Avast ustál trable s prodejem dat a teď se na londýnské burze dostal do prestižního indexu 100 nejhodnotnějších firem

Peter BrejčákPeter Brejčák

avast-office-praha-hq-min

Foto: Avast

Pražské sídlo Avastu

0Zobrazit komentáře

Pro českého antivirového giganta letošní rok nezačal úplně nejlépe. Od vstupu Avastu na londýnskou burzu cenných papírů před dvěma lety hodnota jeho akcí až na menší výkyvy pořád stoupala – z počáteční úrovně kolem 240 pencí až na 550 pencí v první polovině letošního ledna. Pak to šlo ale strmě dolů.

Začala se totiž mediálně řešit kauza prodeje anonymizovaných dat uživatelů přes dceřinou společnost Jumpshot, kterou si Avast pořídil v roce 2013 (v té době firma vyvíjela optimalizační nástroj na čištění počítačů, s byznys analýzami dat začala v roce 2015). Americké magazíny Motherboard a PCmag přišly na způsob, jak lze tato anonymizovaná data o více než 100 milionech uživatelích vzít, porovnat s jinou databází, a díky tomu se dostat i na konkrétní uživatele.

Akcie tuzemské technologické firmy, která se kvůli tomu rozhodla divizi Jumpshot v podstatě ze dne na den uzavřít, v reakci na tyto zprávy klesaly až do poloviny března na úroveň 311 pencí. Prodej dat se však na tržbách Avast podílel jen v řádu jednotek procent a navzdory „skandálu“ tak dokázal udržet další růst důležitých ukazatelů.

ondrej-vlcek-avast-top

Foto: Avast

Ondřej Vlček, CEO Avastu

Za první kvartál letošního roku v dubnu společnost hlásila rekordní tržby na úrovni lehce přes 5,3 miliardy korun a historicky nejvyšší zisk EBITDA (před odečtením daní, úroků a odpisů) v řádu tří miliard.

Od března se tak i navzdory koronavirové krizi (na boj proti šíření COVID-19 Avast věnoval 620 milionů korun) akcie firmy vzpamatovaly a aktuálně se opět pohybují na úrovni kolem 500 pencí. A vývoj na londýnské burze, kde hodnota firmy přesahuje 5 miliard liber (přes 150 miliard korun), teď Avastu hraje do karet.

Ve středu bylo oznámeno rozhodnutí o zařazení antivirové firmy do prestižního indexu FTSE 100, který sdružuje stovku firem s nejvyšší tržní hodnotou na londýnské burze. Historicky vůbec poprvé jde o společnost se sídlem v bývalém východním bloku, povšiml si portál Patria.

Do nejhodnotnější stovky společností londýnské burzy společně s Avastem vstupují také GVC Holdings, Homeserve a Kingfisher, prestižní klub naopak opouští aerolinka EasyJet, Carnival, Centrica a Meggitt. Podle vyjádření společnosti FTSE Russell, provozovatele indexu, budou tyto změny implementovány s otevřením obchodování 22. června.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym