Čert vem pandemii i očkování, Čechy zaujal bitcoin. Na Googlu ho letos vyhledávali víc

Iva BrejlováIva Brejlová

jak-koupit-bitcoin

Foto: Google

Co lidé letos hledali na Googlu? Často bitcoin

0Zobrazit komentáře

Očkování sice dělí společnost, pandemie jako taková ale už Čechy unavila. To, k čemu vyjma aktuálních událostí upínáme čím dál větší pozornost, je bitcoin. V žebříčku nejvyhledávanějších témat přes Google v Česku za uplynulý rok zaujala silně nestabilní internetová měna třetí místo. Před ní se umístilo jen letošní sčítání lidu a fotbalové Euro.

Ještě loni žebříček nejvyhledávanějších výrazů, který Google zveřejňuje každý rok, v tuzemsku ovládl koronavirus a související témata. Pokud letos v tomto smyslu lidé něco vyhledávali, byly to spíš praktické otázky. Třeba jak dlouho platí antigenní test, informace o respirátorech nebo registraci k očkování. Mezi trendy roku se kromě bitcoinu zařadil i populární seriál Netflixu Hra na oliheň.

Zájem o bitcoin roste v mnoha různých ohledech. Třeba i když jde o vánoční dárky, jak ukázal náš rozhovor s finančníkem Radovanem Vávrou. Kryptoměna je totiž zajímavou investiční alternativou, byť v posledních dnech zažila výrazný pokles. Stává se zároveň téměř mainstreamem, třeba nový starosta New Yorku Eric Adams si řekl o výplatu v této měně. A dokáže přitáhnout zájem veřejnosti, což prokázal ve chvíli, kdy Německo dražilo bitcoiny zabavené z kriminální činnosti a dostalo za ně víc, než činil aktuální kurz.

Ve spojitosti s bitcoinem lidi zajímal Elon Musk (vyhledávali pojem musk bitcoin), který také kurz bitcoinu dokáže svými výroky ovlivňovat. A pokud Češi bitcoiny nakupují, dělají to zřejmě přes dolary, o čemž svědčí obliba vyhledávání výrazu 1 bitcoin to USD.

google-3

Foto: Google

Nejvyhledávanější dotazy na Googlu

Pokud má Česko následovat světové trendy, můžeme pro příští období očekávat zájem i o virtuální měnu dogecoin. Ten je totiž globálně na čtvrtém místě vyhledávaných termínů, u nás však zatím příliš nezaujal a do první desítky se nedostal vůbec. Celosvětově se na desáté místo zároveň protlačilo ethereum, respektive dotaz na jeho cenu. V tuzemsku zatím i tato kryptoměna zůstává mimo hlavní zájem.

O to víc se však lidé ptali na místní dění. „Zájem vzbudily i události jako pád Bohemia Energy nebo otevření Primarku v Praze. Lidé se loučili s Petrem Kellnerem nebo se ptali na to, jak vzniká tornádo,“ popisuje Google ve svém reportu.

V rámci otázek začínajících „jak“ se letos stejně jako jiné roky umísťují zásadní otázky typu jak zhubnout, jak uplést pomlázku, případně jak volit. Ale i sem se promítl bitcoin, když lidé chtěli vědět, jak ho vlastně koupit.

Google také každoročně sestavuje žebříček Smutná loučení, v němž připomíná osobnosti, které v daném roce zesnuly a jejichž jména uživatelé v této souvislosti vyhledávají. Letos Češi vzpomínali zejména na už zmíněného tragicky zesnulého českého a do své smrti nejbohatšího Čecha, podnikatele Petra Kellnera.

google-2

Foto: Google

Nejvyhledávanější dotazy na Googlu

google-1

Foto: Google

Nejvyhledávanější dotazy na Googlu