Český Avast rok po vstupu na burzu dále roste. Za první letošní čtvrtletí utržil bezmála 5 miliard korun

Avast_Reception

Foto: Avast

Pražské sídlo Avastu na Pankráci

0Zobrazit komentáře

Jedna z největších antivirových společností na světě ukončila první čtvrtletí se 435 miliony uživatelů a znovu rostla i v tržbách a zisku. Řeč je o českém Avastu, který založili Pavel Baudiš a Eduard Kučera a který za první kvartál letošního roku dosáhl v tržbách na 211,8 milionu dolarů, v přepočtu 4,8 miliardy korun. Upravené tržby o odprodanou aplikaci Managed Workplace a nepokračující operace činily 209,1 milionu dolarů, respektive 4,7 miliardy korun.

Tržby meziročně vyrostly o 8,5 procenta a zisk EBITDA (před zdaněním, odpisy a úroky) poskočil o 5,4 procenta na 117,5 milionu dolarů, tedy 2,7 miliardy korun. I to dopomohlo Avastu k březnovému splacení závazků ve výši 200 milionů dolarů, byť se jednorázová ztráta kvůli optimalizaci účetnictví a operativních leasingů dostala na téměř 70 milionů dolarů.

Většina příjmů společnosti už delší dobu není na samotném antivirovém poli, naopak z dlouhodobého pohledu tato oblast spíše stagnuje. Kolem 55 procent všech příjmů totiž tvoří produkty mimo antivir, jako například správce hesel nebo VPN, vyjádřil se nastupující generální ředitel Avastu Ondřej Vlček pro server Lupa. Další příjmy by měly v následujících letech plynout z IoT produktů, tedy nejrůznějších vychytávek pro chytrou domácnost a zabezpečení.

vince

Odcházející CEO Avastu Vince Steckler

Letos by měl Avast v příjmech celkově dosáhnout zhruba 7,5 procenta růstu, což naváže na jinak velmi úspěšný loňský rok, ve kterém Avast utržil kolem 18,4 miliardy korun při zisku EBITDA ve výši 10,1 miliardy korun. Souvisela s tím i velká změna ve vedení, kdy do pozice generálního ředitele po 24 letech práce v různých pozicích ve firmě nastoupí výše zmíněný Ondřej Vlček. Změna proběhne ke konci června. Ve funkci nahradí odcházejícího Vince Stecklera, který 30. června odchází do penze.

Nutno dodat, že Avast je i přes své globální působení stále daňovým rezidentem primárně v Česku, kam plyne většina příjmů. V loňském roce díky tomu zaplatil v Česku na daních 1,3 miliardy korun a hodná v tom pokračovat i nadále. Firma má aktuálně 1 200 zaměstnanců, z nichž bezmála třetina pracuje z Brna, většina pak na výzkumu a vývoji.

ondrej-vlcek

Nastupující šéf Avastu Ondřej Vlček