

CzechCrunch News

Nenechte si utéct zásadní zprávy

Přihlaste se k pravidelnému odběru novinek ze světa byznysu a startupů.