Historicky první tweet se jako NFT vydražil za bezmála 3 miliony dolarů. Šéf Twitteru pošle výdělek na charitu

Filip HouskaFilip Houska

dorsey-nft-tweet

Foto: TED/Flickr/CzechCrunch

První tweet na světě se prodal za 2,9 milionu dolarů

0Zobrazit komentáře

Na Twitteru se průměrně každý rok odešle až 200 miliard tweetů, které teoreticky konzumují stovky milionů aktivních uživatelů. A vzhledem k tomu, že Twitter existuje již patnáctým rokem, jde o nepředstavitelné množství. Jeden z nich ale mezi nimi přeci jen vyniká – ten, který byl odeslán jako vůbec první. Právě tweet spoluzakladatele a šéfa Twitteru Jacka Dorseyho se nyní vydražil za více než 2,9 milionu dolarů, a to jako NFT.

Když se nový fenomén zvaný NFT před pár měsíci v kryptosvětě rozbíhal, ukázalo se, že do digitálního nezaměnitelného tokenu (non-fungible token, NFT) lze zanést téměř cokoliv. Aktuálně je v trendech především umění, ale oblibě se těší i různá videa nebo animované postavičky. A Jack Dorsey se rozhodl, že jako NFT nabídne i svůj první tweet.

Jde o krátkou zprávu ve znění „just setting up my twttr“ z roku 2006, která byla vůbec první, jež se na Twitteru objevila. Právě tu Dorsey nabídl v prosinci na aukční platformě v.cent.co a otevřel tak zájemcům možnost, jak si kus historie této sociální sítě pořídit. Za kryptoměnu ethereum a s jistotou zápisu na blockchainu, v rámci kterého si lidé budou moci ověřit jedinečné vlastnictví toho, kdo tweet získá.

Aukce nyní při příležitosti patnáctiletého výročí od odeslání zmíněného tweetu skončila a největší příhoz dal šéf blockchainové společnosti Bridge Oracle Sina Estavi, a to konkrétně ve výši 1 630,58 ETH, což při převodu na americké dolary bylo v době dražby 2,9 milionu. V přepočtu jde zhruba o 64 milionů korun, jejichž 95 procent (5 % tvoří poplatky platformě) obdržel Jack Dorsey na své konto.

Jak už ale dříve avizoval, rozhodně nemá v plánu si je ponechat. Právě naopak. Celou sumu převedl na bitcoiny a konkrétně 50,87 BTC odeslal neziskové organizaci GiveDirectly na podporu afrických zemí a lidí v chudobě. To ostatně potvrdil „účtenkou“, kterou sdílel na svém Twitteru.

NFT přilákalo i Elona Muska

Jack Dorsey není jediný, kdo přemýšlel nad prodejem tweetu coby NFT. S podobným nápadem přišel i Elon Musk, šéf firem Tesla a SpaceX, který si ovšem místo textu vybral hudbu. Složil totiž vlastní techno skladbu s futuristickým vizuálem a tématem NFT jakožto nového fenoménu. I přes prvotní plány ji prodat se ale nakonec rozhodl, že si ji ponechá.

Je ale minimálně zajímavé sledovat, jak NFT prosakuje pod kůži i takto velkých osobností. Prozatím o největší poprask z tohoto trendu se postaral umělec Beeple, který prodal digitální koláž za 69 milionů dolarů, a to rovnou v rámci slavní aukční síně Christie’s. Ani Čechům se ale NFT nevyhýbá.

Typickým příkladem může být youtuber Petr Mára, který před nedávnem koupil za milion korun pixelovitého avatara z edice CryptoPunks. Objevuje se navíc také čím dál více tuzemských umělců, kteří to zkouší například na OpenSea, online tržišti s NFT zbožím.

cryptopunks-1920×1280

Foto: Larva Labs

Postavičky CryptoPunks