GTA 5 je nejvýdělečnější zábavní produkt všech dob. Výrazně předčilo i Star Wars

Filip HouskaFilip Houska

gta1

Foto: Rockstar Games

Grand Theft Auto V

Herní megahit Grand Theft Auto 5 (GTA 5) od vývojářského studia Rockstar North, dceřiné firmy Rockstar Games, dosáhl na fantastický milník. Od svého uvedení v roce 2013 vydělal okolo šesti miliard dolarů, v přepočtu přibližně 124 miliard korun, a je výdelečnější než jakýkoliv jiný produkt celosvětového zábavního průmyslu. To vše navíc s rozpočtem ve výši „pouhých“ 265 milionů dolarů.

Již před pěti lety, kdy studio Rockstar Games zatím poslední díl herní série Grand Theft Auto vydalo, se očekávalo, že GTA 5 bude masivně úspěšnou hrou. Mohl za to nejen silný brand, ale zejména otevřený svět s nespočtem různých singleplayerových a multiplayerových misí. Málokdo však tušil, že dílo, které debutovalo na konzolích PS3 a Xbox 360, dosáhne na takovou hranici.

259E7CF2-0337-4BAC-A613-E5EF2B2831C4

Přečtěte si takéVesmírný startup Orion Span chystá do čtyř let otevřít hotel na oběžné dráze Země

GTA 5 skrze distributora Take-Two Interactive, který mimo jiné Rockstar Games vlastní, prodalo k dnešnímu dni přes devadesát milionů kopií a vydělalo okolo šesti miliard dolarů. To je více jako například výdělky megafilmu Avatar (2,8 miliardy dolarů), nejziskovějšího dílu ságy Star Wars, Star Wars: Síla se probouzí (2,1 miliardy dolarů) a obecně více než cokoliv, co v zábavním průmyslu v celosvětém měřítku vzniklo. Informuje o tom server MarketWatch.

F5DC0A19-6E0A-4051-9A55-4683AA738C4C

Příčín pro dosažení tohoto milníku je hned několik. V první řadě se jedná o titul, který funguje v kuse již pět let a zatím neexistuje další díl, na nějž by hráči přesedlali. S tím se pojí i velká aktivita ze strany vývojářů, kteří neustále do online rozhraní dosazují nové herní prvky a tím si tak udržují (a přitahují) hráče. Nelze opomenout ani in-game nákupy, jež se na uvedeném finančním úspěchu dost podílejí.

Co s tím udělá příchod GTA 6?

Nyní je otázkou, jak se vývoj GTA 5 zachová, jakmile na trh vtrhne dlouho očekávaný nástupce této veleúspěšné herní série – GTA 6. I když zatím nejsou dostupné žádné bližší informace, spekuluje se, že by se další díl mohl odehrávat ve dvou lokalitách, Vice City a South America, a mohl by vůbec poprvé nabízet ženu jakožto hlavní postavu.

Podle youtubového kanálu The Know, který o novince na základě svých zdrojů referuje, se však GTA 6 dostane na trh až v roce 2022. V této době navíc budou dostupné i nové generace konzolí PlayStation a Xbox, což by pro Rockstar Games dávalo smysl z hlediska herních nároků.

Foto: Grand Theft Auto V Press kit