Apple představil vlastní tenisky, nikdy se ale neprodávaly. Až doteď. Stojí milion korun

Pár vysoce raritních tenisek z 90. let, které nosili zaměstnanci Applu, prodává aukční síň Sotheby's. Cena? 50 tisíc dolarů.

Filip HouskaFilip Houska

apple-sneakers

Foto: Sotheby’s

Vysoce raritní tenisky z 90. let pro zaměstnance Applu

Skoro neexistovala možnost, jak se k nim dostat. Byly vyrobeny primárně pro zaměstnance, navíc už v devadesátých letech, kdy si firma teprve razila cestu k obřímu tržnímu úspěchu. Do klasického prodeje se nikdy nedostaly. A pokud někdo tyto unikátní tenisky od Applu má, tak patří mezi hrstku šťastlivců, kteří byli před desítkami let zrovna na americké konferenci National Sales Conference, kde se v omezeném počtu rozdávaly. Nebo je zdědili. Nebo měli štěstí (respektive hodně peněz) v aukci.

Před třemi lety se stylové zaměstnanecké boty s nakousnutým, duhovým jablkem v logu vydražily za v přepočtu asi čtvrt milionu korun. Už tato částka je pochopitelně přemrštěná – s ohledem na to, že jde pořád o pouhé tenisky, byť s příběhem, který chce mít snad každý fanoušek Applu u sebe. Teď je ovšem hranice mnohem vyšší. Konkrétně čtyřnásobně. A znovu za tím stojí Sotheby’s.

Slavný aukční dům, kde se v minulosti dražily jedny z těch nejvzácnějších sběratelských předmětů na světě, namátkou třeba památný dres Michaela Jordana z roku 1998 za čtvrt miliardy korun, rozjel novou nabídku, v níž představuje právě jeden pár takzvaných Omega Sports Apple Computer Sneakers. Jednoduše prostě zmíněných, nadčasově vypadajících tenisek od Applu z devadesátek.

„Nikdy se nedostaly na veřejnost, proto patří k nejobskurnějším existujícím modelům, které jsou žádané i na sekundárním trhu,“ píše Sotheby’s v popisku nabízených bot, které na první pohled vypadají velmi zachovale. I když mohou být staré i třicet let, svršek vypadá stále bíle bez výrazně viditelných zežloutlých míst. Ačkoliv je na ně upozorňováno. Siluetu pak dotváří duhové logo firmy na jazyku i boční straně.

Ostatně duhová kombinace barev je pro technologického obra z kalifornského města Cupertino ikonická – a byť už ji Apple nepropaguje tolik jako v osmdesátých letech, stále má pro něj silný význam. Dříve na ní firma dokonce stavěla i právě merchandising, určený ovšem výhradně pro zaměstnanecký personál, což se po vydání počítače Macintosh v roce 1984 změnilo.

apple_1

Foto: Sotheby’s

Omega Sports Apple Computer Sneakers

Apple začal různá tematická trička a doplňky prodávat, nikdy ale nešlo o stěžejní byznysovou nohu. Reklamní oblečení tak postupně mizelo, dnes se dá ovšem pár vybraných, modernějších kusů koupit v oficiálním obchodě Apple Store právě v Cupertinu, kde firma sídlí. Nicméně tenisky tam zákazník nesežene. Za nimi musí aktuálně k Sotheby’s, potřebuje ovšem padesát tisíc dolarů.

Přesně tolik pár raritních tenisek, které mimo jiné disponují kultovním vzduchovým polštářkem inspirovaným světoznámým modelem Air Max od Nike, stojí. V přepočtu jde o více než jeden milion korun. A velikost je 41, byť se spíš neočekává, že kupující v nich bude chodit po městě nebo přírodě – naopak je bude opečovávat na poličce nebo v domácí vitríně. A ano, kupovat mohou i Češi, doprava je po celém světě.