Netflix zase točí v Česku. V Praze a dalších městech vzniká nová adaptace klasiky Na západní frontě klid

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

na-zapadni-fronte-klid-netflix2

Foto: Netflix

První fotografie z natáčení filmu Na západní frontě klid

0Zobrazit komentáře

Ubíjející zvuky dělostřelectva ustaly a na západní frontě zavládl klid. Vzápětí ho ale prořízne hvizd píšťalky udávající jasný povel vpřed. Z mazlavých zákopů se s křikem na rtu derou salvy mužů v modlitbě, aby se nestřetli s letící kulkou. Snad raději někoho svalí k zemi jejich vlastní projektily. Jak těžké bylo v první světové válce bojovat o metry půdy v zemi nikoho.

Deset let před tím, než jako z dějinného kolovrátku hrůzy přišla druhá světová válka, popsal zkušenosti řadových vojáků z fronty 1914-1918 německý autor Erich Maria Remarque v mistrovském románu Na západní frontě klid. V minulosti se dílo dočkalo dvou adaptací do audiovizuální formy, překvapivě ale dosud nikdy ze strany německých umělců. Těm nyní dává prostor Netflix. Film Na západní frontě klid se přitom už od letošního března natáčí v Česku.

Přesněji to znamená Prahu a její okolí, Roudnici nad Labem nebo Ralsko, jak vyplývá z castingových inzerátů firmy Talent Management. Jelikož stále probíhá například výběr komparzu, je stále možnost se na natáčení válečného projektu přihlásit. Podle první oficiální zveřejněné fotografie to vypadá, že si filmaři na produkčních hodnotách dávají opravdu záležet a zákopy vypadají až děsivě autenticky.

Aby také ne. Právě vznikající německá filmová adaptace Na západní frontě klid totiž podle loňských informací magazínu Deadline rozpočet dosáhnout asi 20 milionů dolarů. Vedle stamilionových hollywoodských produkcí se to nezdá jako mnoho, na evropské poměry je to však velmi vysoká částka. Měl by to být dokonce jeden z nejdražších německých filmů, co byl kdy natočen.

Španělsko-německý herec Daniel Brühl

O jeho režii se postará Edward Berger, známý díky oceňovaným seriálům Patrick Melrose s Benedictem Cumberbatchem nebo Your Honor s Bryanem Cranstonem. Jelikož Na západní frontě klid bude podle všeho převážně v němčině jako předloha, v jedné z hlavních rolí filmu se objeví Daniel Brühl, nominant na dva Zlaté glóby ve snímku Rivalové a seriálu The Alienist. Kromě Brühla jsou známá i jména dalších herců, pro českého diváka spíše neznámá.

Velice dobře známá je naopak kniha Ericha Marie Remarqua. Ten ve svém nejznámějším románu z detailně popisuje každodenní život mladých německých vojáků na frontě. Jelikož byl sám Remarque veteránem první světové války a po návratu z bojiště měl dlouho problémy začlenit se do normální společnosti, zkušenosti vlastní i jeho vrstevníků dokázal zachytit velice autenticky. Stal se tak jedním z hlavních hlasů reflexe války ve 20. století až dodnes a poskytnul hluboký náhled do samotné lidské povahy.

Válečný žánr totiž zdaleka není jen o historických událostech nebo válečné taktice, nemusí se omezovat ani na konstatování hrůzy války jako nedávný plochý, byť virtuózně natočený snímek 1917. Jak ukazují díla typu Tenká červená linie, Bratrstvo neohrožených nebo Smrt čeká všude, poskytuje prostor ke zkoumání zásadních otázek o hodnotě lidského života, přátelství, patriotismu, morálce a jejích proměnách pod tlakem a mnoha dalších.

Se stejnou komplexností, zprostředkovanou až novinářským stylem s lyrickými prvky, k válečné tematice přistupuje i Remarque. Na západní frontě klid vypráví příběh německého mladíka Paula Bäumera a jeho přátel, kteří se pod tlakem okolí nechají naverbovat do armády. Ačkoliv jsou pro boj zpočátku nadšení, s přibývajícím časem ve výcviku (a pak na frontě) ztrácejí životní hodnoty i chuť v životě pokračovat. Když pak Paul dostane dvoutýdenní propustku, zjistí, že je mu svět mimo frontu zcela cizí.

na-zapadni-fronte-klid-netflix

Foto: Netflix

Současné produkce musí stále dbát na protipandemická opatření

Když Na západní frontě klid vyšlo nejdříve jako seriál v magazínu a pak jako kniha v roce 1929, okamžitě se setkalo s obrovskou vlnou pozitivního přijetí. První filmové zpracování v Hollywoodu vzniklo hned další rok, dostalo Oscary za nejlepší film a režii a dodnes platí za jeden z lepších příkladů válečného žánru. O něco střídměji, avšak stále dobře, byla přijata i televizní adaptace z roku 1979, oceněná Zlatým glóbem.

Netflix, Berger, Brühl a další tak stojí jak před výzvou natočit film o válce, co se v současné formě daného žánru neztratí, tak před výzvou důstojně zpracovat významné dílo světové literatury. Podle jediné fotografie nebo historie tvůrců je samozřejmě těžké kvalitu vznikajícího snímku odhadovat, přinejmenším zajímavý je nicméně fakt, že zveřejněná fotka je černobílá. Vzhledem ke statusu zdrojového materiálu lze také očekávat, že si dal Netflix  s výběrem tvůrců nové adaptace klasiky záležet.

V Česku Netflix i další točí ve velkém

Streamovací obr přitom dává v posledních letech lokálním produkcím po celém světě čím dál více prostoru a získává tak často až nečekaně velké hity. Například německé sci-fi Dark uživatelé v anketě na serveru Rotten Tomatoes vybrali jako nejlepší seriál streamovací služby, španělský thriller Papírový dům a francouzská detektivka Lupin zase dominují žebříčkům sledovanosti. Poměrně dlouho se už také mluví o tom, že Netflix chystá původní seriál nechat natočit i v Česku.

Prozatím zde po Na západní frontě klid chystá přenést produkci svého vůbec nejdražšího filmového projektu, bondovského akčního thrilleru The Gray Man s Ryanem Goslingem a Chrisem Evansem. Adam Sandler se pak objeví v americké adaptaci českého sci-fi románu Jaroslava Kalfaře Kosmonaut z Čech. Kromě Netflixu o české lokace i tvůrce jeví zájem i další velká studia – Disney zde nedávno dotočilo seriál Captain America and the Winter Soldier a Amazon u nás utratil už tři miliardy za natáčení fantasy Carnival Row.