Další český exit za stovky milionů. Brněnský startup Pekat Vision směřuje do italských rukou

Firmu podpořil i fond Lighthouse Ventures. Byla to jeho první investice – a teď i první exit, který přinesl osminásobné zhodnocení.

Peter BrejčákPeter Brejčák

pekat_1

Foto: Pekat Vision

Petr Šmíd, zakladatel a ředitel Pekat Vision

0Zobrazit komentáře

Umělá inteligence, která kontroluje průmyslovou výrobu, kde hledá vady a nedokonalosti fyzických výrobků. Za vývojem této technologie stojí brněnský startup Pekat Vision, jenž nyní po pěti letech od svého založení oznamuje prodej do zahraničních rukou. Za 400 milionů korun jej kupuje italská společnost Datalogic, na transakci vydělají i tuzemští investoři.

Pekat Vision vyvíjí řešení pro automatizovanou vizuální kontrolu a detekci anomálií  ve výrobě, jeho algoritmy strojového a hlubokého učení nyní budou integrovány do hardwarových produktů Datalogicu. S akciemi italské společnosti se obchoduje na milánské burze, její kapitalizace se pohybuje nad 15 miliardami korun.

„Nástroje jako umělá inteligence a strojové vidění zvyšují efektivitu procesů v nejrůznějších průmyslových oborech, což přináší zákazníkům mimořádně významné výhody. Automatizace prostřednictvím umělé inteligence, počítačového vidění a strojového učení udělá svět průmyslu lepším a rychlejším,“ popisuje Petr Šmíd, zakladatel a ředitel Pekat Vision.

„Naše technologie je nezávislá na oblastech použití a umožňuje automatizovat procesy v různých odvětvích, od výroby přes dopravu a logistiku až po maloobchodní prodejny. Jsme hrdí na to, že můžeme spojit své síly se společností Datalogic a rozšířit naše podnikání po celém světě,“ doplňuje čtyřicetiletý podnikatel.

Pekat ještě v roce 2019 podpořili i investoři. Vyšší stovky tisíc eur, tedy kolem dvaceti milionů korun, tehdy do startupu jako do své první investice vložil fond Lighthouse Ventures. Shodou náhod jde po necelých třech letech také o jeho první exit.

„Jsme na Petra a celý tým velmi hrdí a těší nás, že se české technologie stávají součástí globálního příběhu. Investorům, kteří nám důvěřovali, se vrátila investice s osminásobným zhodnocením oproti počáteční investici, a to za méně než tři roky,“ doplňuje Michal Zálešák, zakladatel a řídící partner Lighthouse Ventures.

„Cílem akvizice je upevnit naše dovednosti v oblasti strojového a hlubokého učení a obohatit nabídku hardwarových produktů o řešení založená na vysoce výkonných algoritmech. Díky know-how a zaměstnancům společnosti Pekat Vision bude Datalogic pokračovat v rozšiřování své softwarové nabídky vývojem dalších algoritmů,“ dodává Valentina Volta, generální ředitelka skupiny Datalogic.

 

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym