Bitcoin se už druhý měsíc drží kolem 30 tisíc dolarů a Jedlinský, který se s ním potýká už přes deset let, jej připodobňuje k Warrenu Buffettovi: „Buffetta během posledních let také kdekdo odepisoval, ale podívejte se, jak se mu teď daří. Opět překonává trh. A s bitcoinem to je stejné.“
Příměrem k legendárnímu investorovi mladý český ekonom odkazuje k tomu, co se dělo v době covidové pandemie, kdy byl trh zaplavený levnými penězi a akcie především technologických společností dramaticky rostly. Fondy, které se na ně specializovaly, například Ark Invest Cathy Woodové, měly tehdy fantastické výsledky, a naopak se spekulovalo, zda už není Buffett se svým Berkshire Hathaway definitivně za zenitem. Jenže dnes se situace otočila a je to opět dvaadevadesátiletý burzovní matador, kdo má kapsy plné peněz.
A podobné to tehdy bylo s bitcoinem, jehož cena sice stoupala kvůli velkému zájmu retailových investorů o krypto, ale méně než u menších projektů, jako byla třeba Luna od Terraform Labs nebo všelijaké shitcoiny typu dogecoin, jejž si oblíbil Elon Musk. Podobně jako s Buffettem ale došlo k nevyhnutelnému – jakmile se trh ochladil, bitcoin z něj vyšel jako nejdůvěryhodnější a nestabilnější digitální aktivum. Navíc se ukazuje, že trh s ním (a s ethereem) dospívá a přitahuje čím dál víc seriózních institucionálních investorů.
Foto: Altlift
Tým společnosti Altlift, Jakub Jedlinský sedí uprostřed, po pravé ruce má spolumajitelku Dianu Vacíkovou
„Nejsem přímo bitcoinový maximalista, ale je racionální investovat do bitcoinu. Snažit se překonat jeho výkonnost je těžké. Nám se to sice podařilo loni i předloni, ale třeba letos zatím ne,“ popisuje Jedlinský, který vedle Altliftu, jejž spoluvlastní s Dianou Vacíkovou a Františkem Kudrnou, také vyučuje na VŠE.
Tam dokonce v roce 2014 rozjel pravděpodobně světově první ekonomický univerzitní kurz o kryptoměnách. A letos na podzim k němu přidá další, tentokrát online lekce, které budou zaměřené na využití blockchainu v byznysu a na ekonomiku tokenových projektů. V minulosti se pak ve svých akademických pracích (studoval mimo jiné v Londýně u slavného ekonoma Steva Keena) zabýval například tím, co by se dělo, kdyby eurozóna nahradila euro bitcoinem.
Loni na jaře Jedlinský a spol. zkusili posunout o úroveň dál i své investorské úsilí a v Nizozemsku otevřeli fond s cílem nabrat do něj několik milionů eur a ty pak spravovat pomocí investic do krypta. Teď, po roce a půl, ale přiznávají, že loňský kryptovýplach jim zhatil jejich vize. „Třeba na krachu Terraform Labs a Luny jsme dokázali vydělat. I jsme správně odhadli, kdy se začne propadat Axie Infinity. Ale sentiment byl čím dál negativnější, a prostě se nám nepodařilo shromáždit tolik peněz, kolik jsme potřebovali a chtěli. K tomu nás na podzim poznamenal i pád FTX. Takže jsme fond nakonec zlikvidovali. Je to další poučení,“ přiznává Jedlinský.
To, co aktuálně nejvíc hýbe kryptokomunitou, je jednak plán největší investiční skupiny světa BlackRock otevřít bitcoinový ETF fond, druhak ostrý kurz, který vůči kryptu zaujala americká komise pro cenné papíry SEC.
Ta aktuálně utrpěla porážku u soudu ve sporu se společností Ripple Labs. Regulátor ji chtěl exemplárně potrestat za to, že její token XRP je prý ve skutečnosti cenný papír, a protože nebyl řádně registrovaný a certifikovaný, měla by zaplatit obří pokutu.
„Že SEC prohraje, se očekávalo už pár týdnů. Je to velké vítězství, které vlilo oboru zase krev do žil,“ upozorňuje Jedlinský, který se netají poměrně libertariánskými názory, podle nichž by role státu a státních úřadů měla být co nejmenší. „Regulaci vnímám jako potřebnou, jenom by neměla sloužit jako nástroj osobních zájmů konkrétních regulátorů. A především si myslím, že to, co někteří regulátoři – a zejména SEC – dělají, nepřispívá k právní jistotě.“ Americká komise vedená Garym Genslerem totiž kromě Ripplu útočí i na burzy Coinbase a Binance, pokutu za desítky milionů dolarů uvalila i na Kraken. „Regulované subjekty nedostávají srozumitelný návod, jak legálně provozovat svůj byznys,“ krčí rameny Jedlinský.
Největší kryptoměna bitcoin
Současně ale připouští, že se úřadům za oceánem podařilo získat v blockchainových technologiích velkou kompetenci, což ve finále pomůže přijetí bitcoinu či etherea. Prý by do nich mohly jednou investovat i centrální banky, jak ostatně nedávno navrhl českému guvernérovi Aleši Michlovi prorektor Univerzity Karlovy Ladislav Krištoufek. A jak hodnotí ČNB Jedlinský? Neujíždí nám opět vlak? Nejsou tuzemští byrokraté na rozdíl od těch amerických pozadu?
„Asi vás překvapím, ale já s nimi mám dobrou zkušenost. Přijde mi, že kdykoli s nimi něco řešíme nebo když se na nás obrátí, jsou velmi rozumní a kompetentní,“ říká překvapivě spolumajitel Altliftu. A dodává: „Já od úřadů z principu nic neočekávám, tak možná proto jsem vlastně spokojený.“