Do českého datového startupu Manta vstupuje americký obr. Je to další díl skládačky, říká zakladatel

Strategická investice do tuzemské Manty proudí od Alteryxu, firmy obchodované na newyorské burze. Její tržní hodnota dosahuje 2,8 miliardy dolarů.

Iva BrejlováIva Brejlová

manta

Foto: Manta

Tomáš Krátký, zakladatel startupu Manta

0Zobrazit komentáře

Data jsou jedna z těch nejcennějších věcí v každé firmě, říká dlouhodobě tuzemská společnost Manta. Alespoň tehdy, když jim dostatečně dobře porozumíte a sledujete jejich toky. S Mantou to už dělají firmy od Austrálie přes Asii, Afriku, Evropu až po Severní Ameriku. Firma už zaujala několik významných investorů včetně spoluzakladatele Avastu a nasbírala stovky milionů korun. A teď získala novou, strategickou investici. Peníze jí posílá kalifornská firma Alteryx.

„Mantu jsme vždy stavěli s důrazem na integrace, APIs a práci s partnery. Dlouhodobě budujeme strategickou pozici Manty jako primárního dodavatele data lineage pro přední hráče v oblasti zpracování dat. Letos jsme už oznamovali strategické partnerství s IBM a s BigID, Alteryx je dalším kouskem do skládačky. Rozdílem je, že podobně jako u SAP v roce 2020 se Alteryx rozhodl nejen se s námi integrovat na produktové úrovni, ale současně i do nás investovat,“ popisuje Tomáš Krátký, generální ředitel a zakladatel Manty.

Částku firmy nezveřejňují, ale má jít o malý podíl bez jakéhokoliv zásadního vlivu na chod Manty. Firmy spolu už dřív spolupracovaly a teď se má kooperace ještě víc provázat. Alteryx nabízí nástroje pro práci s daty a analytické služby. Kombinace obou má umožnit třeba upozornit vývojáře, že tabulka, ze které plánuje číst data, využívá datové zdroje s nízkou kvalitou nebo vysokým stupněm ochrany dat.

Transakce přichází poměrně krátce po květnovém oznámení velkého investičního kola, kdy český datový startup získal více než 800 milionů korun jak od svých investorů, ale třeba i od spoluzakladatele Avastu Eduarda Kučery. Aktuální obchod má být jejím rozšířením.

Navíc má mít stejné parametry ohledně valuace. „Což za současných ekonomických podmínek považuji za malý zázrak a potvrzení výjimečné role Manty v rámci trhu datové infrastruktury,“ chválí si ředitel. Podle informací CzechCrunche se valuace startupu při posledním obchodu pohybovala na úrovni osmi miliard korun.

K lidem v byznysu

Manta ve své platformě generuje přehled všech zdrojů firemních dat a ví, jakým způsobem a kam organizací proudí. Zná jejich provázanost, proto dokáže určit, co vše ovlivní změna jedné konkrétní položky.

Letos zaznamenala blíže nespecifikovaný „významný růst“ a otevřela nové kanceláře v portugalském Lisabonu a irském Dublinu. Hlavní sídlo firmy je v Praze, ve Spojených státech má své pobočky v New Yorku a floridské Tampě. Celkem Manta zaměstnává více než 150 lidí po celém světě.

Partnerství s Alteryxem má firmu mimo jiné přiblížit k zástupcům byznysových oddělení například z marketingu, obchodu nebo financí. „Potřebují rychle a snadno zpracovat data ležící někde v datovém skladu a transformovat je na poznatky a rozhodnutí,“ vysvětluje Krátký. Těm teď firmy spolu hodlají zlepšit vhled do dat a zjednodušit práci.

„Z obchodního pohledu se jedná o expanzi portfolia strategických partnerů a utvrzení pozice Manty jako předního dodavatele datových toků a souvisejících metadat napříč celým trhem zpracování dat,“ věří Krátký.

Do tuzemské Manty Alteryx vstupuje prostřednictvím svého vehiklu Alteryx Ventures. Ten firma oznámila loni a zatím s ním vstoupila do jednoho startupu. Alteryx se nyní stal součástí širšího týmu akcionářů Manty.

Směrem k českým odborníkům Alteryx neinvestuje poprvé. V roce 2017 koupil pražskou společnost Semanta, která dál působí pod jeho jménem. Firma má pobočky ve více než dvanácti zemích světa, zaměstnává přes 1 400 lidí a dosáhne na víc skoro osm a půl tisíce firemních zákazníků.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym

Manta

MANTA přináší do správy metadat inteligenci a poskytuje automatizované řešení,…