Attenboroughovo svědectví, miliardový obrat Vivantisu a brněnští Skinners boří Kickstarter. Přečtěte si zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

skinners-atten
0Zobrazit komentáře

Očekávané dílo David Attenborough: Život na naší planetě vzbudilo možná až nevídané vášně ze stran diváků a právem je tak jedním z nejsilnějších dokumentů poslední doby. V uplynulých dnech ovšem velkou vlnu zájmu strhl na tuzemském trhu i miliardový úspěch skupiny Vivantis a také nová generace českých ponožkobot Skinners, na kterou se bleskově rychle vybraly miliony.

Dost se toho odehrálo i na automobilové scéně, když Tesla opět překonala očekávání analytiků a legendární Hummer chystá návrat s elektromotorem pod kapotou. V návaznosti na dopravu jako takovou můžeme pozorovat i postupnou expanzi služeb Bolt a Wolt, které míří do dalších českých měst, přičemž novinky oznámil i online supermarket Rohlik.cz.

Přečíst si ale můžete i netradiční výlet kluků z STRV po posilovnách, rozhovor s manažerem IKEA Food o budoucnosti udržitelného stravování v prodejnách IKEA nebo příběh Vandy Horáčkové Seidlové, která chce digitalizovat školky. Současně se můžete naladit na další konferenci CzechCrunch Onlajn, tentokrát o proměně e-commerce se šéfy Alzy, Heureky, CZC, Liftaga či Shoptetu.

Před startem dalšího týdne přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly!

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

? Tesla opět překonává očekávání analytiků: Už to zní jako klišé, ale Tesla se stále nezastavuje. Automobilka Elona Muska potvrdila růst i ve třetím kvartálu, za který utržila zhruba 8,7 miliardy dolarů, skončila i díky prodeji emisních kreditů v zisku a je blíž svému cíli ohledně doručování půl milionu svých vozů ročně.

? Tvůrci ponožkobot Skinners ovládli Kickstarter: Do přírody, do města, na tréninky nebo do domácnosti. Unikátní české ponožkoboty Skinners se proslavily po celém světě a teď jejich tvůrci uvádí novou generaci, na kterou přes Kickstarter vybrali miliony korun v bleskovém čase.

? Wolt a Bolt pokračují v tuzemské expanzi: Dvě oblíbené služby pro rozvoz lidí a jídla se dostávají do dalších českých měst. Zatímco Bolt posílá své taxíky do Ostravy, Kladna, Brna a Plzně, modří kurýři Woltu začínají v Ostravě a Olomouci rozvážet jídlo.

? Streamování divadelních představení z pohodlí domova: Poslední měsíce kultuře vůbec nepřejí, a proto se Martin Hájek z Livesportu se svým týmem rozhodl, že podpoří alespoň divadla. Spouští novou službu Dramox, na které budou divadelní inscenace živě streamovány.

⚡ Hummer se vrací jako elektromobil: Hummer patří k legendám automobilového průmyslu, ovšem díky obrovské spotřebě nafty se stal pro většinu zákazníků nedostupný. To se teď mění a off-roadová bestie se vrací jako čistý elektromobil s uhlazenějším designem.

??‍? Spoluzakladatelka Czechitas o vzdělávání žen v IT: Uchytit se v oblasti IT vyžaduje sebevědomí, odhodlání a ideálně co nejlepší přípravu. Nejen tyto aspekty zajišťuje nezisková organizace Czechitas a její spoluzakladatelka Monika Ptáčníková v rozhovoru popisuje, jak konkrétně ženy na jejich vysněné práce připravuje.

? Jony Ive se přidává k Airbnb: Proslavil se jako šéfdesignér Applu a tvůrce jedněch z nejikoničtějších jablečných produktů. Vloni ovšem Jony Ive řady cupertinské firmy opustil, založil vlastní studio a teď bude spolupracovat s Airbnb, kde by se mohl věnovat i architektuře.

***

Působivé i děsivé svědectví. Život na naší planetě Davida Attenborougha patří k nejsilnějším dokumentům poslední doby

davidatt

Foto: Netflix

Sir David Attenborough na Netflixu vydal jeden ze svých nejosobnějších projektů

„Jmenuji se David Attenborough, je mi 93 let a tento film je mým svědectvím a vizí pro budoucnost.“ Legendární přírodovědec na Netflixu představil jeden ze svých nejpůsobivějších dokumentů o stavu naší planety, který by si neměl nechat ujít skutečně nikdo

***

Z Chrudimi do Evropy. Skupina Vivantis ukázala rekordní výsledky, poprvé v historii pokořila miliardový obrat

spak

Foto: Mall Group

Michal Špak, generální ředitel Vivantisu

Zásadní milník pro e-shopovou skupinu Vivantis. Poprvé ve své historii přesáhla magickou hranici jedné miliardy korun v obratu a chce se ještě více rozjet do zahraničí.

***

Ambice jsou v Česku příliš nízko. Na Blabu jsme chtěli peníze, které tu investoři nebyli ochotni dát, říká Petr Kováčik v podcastu

petr-kovacik-boxed2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Petr Kováčik, spoluzakladatel startupu Blabu

„Přišel lockdown a to bylo kladivo na všechno. Můžete být pro investory sebevíc lákaví, jenže my chtěli hodně peněz a ty nikdo nechtěl dát.” Petr Kovacik v podcastu otevřeně mluví o tom, jak málem zavřel svůj startup Blabu a jak ho na poslední chvíli zachránil.

***

Pracovní pozice na CzechCrunch Jobs zdarma

Během nouzového stavu pomáháme firmám hledat bezplatně zaměstnance, a lidem zase nabízíme možnost objevit nové firmy, které nabírají. Stovky nabídek najdete na czechcrunch.cz/jobs.

jobs

Foto: CzechCrunch

Na CzechCrunch Jobs můžete po dobu nouzového stavu inzerovat zdarma

***

Spoluzakladatelé STRV jen tak z hecu oblétli kvůli oblíbeným posilovnám svět. Nakonec i díky tomu získali obří zakázku

semerad-smid

Foto: STRV

Spoluzakladatelé STRV David Semerád a Lubo Smid

Už je nebavilo chodit jen do fitka za rohem, a tak si řekli, že navštíví všechny posilovny Barry’s po celém světě. David Semerad a Lubo Smid se do bláznivého nápadu pustili jen tak z hecu, ale nakonec i díky tomu jejich STRV získalo jednu z největších zakázek.

***

Komerční banka má další velkou investici. S českým startupem Lemonero chce financovat e-shopy v celé Evropě

lemonero

Foto: Lemonero

Luboš Malík a Jan Laštůvka, zakladatelé startupu Lemonero

Komerční banka rozjíždí startupové investice skutečně ve velkém. Tentokrát si vyhlédla české Lemonero, do kterého posílá desítky milionů a chce s ním zlepšit financování e-shopů v celé Evropě.

***

Havryluk, Dvořáková nebo Krátký. Konference CzechCrunch Onlajn ukáže, jak se (pro)mění česká e-commerce

cconlajn3b

Foto: CzechCrunch

Další online konference CzechCrunch Onlajn se zaměří na změny v české e-commerce

Je tu další konference CzechCrunch Onlajn! Česká e-commerce překotně roste, a tak jsme si pozvali šéfy Alzy, Heureky, CZC, Liftaga či Shoptetu, kteří prozradí, jak se teď online svět mění a jaký je jejich recept na úspěšné strategie. Těšíme se na vaši virtuální návštěvu.

***

Rohlík začíná prodávat krájené šunky a sýry. Nabídne recyklovatelné balení a zbavuje se i papírových účtenek

cupr-rohlik

Foto: Rohlik.cz

Zakladatel Rohlik.cz Tomáš Čupr

V době, kdy některé kamenné supermarkety od čerstvých uzenin opouští, přichází Rohlik.cz. Ten nově nabízí krájené šunky a sýry a naopak se zbavuje papírových účtenek.

***

Češi na udržitelnější stravování slyší. Bezmasé kuličky i hot dogy jsou teprve začátek, říká manažer IKEA Food pro Česko

ikeavegan1

Foto: IKEA

IKEA začíná prodávat veganskou verzi svých slavných kuliček

Češi jsou sice národem masožravců, ale na pokrmy šetrnější k přírodě slyší čím dál víc. Potvrdit to může IKEA, jejíž slavné masové kuličky bez masa jdou na dračku a je to teprve začátek udržitelnější budoucnosti švédského nábytkářského obra.

***

Česko přichází dobýt brazilský jednorožec VTEX. Do pár let chce být se svým e-commerce řešením lídrem trhu

vtex-founders

Foto: VTEX

Geraldo Thomaz a Mariano Gomide, zakladatelé startupu VTEX

O brazilském startupu VTEX možná slyšíte prvně, ale ve světě raketově roste a velký má být i jeho vstup do Česka. Tuzemské firmy chce přilákat svým integrovaným e-commerce řešením pro prodej všeho druhu a stát se lídrem trhu.

***

Tvůrci Černoty rozjíždí internetovou televizi a hlásí: Bude to jako DVTV, ale pro investigativní reportáže

martin-klesnil-patrik-fiala3-min

Foto: VIZE

Martin Klesnil a Patrik Fiala

Na český internet se chystá vkročit další ambiciózní projekt. Autoři úspěšného dokumentárního cyklu Černota nebo podcastu U Kulatého stolu spouští vlastní internetovou televizi, která bude zaměřená na investigativní reportáže.

***

Jan Barta a spol. vkládají 5 milionů eur do LitFinu, který financuje soudní spory. Jako odměnu si bere podíl z vysouzené částky

pale-fire-capital-min

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Dušan Šenkypl, David Holý a Jan Barta z Pale Fire Capital

Investoři z Pale Fire Capital investují do netradičního byznysu. Pět milionů eur posílají Jan Barta a spol. do české firmy, která financuje soudní spory, a chtějí jí pomoci do Evropy.

***

Český vývojářský trh čelí dumpingovým cenám velkých hráčů. Přežije, kdo nesleví ze svého standardu, říká šéf Bootiqu

marcel-cerveny-bootiq3-min

Foto: Bootiq

Marcel Červený, CEO vývojářské společnosti Bootiq

Na českém IT trhu se strhl boj o kvalitní programátory i zakázky. Šéf vývojářské firmy Bootiq Marcel Červený si myslí, že řešení krize není v podstřelování cen, ale naopak v držení standardu svých služeb.

***

Chtěla být diplomatka, ale po životním obratu teď Vanda Horáčková Seidelová vede digitální revoluci ve školkách

twigsee1

Foto: Ilja Hubálek

Vanda Horáčková Seidelová, zakladatelka startupu Twigsee

Původně chtěla být Vanda Horáčková Seidelová diplomatkou, pak se jí ale převrátil život vzhůru nohama a navíc poznala, jak zastarale fungují mateřské školy. Proto rozjela aplikaci Twigsee, se kterou propojuje učitele s rodiči, a chce uspět i ve světě.

***

Do Česka míří konkurence Tinderu. Facebook spouští v Evropě svou Seznamku a bude těžit z velké uživatelské základny

zuck-seznamka

Foto: Facebook/CzechCrunch

Nová seznamovací služba Facebooku

Tinder bude mít v Česku velkou konkurenci. Vlastní Seznamku spouští Facebook, který sází na to, že ho používá již polovina populace, ale s vašimi přáteli vás prý propojovat nebude.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym