Elon Musk se stal prvním člověkem, který zchudl o 200 miliard dolarů. Nejbohatší je Francouz Arnault

Pět set nejbohatších lidí planety v roce 2022 přišlo celkem o závratných 1,4 bilionu dolarů, což je v přepočtu více než 31 bilionů korun.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

elonmusk2

Foto: NASA/Aubrey Gemignani

Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX

0Zobrazit komentáře

Elon Musk se stal v lednu 2021 teprve druhým člověkem v historii, jemuž se podařilo nashromáždit jmění přesahující 200 miliard dolarů. Nyní se stal prvním člověkem na světě, jemuž právě o 200 miliard dolarů klesla hodnota jeho majetku. V přepočtu jde zhruba o 4,5 bilionu korun. Vyplývá to ze žebříčku Billionaires Index, který pravidelně sestavuje a aktualizuje americká agentura Bloomberg. Hodnota Muskova jmění tento týden sestoupila na 137 miliard dolarů, zatímco začátkem loňského listopadu se vyšplhala až na 340 miliard dolarů.

Za poklesem hodnoty Muskova majetku stojí propad akcií výrobce elektromobilů Tesla, které tvoří klíčovou část jeho jmění. Jedenapadesátiletý šéf Tesly a také společností SpaceX či The Boring Company byl donedávna nejbohatším člověkem na světě, v prosinci ho však v čele žebříčku vystřídal francouzský podnikatel Bernard Arnault. Ten je spoluvlastníkem skupiny LVMH, která se věnuje prodeji luxusního zboží.

Cena akcií Tesly se v loňském roce propadla o zhruba dvě třetiny. Podle analytiků je hlavní příčinou fakt, že Tesla čelí rostoucí konkurenci a potýká se s problémy při výrobě ve Spojených státech i v zahraničí, zatímco její šéf věnuje až příliš mnoho času internetové firmě Twitter, kterou převzal na podzim. Musk v říjnu koupil Twitter za 44 miliard dolarů (zhruba bilion korun). V průběhu roku přitom prodal velké množství akcií Tesly, aby získal prostředky k financování této akvizice.

Podle miliardářského indexu agentury Bloomberg je aktuálně nejbohatším mužem již zmíněný Bernard Arnault se jměním ve výši 162 miliard dolarů. Následuje ho Elon Musk, indický podnikatel Gautam Adani (121 miliard dolarů), spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates (109 miliard dolarů), investor Warren Buffett (107 miliard dolarů) a na šestém místě je zakladatel Amazonu Jeff Bezos. Právě on byl první člověk v moderní historii, jehož jmění v srpnu 2020 pokořilo 200 miliard dolarů.

Tuto hranici nicméně aktuálně žádný člověk nepřekonává. „Pro velkou většinu nejbohatších lidí na světě byl rok 2022 rokem, na který budou chtít zapomenout,“ konstatovala ve svém výročním shrnutí agentura Bloomberg. Pět set nejbohatších lidí planety z jejího seznamu totiž v roce 2022 přišlo celkem o závratných 1,4 bilionu dolarů, což je v přepočtu více než 31 bilionů korun. Vedle Elona Muska se jmění zásadně zmenšilo také Jeffu Bezosovi, zakladateli Facebooku Marku Zuckerbergovi či zakladateli kryptoburzy Binance Changpengu Zhaovi – dohromady v loňském roce jen těmto čtyřem mužům kleslo jmění o zhruba 392 miliard dolarů (8,8 bilionu korun).

S přispěním ČTK.