Ford navrhl moderní postel, která díky automobilovému systému udrží oba partnery na svých polovinách

Filip HouskaFilip Houska

ford-lane-keeping-bed2
0Zobrazit komentáře

Ač se to na první pohled může zdát jako malichernost, okolo poloh během spánku s partnerem je postavena prakticky celá věda. Studie informují o tom, proč například jeden ze čtyř průměrných párů raději spí na postelích odděleně, lifestylové servery píšou o tipech, jaké pozice jsou pro partnerské usínání nejlepší, a „spánkoví“ experti všechny tyto aspekty do detailu hodnotí. A důvod pro řešení těchto věcí? Situace, kdy se jeden z partnerů nevědomky během spánku až příliš mačká na svou drahou polovičku.

Tento typ utiskování, jehož rozebírání se jeví poněkud úsměvně, však může být i závažný. Nejen, že má tendenci rozvracet manželství a vztahy, ale také může reálně ohrozit každodenní fungování. Ranní únava z nevyspání může vést k nervozitě a teoreticky také k nehodě během cesty do práce. A právě na to se nově zaměřuje americká automobilka Ford se svým funkčním prototypem inovativní manželské postele, která roztahujícího se partnera efektivně usměrní.

ford-lane-keeping-bed-2

Základním stavebním kamenem takzvané Lane-Keeping Bed je technologie, kterou Ford využívá i ve svých vozech. Konkrétně systém pro udržování vozu v jízdních pruzích, kdy auto automaticky rozpozná, že řidič vyjel ze svého silničního pruhu a vrátí jej zpět. Americká automobilka však nyní tuto platformu předělala k tomu, aby vracela partnera zpět na jeho/její polovinu postele v případě, že překročí „nultý bod“ uprostřed.

„Systém pro udržování v jízdním pruhu v našich vozech udělalo řízení jednodušší a mnohem pohodlnější. Představení podobného principu přímo v posteli může být skvělou cestou, jak řidičům ukázat, že tato technologie může mít i takové využití, kterého si doposud nebyli vědomi,“ říká Anthony Ireson, ředitel marketingové komunikace pro evropskou pobočku Fordu.

K těmto účelům je postel, spadající do inovativní iniciativy Ford Interventions, vybavena pohyblivou matrací, která se vždy nerušivě přetočí do místa, kde by měl dotyčný správně ležet. Slouží k tomu i senzory mapující pohyby během spánku. Co se pak týče dostupnosti, zatím nepadla zmínka o tom, kdy by se postel hodná roku 2019 dostala do běžného prodeje.

Další z vedlejších vizí Fordu

Ford v segmentu inovativních projektů, které dalece přesahují automobilový průmysl, nemá zdaleka jen tohoto zástupce. V minulosti například vytvořil prototyp boudy pro psy, která ochrání domácí mazlíčky před hlukem ohňostroje, nebo postýlku pro děti s imitací skutečné jízdy v autě. Ve všech takových produktech, respektive jejich konceptech se nicméně Ford vždy snaží použít určitou technologii, kterou jinak využívá právě ve svých vozech.

ford-bouda

Foto: Ford

Diskuze (0)

Novinka

Anonym