Doctor Strange vs. Doctor Strange. Trailer na novinku Marvelu ukazuje hororový střet mnohovesmíru

Upoutávka odhaluje také děti čarodějky Wandy, které by neměly existovat.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

doctor-strange-in-the-multiverse-of-madness-disney-marvel-2

Reprofoto: Marvel Entertainment/YouTube

Benedict Cumberbatch jako Doctor Strange

0Zobrazit komentáře

Schyluje se k tomu už od Avengers: Endgame. A pokračuje přes minisérii WandaVision, seriál Loki a Spider-Mana: Bez domova. Superhrdinské filmové a televizní sáze Marvelu je už jeden vesmír malý, a proto se naplno rozšiřuje do celého multiverza. V blížící se novince Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství titulní hrdina na vlastní kůži zjistí, jak závažné důsledky prolnutí mnoha možných světů jsou. Některé z nich ukazuje nová upoutávka.

Druhý film zaměřený na Doctora Strange, bývalého chirurga obdařeného magickou mocí manipulovat prostorem i časem, přímo navazuje na události z vyvrcholení nové spidermanovské trilogie a seriálu o bohu neplechy Lokim. V jednom z nich sám Strange špatným kouzlem narušil hranici mezi alternativními vesmíry, ve druhém zase došlo k naprostému rozpadu hlavní časové linie, která udržuje pravidla kauzality.

Premisu, podle níž se magický superhrdina musí vypořádat s hrozbou v hloubi multiverza, představily už předchozí trailery. Ten nejnovější, pojmenovaný Dreams (Sny) zmiňuje noční můry Strange a čarodějky Wandy, která v minisérii WandaVision zotročila celé město ve snaze přivést k životu milovaného Visiona a dva syny. Potomci se objeví také v upoutávce a je tedy otázkou, zda se rodina hrdinky dá v nějaké formě opět dohromady.

Vedle dějových náznaků, jejichž účelem je hlavně podnítit spekulace, je ale možná zajímavější další pohled na zloduchy. Mezi antagonisty Doctora Strange v mnohovesmíru šílenství budou náležet alternativní varianty samotného Strange, laděné do až hororové podoby. Znovu se objevuje také podivné monstrum s chapadly a jediným obřím okem.

Samozřejmě půjde především o velkou podívanou, táhnoucí do kina na nekonečný seriál blockbusterů. Všechny tituly Marvelu do velké míry svazují požadavky na jednotnou estetiku, dějovou kontinuitu a schopnost prodat další díly série. Proto také jsou k nim velice kritičtí zejména starší autorští režiséři jako Martin Scorsese, Ridley Scott nebo Francis Ford Coppola, vznášející obavy z přílišné komercializace filmu a nezájmu o emočně, eticky či narativně složitější příběhy.

Jednotlivým tvůrcům se přesto daří přicházet se zajímavými hrami s různými žánry, vlivy nebo samotnými pravidly audiovizuálního univerza Marvelu. Nového Doctora Strange režíroval Sam Raimi, který je známý ikonickými horory trilogie Lesní duch a později spidermanovskou trilogií s Tobey Maguirem. Jeho hororový rukopis je alespoň zčásti viditelný už v upoutávkách, v samotném filmu tak snad dostane více prostoru.

Zvolený model masivní bezpečné franšízy nicméně pro Disney a jeho partnery funguje především finančně. Superhrdinské univerzum zábavního giganta opakovaně demonstruje, že ve svém velice pokročilém stádiu dokáže vydělávat prakticky nezávisle na kritickém či diváckém přijetí.

Očekávané Eternals hned první recenze zařadily mezi nejhůře hodnocené marvelovky, snímek se ale přesto stal jedním z nejvýdělečnějších loňského roku a překonal i skvěle přijatou Dunu. Minulý týden zase vyšel Morbius, k němuž jsme byli kritičtí v komentáři CzechCrunche – a také jinde ho považují za jeden z nejhorších filmů letošního roku. Krev pijící superhrdina v kinech za první víkend přesto vydělal přes 84 milionů dolarů. Není to tedy masivní hit, při rozpočtu kolem 80 milionů dolarů (plus jednou tolik za reklamu) ale úspěch.

Benedict Cumberbatch, hvězda Doctora Strange v mnohovesmíru šílenství, míní, že také jeho snímek má obří příjmy prakticky jisté. V nedávném rozhovoru pro magazín Empire rovnou poznamenal, že očekává divácký zájem blížící se Spider-Manovi: Bez domova, který je nyní šestým nejvýdělečnějším filmem všech dob. Druhý Doctor Strange se na plátnech objeví 5. května.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym