Honba za nejčerstvějším rozvozem jídla. Pizza Hut vytvořil vodíkový pick-up, který připraví pizzu za jízdy

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

pizzahut-tundra
0Zobrazit komentáře

Když se řekne rozvoz jídla, nejčastěji si představíme pizzu, která v tomto ohledu patří k nejpopulárnějším pokrmům. Zavoláte do pizzerie nebo dnes využijete jednu z mobilních aplikací, restaurace pizzu připraví, předá kurýrovi a ten vám ji doručí. Na první pohled tradiční a léty ověřený byznys, v němž však lze stále inovovat. Důkazem je nejnovější počin velkého amerického řetězce Pizza Hut, který funguje také v České republice.

Po celém světě má Pizza Hut téměř 17 tisíc poboček, což z něj dělá největší řetězec pizzerií na světě, co se týče obsazených lokalit. I proto se snaží tato globální franšíza přicházet s různými inovacemi a technologickými vychytávkami, aby si udržela svou pozici. Posledním takovým kouskem je postavení elektrického pick-upu, který má na korbě robotickou výrobnu pizzy.

pizzahut-toyota-pizza-pickup1

Pizza Hut na tomto projektu spolupracoval s automobilkou Toyota, která pro inovativní přípravnu čerstvé pizzy propůjčila svůj vůz Tundra SR5. Robotická paže sice nedokáže vytvořit pizzu úplně od píky, a tak ji nejprve musí předpřipravit lidští pizzaři, ale jinak je koncept celé přípravy velmi jednoduchý a maximálně efektivní.

Robotická paže, kterou Toyota používá i ve vlastních výrobních továrnách, nejprve vyndá předem připravenou pizzu z malé lednice do vysokorychlostní pizza trouby. Jakmile je upečená, druhá robotická paže pizzu přenese na krájecí desku, kde se italský pokrm rozdělí na šest částí, a pak už pizza putuje do krabice. Celý proces zabere zhruba šest až sedm minut a zákazník ji pak dostane ještě teplou.

Čerstvá pizza bez emisí

Pro robotického a pojízdného „pizzaře“ sice Pizza Hut zvolil pick-up Tundra SR5, ale ve spolupráci s Toyotou ho kompletně rozebral, aby do něj mohl zabudovat jak robotickou linku, tak místo spalovacího motoru také vodíkové palivové články, které známe z Toyoty Mirai. Výroba pizzy a její následné rozvezení tak díky vozidlu označeném jako Tundra PIE Pro navíc nevytváří žádné emise.

Prozatím se jedná pouze o koncept a Pizza Hut se v nejbližší době nechystá rovážet pizzu tímto inovativním způsobem, ale jedná se o další z vychytávek, které tento americký řetězec vymyslel. V minulosti například ve funkční gramofony přetvořil své papírové krabice nebo vyrobil speciální tenisky, s nimiž si můžete objednat pizzu či vypnout televizi.

pizzahut-toyota-pizza-pickup2
pizzahut-toyota-pizza-pickup3

Rubriku Tech podporujítrask-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym