Drsné počátky nové civilizace. Seriál Raised by Wolves od Ridleyho Scotta ukáže jiný střet robotů a lidí

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

raised-by-wolves-1

Foto: HBO

Očekávaný seriál Raised by Wolves

0Zobrazit komentáře

Šíření lidstva na jiné planety není žádná objevná myšlenka, většinou ale slouží jenom jako premisa pro odlišný příběh. Jeden z nejzajímavějších televizních projektů letošního roku se naopak zaměřuje na samotný proces vychovávání nové civilizace. Nelehký úkol v seriálu Raised by Wolves dostali na starost dva androidi a plnohodnotný trailer naznačuje, že dojde k intelektuálnímu i fyzickému střetu druhů.

Není tomu tak dávno, co televizní sci-fi znamenalo poněkud uměle podané příběhy, viditelně plastové kulisy, zjevné gumové masky a nechtěně komické vizuální efekty. Zlatá éra kvalitní televize ale znamená, že seriály s roboty, umělou inteligencí nebo mimozemšťany mohou být atraktivnější než filmy pro kina. Dobře si je toho vědom i jeden z mistrů žánru Ridley Scott, jenž Raised by Wolves pro HBO vytvořil.

Hlavním přínosem vysokých produkčních kvalit v televizním sci-fi ale nejsou jen pěkné vizuály. Zásadní změnou je větší uvěřitelnost předkládaných prostředí, které diváky pohltí a mnohem sugestivněji tak zprostředkují zajímavé myšlenky. Ridley Scott za své poslední příspěvky do žánru v podobě Promethea a Vetřelce: Covenanta mnoho chvály nesklidil, nelze jim ovšem upřít snahu pracovat s centrální myšlenkou sci-fi – alternativní realitou reflektovat tu naši.

To znamená, že Prometheus si pohrával s ideou zodpovězení jedné z nejhlubších lidských otázek („Odkud jsme se vzali?“) a na fascinující cestu lákal jak své postavy, tak diváky. Pro mnohé negativním překvapením pak bylo naprosté odvržení odpovědi, takřka plivnutí do tváře. Vetřelec: Covenant šel ještě o něco dále – ptal se, co se stalo s našimi stvořiteli, a opět poskytl zásadně nihilistickou, až protináboženskou interpretaci.

hbo-max-ridley-scott-raised-by-wolves

Foto: HBO

Raised by Wolves představí lidstvo vychovávané androidy

Novinka Raised by Wolves se vydává do úplně jiného světa, paralely s ostatní Scottovou tvorbou jsou však zjevné. Také zde v centru stojí androidi a jejich zvláštní, potenciálně destruktivní porozumění lidem. Zatímco v hororových filmech mohou ambice zkoumat podobné vztahy působit nemístně, výrazně větší plocha seriálu k tomu poskytuje ideální příležitost.

Utkání s destruktivní přirozeností

Hned v základní synopsi novinky se tak objevují velká témata jako rozvoj náboženství a sociální inženýrství. Moderní západní společnost už je do velké míry ateistická a tento postup je typicky spojován se zvyšující se úrovní vzdělání. Víra v něco přesahujícího známou realitu je ale člověku pravděpodobně zcela přirozená, takže v nějaké formě se objeví v jakékoliv společnosti. S tímto předpokladem bude podle všeho pracovat také nové televizní sci-fi.

Stejně přirozený je pak rozvoj různých náboženských tendencí, jejichž jádro může být skoro stejné, ovšem rozdíly v detailech rychle vyústí do ostrých sporů. Androidi by naopak mentální vlastnosti podporující podobné fenomény nejspíš vůbec neměli a vnímali je jako matoucí, vysoce iracionální a nežádoucí. Obzvlášť v případě, kdy mají za úkol vychovávat novou civilizaci sužovanou náboženskými konflikty.

V tomto bodě seriál opouští zneklidňující převyprávění bajky o třech prasátkách a nastupují vyostřené akční scény plné neznámých technologií. Poté, co se lidstvo dostane na hranu vyhynutí zničením Země a vydá se na novou planetu, bude nuceno opět se utkat se svou vlastní destruktivní přirozeností. Tentokrát se ale do rovnice dostaly také umělé inteligence, které naše zvířecí tendence přesahují a stávají se otroky.

Ridley Scott se na celém projektu podílel jako výkonný producent, přičemž sám režíroval první dva díly. Hlavním tvůrcem a scenáristou je Aaron Guzikowski, který si udělal jméno hlavně jako autor scénáře thrilleru Zmizení od Denise Villeneuva.

Diváci budou moci Raised by Wolves sledovat od 3. září letošního roku. Seriál je naplánovaný jako exkluzivní titul pro předplatitele služby HBO Max, která je momentálně dostupná pouze ve Spojených státech. Zatím tedy zůstává otázkou, kdy se k němu oficiálními cestami dostaneme také v Česku.