Gigant Cisco oznámil záměr koupit brněnský startup Smartlook, jenž analyzuje chování lidí online

Cisco očekává dokončení transakce v příštích třech měsících. V Česku nenakupovalo poprvé, historicky si koupilo také startup Cognitive Security.

Peter BrejčákPeter Brejčák

janosik

Foto: Smartlook

Petr Janošík, CEO Smartlooku

0Zobrazit komentáře

Americký technologický obr Cisco oznámil záměr na akvizici brněnského Smartlooku, který analyzuje chování lidí na internetu. Startup již dříve podpořili investoři včetně Reflex Capital zakladatele Ondřeje Fryce částkou převyšující osmdesát milionů korun.

Částka, za kterou by Cisco českou firmu odkoupilo, nebyla zveřejněna. Podle informací CzechCrunche měl Smartlook koncem loňského roku opakující se roční tržby (ARR) na úrovni kolem 120 milionů korun a transakce se může pohybovat až v miliardách korun.

Smartlook, který CzechCrunch zařadil do výběru 25 mladých a rychle rostoucích firem, jež se vyplatí sledovat, původně vznikl jako produkt ve startupu Smartsupp. Do samostatné společnosti se následně oddělil v roce 2020, kdy také získal investici přes osmdesát milionů korun od holandského fondu Airbridge Equity Partners s přispěním předešlých a českých investorů Novira Capital a Reflex Capital. Téměř šedesátiprocentní podíl ve firmě pořád drží její spoluzakladatel a ředitel Petr Janošík.

Investici Smartlook využil zejména na expanzi do Spojených států. Jeho tým čítá přes devadesát lidí, kromě Brna má kanceláře také v Praze, ve Velké Británii i za oceánem. Ze Severní Ameriky mu proudí více než třetina příjmů. Uzavření akvizice Cisco očekává ve čtvrtém kvartálu svého fiskálního roku 2023, konkrétně v období květen až červenec.

Smartlook na webech a v aplikacích sleduje a analyzuje chování uživatelů a poskytuje tak přehled o jejich interakcích. To jeho klientům umožňuje zlepšovat uživatelský zážitek. Cisco věří, že nástroj by mohl posílit možnosti produktu AppDynamics a nové platformy Cisco FSO, aby vyhovovaly rostoucím požadavkům zákazníků.

Pro Cisco by nešlo o první podobnou transakci. Před deseti lety odkoupilo české Cognitive Security zakladatelů Martina Reháka, jenž nyní buduje další startup Resistant AI, a Michala Pěchoučka, v současnosti technologického ředitele společnosti Gen (dříve Avast). Globální gigant toto řešení následně rozvinul do platformy, kterou dnes využívá 25 milionů uživatelů v největších globálních korporacích. Předloni Cisco akvírovalo také slovenský startup Slido.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina