Kryptoměnový trh se otřásá. Bitcoin se propadl až ke 42 tisícům dolarů, nejméně od konce září

Filip HouskaFilip Houska

btc-1

Foto: kevin92/Pixabay

Fiktivní mince bitcoinu

0Zobrazit komentáře

Kryptoměnový trh se dnes brzy ráno znatelně otřásl. I díky nejistotám spojenými s koronavirovou mutací zvanou omikron cena bitcoinu od pátku odepsala více než 16 procent a ve srovnání se svou rekordní hodnotou okolo 68 tisíc dolarů, na kterou dosáhl začátkem listopadu, se snížil o zhruba 30 procent. Mnozí investoři včetně středoamerického státu Salvador však v poklesu vidí příležitost k dalšímu nákupu.

Momentálně cena bitcoinu osciluje na hranici 47 700 dolarů (1,07 milionu korun), okolo dnešní páté hodiny ranní se ale hodnota nejznámější kryptoměny současnosti propadla dokonce k 42 tisícům dolarů (945 tisíc korun), což je nejméně od konce letošního září. Klesá také kryptoměna ethereum, která za posledních čtyřiadvacet hodin odepisovala přes 15 procent a nyní je na úrovni 3 900 dolarů (88 tisíc korun).

Jak uvádí statistiky serveru CoinMarketCap, celková tržní hodnota digitálních měn se aktuálně pohybuje okolo 2,2 bilionu dolarů, respektive zhruba 49 bilionů korun. Za poslední den tak celý trh ztratil přibližně 15 procent a vrátil se na úroveň ze začátku letošního dubna, kdy tuto hranici překonal poprvé. Vedle bitcoinu a etherea, což jsou dvě nejznámější kryptoměny světa, prakticky padají všechny relevantní digitální měny.

Pokles může být zapříčiněn i skutečností, že hlavní indexy na Wall Street zaznamenaly ztrátový týden, a to především z obav z rychle se šířící koronavirové mutace omikron, která vyvolává nejistoty. „Zatím jsem zaznamenal, že se prodalo více než čtyři tisíce bitcoinů, což trh stlačilo prudce dolů,“ uvedl expert na kryptoměny a šéf společnosti CEC Capital Laurent Kssis.

„Hned 1,5 tisíce bitcoinů se v čase toho propadu vlastně prodalo za méně než jednu minutu,“ dodal Kssis. Pro menší či větší investory to však může být další příležitost k nákupu. Vzhledem k nižší ceně bitcoinu pokračoval v nákupech i středoamerický stát Salvador, který jako první země na světa zavedl kryptoměnu se zkratkou BTC jako oficiální státní platidlo.

„Salvador právě využil propadu cen k nákupu,“ tweetoval prezident Salvadoru Nayib Bukele, který se na svém twitterovém účtu označuje jako „CEO of El Salvador“, tedy generální ředitel Salvadoru. Vláda Salvadoru navíc výhledově chystá postavit i vlastní „kryptoměsto“, jež se bude nacházet poblíž vulkánu a jeho energii bude využívat právě k těžbě bitcoinů.

Svou náklonnost k bitcoinům čím dál více vyjadřuje i zakladatel Twitteru Jack Dorsey. Poté, co složil funkci výkonného ředitele této oblíbené sociální sítě, přejmenoval svůj původem platební startup Square na Block a bude se do kryptoměn pouštět naplno. Digitální měny ostatně zajímají i třeba ruského prezidenta Vladimira Putina, byť s nimi ještě žádné konkrétnější plány nemá.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym