Chata, nebo rodinný dům? V Říčanech se obojí zhmotnilo v jeden celek s fasádou z opalovaného dřeva

Vždy tu stávala klasická rekreační chata. Když ji měl nahradit nový dům, bylo rozhodnuto, že se původní stavbě bude v něčem podobat.

chatadum1

Foto: Radek Úlehla

Chatě dominuje výrazný světlý štít

0Zobrazit komentáře

Když se rozhodnete postavit rodinný dům na místě, kde léta předtím stávala jen chata, je nutkání dát domu podobu, která příliš nenarušuje původní tvář místa, naprosto logické. Díky tomu vznikl v Říčanech u Prahy dům, který chatu svým pláštěm a tvarem skutečně připomíná. Objevujte více příkladů zajímavé architektury v pravidelném newsletteru Arch.

Načítám formulář...

Od mala sem jezdil na chatu. Když bylo rozhodnuto, že původní objekt půjde k zemi a na jeho místě vyroste nový rodinný dům, bylo těžké rozloučit se s obrazem, ke kterém se vázalo tolik vzpomínek. Investor se proto s architekty domluvil, že mu navrhnou dům, který bude podobou původní chaty částečně ovlivněn.

Nový dům vyrostl opět na parcele na okraji Říčan u Prahy. Z jedné strany je protihluková stěna, oddělující pozemek od přilehlého železničního koridoru, z dalších stran pozemky, na kterých se nacházejí typické rekreační chaty. Architekti proto museli navrhnout dům s kompaktními rozměry o celkové podlahové ploše 180 metrů čtverečních.

Dispozice domu je rozdělená na dvě části. Severní plní obslužnou funkci, jižní pak pobytovou. V přízemí se nacházejí dvě garsonky se samostatnými vstupy. Zároveň tu je i vstupní a technická část spolu s obývacím pokojem a kuchyní hlavního bytu. Do patra byla umístěna ložnice spolu s pracovnou a koupelnou.

Architekti ze studia Atelier Hajný se snažili o maximálně jednoduché hmotové řešení. Štíty dostaly podobu jasně definovaných trojúhelníků, které opticky zvýrazňují latě využité coby stínící prvky. Ty mají přírodní světlou barvu, zatímco zbytek pláště domu je řešen obkladem z černého opáleného dřeva. Na původní chatu odkazuje i tvar střechy spolu s přesahy, které poskytují stínění a chrání fasádu před deštěm.

V interiéru mají hlavní slovo především CLT panely, které doplňuje nábytek korespondující s tmavou fasádou. Celý dům byl vystavěn v nízkoenergetickém standardu s elektrickým podlahovým vytápěním a vzduchotechnikou s rekuperací.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym