Bydlení v přírodě kousek za Prahou. Kamenické viladomy v sobě snoubí výhody bytu a rodinného domu

Jejich rezidenti bydlí v lůně přírody v domech, které nevyčnívají. Sousedé se mají kde scházet a byty nabízí i krásné galerie.

viladomy-kamenice2

Foto: Petr Polák

Kamenické viladomy

0Zobrazit komentáře

Díky své poloze v relativní blízkosti Prahy se do obce Kamenice stahuje stále více obyvatel. Původní ráz se tak začíná proměňovat – a především v centru vznikají budovy městského typu. Právě u centra se ale také nachází pozemek, na kterém vyrostly dva viladomy vytvářející pomyslnou bránu do středu obce. Objevujte více zajímavé architektury v pravidelném newsletteru Arch.

Načítám formulář...

V okolí novostaveb se nachází rodinné domy, chaty i bytové domy. Viladomy jsou tak další částí skládačky, které zde chyběla. Viladům je moderním pojetím soukromého bydlení, které kombinuje výhody bytu a rodinného domu.

Zatímco tvar pozemku je lichoběžníkový, půdorys domů je čtvercový. Obě stavby jsou přitom téměř totožné, ale vzájemně pootočené o 13 stupňů, pro narušení stereotypu. Mezi domy vznikl prostor využívající původní vzrostlé stromy a je určený k parkování i pro společenské účely.

Tento prostor má evokovat park, čas venku ale mohou někteří obyvatelé trávit i na předzahrádkách, jež patří ke spodním bytům obou objektů.

viladomy-kamenice4

Foto: Petr Polák

Viladomy v Kamenici nabízejí život v zeleni

Samotné stavby nebyly hnány do příliš velké výšky, aby splynuly s okolním prostředím. Tomu napomáhají i jejich sedlové střechy a také fasády s dřevěným obkladem. Díky nim jsou domy, i přes svou velikost, relativně nenápadné a přirozeně se vpíjí do okolní přírody.

„Viladomy jsou navrženy jako schodišťové domy. Všechny byty na podlaží jsou přístupné z jednoho vertikálního komunikačního prostoru, přičemž oba viladomy jsou třípatrové, horní patro je podkrovní. V každém z domů se nachází osm bytů o velikosti 2+kk až 4+kk,“ popisují architekti studia New How, kteří za návrhem stojí.

Díky velkoformátovým oknům je uvnitř interiérů dostatek světla, což podporují také světlé omítky zdí a dřevo použité na podlahách a některých částech stropů. Zajímavým prvkem jsou galerie nacházející se v některých bytech, na něž se stoupá i po ocelovém točitém schodišti.

viladomy-kamenice5

Foto: Petr Polák

Galerie je zajímavým prvkem některých bytů

Diskuze (0)

Novinka

Anonym