Hlavně se mě neptej, co máš dělat. Mental load není vidět, přesto bere ženám hodně energie

V Česku pořád ještě výrazně větší množství práce v domácnostech vykonávají ženy. Často je ale mnohem náročnější věci plánovat než jen vykonávat.

lady

Foto: Vygenerováno OpenAI DALL·E-3

Unavená žena sedí v kuchyni

0Zobrazit komentáře

„Já se letos na ty Vánoce vůbec netěším, zase všechny přípravy odmakám sama,“ povzdychne si rezignovaně u kafe s kamarádkou Anna. Anně je něco málo přes čtyřicet, má jedno dítě a manžela, který je hodně pracovně vytížený. Přestože Anna chodí také do práce, starost o domácnost a dítě je během celého roku skoro výhradně na ní. Jak se blíží vánoční svátky, množství povinností na to-do listu jí ještě naroste. Není se tedy co divit, že se Anna na svátky netěší. Než se propracuje ke stromečku s dárky, čeká ji maraton domácích povinností.

Anna v tom není sama. Podle Mezinárodní organizace práce tráví ženy ve světě průměrně čtyři hodiny a 25 minut denně péčí o domácnost a ostatní lidi v rodině. To můžou být děti, ale třeba i prarodiče. Oproti tomu u mužů je to jen jedna hodina a 23 minut denně. České ženy se věnují domácnostem a svým příbuzným podle průzkumu společnosti STEM dokonce 6,5 hodiny denně, muži pak 2,8 hodiny denně.

Součástí tématu péče o děti a domácnost je i takzvaný mental load. Česky mentální náklad, který je možná ještě více psychicky a fyzicky vyčerpávající než práce v domácnosti samotná. Australští sociologové o něm mluví jako o předpokládání, přemýšlení a starání se o všechny potřeby a pocity členů rodiny. To zahrnuje i veškeré plánování a organizaci rodiny tak, aby se všichni cítili spokojeně.

Nejde tedy jen o samotné fyzické úkony, jako je vaření a úklid. Jde o plánování toho, co nakoupit a uvařit, kdy má dítě narozeniny, co mu k nim pořídit, že ho má matka objednat k zubaři a na očkování, že má určit, kdo ho tam odveze a tak podobně.

Tím, jak je mozek neustále v zápřahu bez patřičného odpočinku, se žena čím dál víc unavuje a vyčerpává. Na soustředění je totiž náročné, že v hlavě neustále drží seznam úkolů, vyrovnává se s chaosem a neurčitostí situací, „žongluje“ s péči o děti, rodinu, manžela či seniora v domácnosti. To všechno zkrátka tvoří nálož, která vede k dalšímu a dalšímu úbytku energie a může dospět až k vyhoření nebo poruchám spánku.

Podle už zmíněné studie je hlavním problémem této mentální zátěže, že je všudypřítomná a nikdy nekončí. Ženám často ztěžuje i jejich vlastní práci, protože oproti domácím pracím, kvůli kterým musí být člověk reálně doma, plánování věcí se odehrává v hlavě a tu má člověk všude s sebou. Ženy pro zmíněnou studii uváděly, že jim mental load způsobuje hmatatelný stres, kvůli kterému občas nemůžou například večer usnout.

Dalším problémem je, že na rozdíl od domácích prací a péče o děti se na plánování rodinných záležitostí nedá někdo jednoduše najmout. A manžel očekávající, že mu žena vždy zadá seznam úkolů, které má v domácnosti vykonat, vlastně taky moc nepomůže, protože tím vyžaduje, aby mu jeho práci někdo naplánoval a pak mu ji přidělil. Proč je to problém, se pokusila třeba pro britský The Guardian popsat pomocí komiksu francouzská umělkyně Ema.

Pokud si nejste jistí, jak to doma máte, můžete si společně s partnerem udělat na ferovadomacnost.cz audit domácnosti. Některé muže možná překvapí, kolik domácího nákladu leží na jejich hůře placených polovičkách. Ženy tedy věnují více času neplacené práci v domácnosti a péči o rodinu. Muži oproti tomu tráví více času ve svých zaměstnáních, ze kterých jim nejen přijde výplata, ale taky se jim započítává do výpočtu důchodu v budoucnu.

Zkušenost, kterou nejde nahradit

„Ženy mají méně možností zapojit se do placené práce nebo si ji udržet. Mají proto v průměru nižší příjmy než muži. Spousta z nich je ohrožena chudobou především v době péče o malé děti a ve stáří,” píše na zmíněném webu ferovadomacnost.cz Martina Dvořáková, analytička a socioložka, která se snaží o osvětu ohledně neplacené domácí práce a nerovnosti v jejím rozdělování mezi partnery.

Zároveň ale zmiňuje, že současné nastavení není dobré ani pro muže. „Muži přicházejí o příležitost trávit se svými dětmi více času, o zkušenost, kterou už nikdy nedoženou. V době, kdy jsou jejich partnerky na rodičovské dovolené, na nich leží zodpovědnost uživit celou rodinu. Většina z nich se již této zodpovědnosti nezbaví.“

Přitom názor na rozdělení rolí v rodině je podle průzkumu CVVM v Česku už celkem pokrokový. Skoro tři čtvrtiny dotázaných si myslí, že pečovat o domácnost a děti by měli oba rodiče stejným dílem. Realita je ale často pořád ještě těmto názorům velmi vzdálená.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym