Desítky milionů dolarů na soudy s kartely i Applem. Český LitFin zaujal až ve Spojených státech

Kdo je nový zásadní strategický partner, nemůže LitFin říct. Zmiňuje ale, že jde o jeden z nejprestižnějších fondů v odvětví.

Iva BrejlováIva Brejlová

kravec

Foto: LitFin

Maroš Kravec, zakladatel společnosti LitFin

0Zobrazit komentáře

Má přispívat k vymahatelnosti a dostupnosti práva pro individuální poškozené ve sporech s velkými firmami nebo kartely. Jednotliví žalobci se spojí dohromady a takzvané litigační financování za ně uhradí veškeré náklady související se soudním sporem – pokud uspěje, získá právní kancelář z vysouzené či smírně dohodnuté částky podíl. Tuzemská společnost LitFin Capital se ve vedení takových sporů našla a vyrostla do evropské úrovně. Podle přehledu londýnské kanceláře Chambers and Partners, která posuzuje právní služby, je LitFin čtvrtou nejvýznamnější evropskou společností zabývající se financováním soudních sporů. Teď půjde ještě výš.

Do Litfin totiž vstupuje strategický partner – nejmenovaný fond ze Spojených států, který investuje výhradně do odvětví soudních sporů. Má jít o jeden z nejprestižnějších fondů v této oblasti. Ve správě má sumu přesahující jednu miliardu dolarů.

Bohužel však nemáme oprávnění sdělit jeho název. Investovaná částka od našich amerických partnerů se pohybuje v nižších desítkách milionů dolarů, přičemž za malý úspěch považuji i to, že se nejedná o equity deal ani o výhradní spolupráci,“ komentuje Maroš Kravec, řídící partner LitFin Capital.

Skupina okolo něj splatila prvotní investici od investorů Pale Fire Capital přesahující částku 136 milionů korun i s úroky během 18 měsíců. Nyní prý začíná psát novou kapitolu. „LitFin se novou investicí dostává do první ligy litigačního financování,“ myslí si Jan Barta, partner Pale Fire Capital. Skupina v LitFinu dál zůstává jako minoritní akcionář.

LitFin řeší „tradiční“ kartelové spory, ale zaměřuje se i na technologické, takzvané tech cases. Ty zahrnují žaloby proti technologickým gigantům typu Google a Apple, jejichž chování narušuje hospodářskou soutěž v Evropské unii. Konkrétně se snaží získat odškodnění například pro poškozené developery v kauze AppStore/Google Play Store nebo pro internetové cenové srovnávače v případu Google Shopping.

Když třeba Apple bránil vývojářům online seznamek, aby do svých aplikací vložili i jiné platební metody než ty od Applu, v LitFin začali sdružovat technologické firmy a programátory, kteří mohli být dlouholetou striktní (a hojně kritizovanou) politikou poškození. Právě proto, aby je spojili do hromadné žaloby a vynutili si na Applu finanční náhradu. Soud jim dal za pravdu.

Jedná se o oblast, které hodně věříme,“ uvádí Kravec s tím, že i na nich dál spolupracují s oběma strategickými partnery. „Daří se nám i v dalších oblastech – na začátku června jsme uzavřeli s jednou z největších nadnárodních korporací svého druhu první settlement v jedné z našich stěžejních kauz. Je to pro nás zásadní potvrzení toho, že svou práci děláme dobře,“ věří.

litfin

Foto: LitFin

Maroš Kravec ze společnosti LitFin

Firma zastupuje například 20 tisíc poškozených investorů v případu zkrachovalé německé banky Wirecard. Nebo majitele tisíců kamionů ve sporu s kartelem výrobců tahačů, které už dřív potrestala Evropská komise.

„Jedním z největších případů, který poslední měsíce nabírá na obrátkách, je také kartel výrobců pesticidů v Německu. V tuto chvíli máme již přes 1 500 registrovaných klientů, kteří za období trvání kartelu nakoupili zboží v hodnotě více než miliardy eur,“ uvedl pro CzechCrunch před pár týdny Michal Pavel ze startupu.

Během léta LitFin plánuje dokončit přípravu otevřeného podílového fondu, který bude mít za cíl přilákat zájemce z řad tuzemských kvalifikovaných investorů. Fond bude regulován Českou národní bankou a zájemcům poskytne možnost investovat právě do odvětví litigačního financování. Předpokládaný celkový objem investic tohoto fondu v LitFin se plánuje okolo deseti milionů eur.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym