Central Group přinese do Prahy další Jiřičnou. U pražské Šárky plánuje postavit přes dva tisíce bytů

Společnost Dušana Kunovského vsadila na architektu Evu Jiřičnou na pražském Žižkově, teď s ní plánuje spolupracovat i v Liboci.

Eliška NováEliška Nová

evropska-7

Foto: Central Group

Central Group bude stavět v atraktivní pražské lokalitě u Šárky

0Zobrazit komentáře

Jsou tu hlavně sklady, kam hojně zajíždějí kamiony. Vystřídat by je ale měla plejáda domů od známých architektonických jmen. Central Group koupil před lety velký skladový areál Westpoint, který je v atraktivní čtvrti Liboc, jen kousek od Evropské třídy a také obory Hvězda nebo přírodního parku Šárka. Developer tu chce postavit až 2 300 bytů.

Urbanismus rezidence Evropská čtvrť vznikl v kanceláři architekta Jakuba Ciglera, Central Group pak pro podobu jednotlivých domů přizval londýnské studio Bogle Architects, pražské studio britského architekta Iana Bryana, studio Schindler Seko Architekti, Dam, ateliér Pavla Hniličky či PS Architekti. „Zatím proběhl architektonický workshop na první sektor lokality. V něm bylo vybráno dvacet architektonických konceptů od osmi různých ateliérů,“ uvedl pro CzechCrunch analytik společnosti Ondřej Šťastný.

Společnost Dušana Kunovského ale vsadí především na jedno jméno – a tím je Eva Jiřičná. Central Group si Evu Jiřičnou vybral i pro svůj projekt na Olšanské v Praze 3. Na pozemku stála Ústřední telekomunikační budova přezdívaná Mordor, která se v současné době demoluje. Developer tu se studiem AI Design v čele s britsko-českou architektkou a jejím partnerem Petrem Vágnerem plánuje postavit rozvlněnou věž doplněnou o budovy ve tvaru kvádru.

V Liboci navrhne dohromady osm budov na všech hlavních komunikačních zónách. „A to včetně unikátního vstupního objektu do lokality s vertikálním parkem a dalšími eko smart prvky,“ popisuje Šťastný.

Pozemek má rozlohu zhruba 155 tisíc metrů čtverečních, developer pro něj počítá s blokovou zástavbou. Po jednání s městskou částí Praha 6, magistrátem a Institutem plánování a rozvoje je shoda také na vzniku centrálního náměstí s parkovou zelení, vznikne tu rovněž velká základní škola s rozsáhlým sportovištěm a velká mateřská škola s rozlehlou zahradou. V domech se pak počítá s aktivním parterem, v rámci nějž vzniknou obchody, služby, restaurace či kavárny.

Výstavba by měla probíhat v několika etapách. Společnost Central Group původně plánovala, že by mohla začít stavět už loni s termínem dokončení ve třicátých letech. V současné době ale teprve podstupuje změnu územního plánu. Odhadovaná investice je přes čtrnáct miliard korun.