Avast ustál trable s prodejem dat a teď se na londýnské burze dostal do prestižního indexu 100 nejhodnotnějších firem

Pražské sídlo Avastu

Foto: Avast

Pro českého antivirového giganta letošní rok nezačal úplně nejlépe. Od vstupu Avastu na londýnskou burzu cenných papírů před dvěma lety hodnota jeho akcí až na menší výkyvy pořád stoupala – z počáteční úrovně kolem 240 pencí až na 550 pencí v první polovině letošního ledna. Pak to šlo ale strmě dolů.

Začala se totiž mediálně řešit kauza prodeje anonymizovaných dat uživatelů přes dceřinou společnost Jumpshot, kterou si Avast pořídil v roce 2013 (v té době firma vyvíjela optimalizační nástroj na čištění počítačů, s byznys analýzami dat začala v roce 2015). Americké magazíny Motherboard a PCmag přišly na způsob, jak lze tato anonymizovaná data o více než 100 milionech uživatelích vzít, porovnat s jinou databází, a díky tomu se dostat i na konkrétní uživatele.

Akcie tuzemské technologické firmy, která se kvůli tomu rozhodla divizi Jumpshot v podstatě ze dne na den uzavřít, v reakci na tyto zprávy klesaly až do poloviny března na úroveň 311 pencí. Prodej dat se však na tržbách Avast podílel jen v řádu jednotek procent a navzdory „skandálu“ tak dokázal udržet další růst důležitých ukazatelů.

ondrej-vlcek-avast-top

Ondřej Vlček, CEO Avastu

Foto: Avast

Za první kvartál letošního roku v dubnu společnost hlásila rekordní tržby na úrovni lehce přes 5,3 miliardy korun a historicky nejvyšší zisk EBITDA (před odečtením daní, úroků a odpisů) v řádu tří miliard.

Od března se tak i navzdory koronavirové krizi (na boj proti šíření COVID-19 Avast věnoval 620 milionů korun) akcie firmy vzpamatovaly a aktuálně se opět pohybují na úrovni kolem 500 pencí. A vývoj na londýnské burze, kde hodnota firmy přesahuje 5 miliard liber (přes 150 miliard korun), teď Avastu hraje do karet.

Ve středu bylo oznámeno rozhodnutí o zařazení antivirové firmy do prestižního indexu FTSE 100, který sdružuje stovku firem s nejvyšší tržní hodnotou na londýnské burze. Historicky vůbec poprvé jde o společnost se sídlem v bývalém východním bloku, povšiml si portál Patria.

Do nejhodnotnější stovky společností londýnské burzy společně s Avastem vstupují také GVC Holdings, Homeserve a Kingfisher, prestižní klub naopak opouští aerolinka EasyJet, Carnival, Centrica a Meggitt. Podle vyjádření společnosti FTSE Russell, provozovatele indexu, budou tyto změny implementovány s otevřením obchodování 22. června.

Redaktor CzechCrunche, Slovák píšící česky. Buzzwords: Startupy, technologie, byznys, e-commerce.