Hra na oliheň zbourala Netflix, Bohemia Energy krachla a čištění oceánů pokračuje. Čtěte zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

hra-na-olihen_jiri-pisarik-bohemian-energy

Foto: Youngkyu Park/Netflix + Bohemian Energy

Hra na oliheň zbourala Netflix a Bohemian Energy končí

0Zobrazit komentáře

S nedělním podvečerem přichází i tradiční rekapitulace článků, které jsme v uplynulém týdnu publikovali. Nelze začít ničím jiným než novým fenoménem streamovací služby Netflix – Hra na oliheň. Tento jihokorejský krvavý seriál si už pustilo přes 110 milionů domácností a má za sebou rekordní start. A to jeho tvůrce původně nedokázal sehnat peníze, aby jej zafinancoval.

Zásadní zpráva se odehrála také v oceánu, respektive v oblasti Velké tichomořské odpadkové skvrny, kam nizozemský startup The Ocean Cleanup poslal svůj vylepšený čistící mechanismus a dovezl s ním na pevninu rekordní množství plastů. V neposlední řadě silně rezonoval i článek týkající se krachu energetické skupiny Bohemia Energy.

Ostatní zásadní články za minulý týden najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly. Sledovat můžete i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

?? Spojené státy se otevírají: Po zhruba roce a půl uzavřených hranic se Spojené státy znovu otevírají cizincům, ovšem s podmínkou plného očkování. Pro Čechy se mimo jiné chystají i nové přímé linky do New Yorku.

?️ Rekordní Banksyho dílo: Banksy má umělecké kontroverze v krvi. Svědčí o tom i napůl skartovaný obraz, se kterým před třemi roky vyvolal na aukci tolik povyku, že se nyní vydražil za trojnásobnou sumu. A stanovil rekord.

⚡ Dobíjení po vídeňsku: Vídeň už brzy představí unikátní taxíky poháněné elektřinou, které nebude nutné nabíjet u klasického stojanu – naopak bude stačit zastavit na stanovišti a jednoduše zmáčknout tlačítko.

⌚ Nové Apple Watch jsou tady: Do prodeje zamířila další generace chytrých hodinek od Applu a T-Mobile je stále jediným operátorem, který je nabídne i s podporou eSIM. Na lepší časy se však blýská také u O2.

?️ Trend udržitelných rekonstrukcí: Proč dělat generální rekonstrukci, když někdy stačí jen tzv. refresh? Renovace původních prvků domu je rychlá, levná a lákává i pro skupinu EHS, která do udržitelných rekonstrukcí nastupuje skrze podíl ve startupu Room Story.

?? Komárek loví v Izraeli: Druhý nejbohatší Čech Karel Komárek pokračuje ve svých investičních aktivitách, kterými podporuje startupy jak v Česku, tak v Izraeli. Právě tam teď posílá desítky milionů do projektu na ochranu firemních dat a dokumentů.

? Od vousáčů k prémiové péči: Nejprve mu učaroval olej na vousy, dnes Daniel Trnka buduje kosmetickou značku, kterou má uvítat každý muž. České Beviro pokračuje v růstu a představuje nové prémiovější produkty s ohledem na přírodu.

? Kapitán Kirk ve vesmíru: Blue Origin si připisuje další velký úspěch. Společnost Jeffa Bezose do vesmíru vynesla druhou lidskou posádku, která byla tvořena i Williamem Shatnerem, představitelem kapitána Kirka ze Star Treku.

***

Hra na oliheň prolomila rekord Netflixu. Krvavý jihokorejský seriál si pustilo více než 100 milionů domácností

squid-game-2

Foto: Youngkyu Park/Netflix

Maskovaní bachaři ve Hře na oliheň

Nahnat zadlužené lidi do arény, vyzvat je v dětských hrách a pozorovat, kdo přežije. Ze seriálu Hra na oliheň se stává fenomén, o čemž svědčí i nový rekord Netflixu. Brutální podívanou si pustilo už přes 100 milionů domácností.

***

Boj s obří odpadkovou skvrnou úspěšně pokračuje. Nizozemská firma z oceánu vytáhla rekordní množství plastu

the-ocean-cleanup

Foto: The Ocean Cleanup

Nová záchytná bariéra od The Ocean Cleanup

Nizozemský startup The Ocean Cleanup už roky pomocí plovoucích bariér čistí oceány od plastů. Nyní se do jedné z nejznečištěnějších oblastí planety vydal znovu – a vytáhl z ní rekordní množství odpadu.

***

Miliardář Písařík zavírá Bohemia Energy. Nového dodavatele elektřiny a plynu si musí hledat téměř milion lidí

jiri-pisarik-bohemia-energy

Foto: Bohemia Energy

Jiří Písařík, zakladatel Bohemia Energy

Miliardář Jiří Písařík kvůli zvyšujícím se cenám energie zavírá společnost Bohemia Energy. Nového dodavatele elektřiny a plynu si bude muset hledat téměř milion lidí.

***

Partner newsletteru:
Poslední šance k přihláškám do MBA programu od UNYP. Začínáme již 29. října. Neváhejte, je to krok správným směrem. Více informací naleznete zde.

unyp_ambition_bannner_1920x1080-jpeg

***

Zombie podle HBO. První fotky z televizní adaptace hry The Last of Us ukazují hlavní hrdiny i zničená města

lastofusii

Foto: Naughty Dog

Ellie, jedna z hlavních postav, série The Last of Us

The Last of Us patří mezi nejúspěšnější hry vůbec a HBO teď podle něj točí vlastní seriál. První záběry z natáčení ukazují obří rozpočet se zničenými městy i hlavní hrdiny.

***

Náš český původ je super, ale značku to nepostaví, říká šéf Sportisima. Z Prahy vyrostlo na miliardový evropský byznys

vajskebr-sportisimo-boxed

Foto: Sportisimo

Pavel Vajskebr, spolumajitel a CEO Sportisima

Ne každý ví, že Sportisimo je česká značka, kterou u nás začali před více než dvaceti lety budovat dva podnikatelé vietnamského původu. Dnes jde o mnohamiliardový byznys, s nímž jeho CEO Pavel Vajskebr dobývá Evropu.

***

Půlmiliardové dluhopisy Pale Fire Capital se vyprodaly za pár dní. Je to odměna za naši dosavadní práci, říká Jan Barta

jb

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jan Barta z investiční společnosti Pale Fire Capital

Očekávali měsíce, stačily dny. Po půlmiliardové emisi dluhopisů českých investorů z Pale Fire Capital se jen zaprášilo, protože uloupnout si z jejich úspěchu chtějí i další. „Je to odměna za naši dosavadní práci,” říká v rozhovoru Jan Barta.

***

To, co máme, neumíme využít, říká Václav Smil. Oblíbený Gatesův autor na Týdnu inovací kritizoval internet i energetiku

vaclav_smil

Reprofoto: Bill Gates/YouTube

Vědec Václav Smil

Včera odstartoval Týden inovací a přinesl vystoupení jednoho z nejvýznamnějších hostů. Vědec Václav Smil, oblíbený autor Billa Gatese, hovořil o růstu cen energií nebo o skepsi vůči technologiím, které stále neumíme využívat.

***

Nejen tenisky, ale i obří hala pro zlepšování sportovních výkonů. Jak vypadá nové centrum LeBrona Jamese?

ccstreets-5

Foto: Nike / CzechCrunch

Nike otevřelo sportovní inovační centrum se jménem LeBrona Jamese

Unikátní sportovní centrum, které nabídne ideální zázemí pro zlepšování výkonů sportovců. Přesně to si slibuje Nike od nového rozšíření svého kampusu, pod kterým je podepsána i basketbalová ikona LeBron James.

***

Škola Populo proměnila trh s doučováním a míří do světa. Co vyděláme, vrazíme do českého školství, říká její šéf

populo_unknown-2

Foto: Škola Populo

Jakub Rakušan je zakladatel Školy Populo

Energický podnikatel z Olomouce obrátil trh s doučováním naruby a jeho Škola Populo závratně roste. „Ať mě klidně někdo zkusí okopírovat. Budeme společně vzdělávat Česko a to je to nejlepší, co může být,” říká Jakub Rakušan.

***

3D tisk v ložnici byl už moc, tak založil dílnu budoucnosti. Nakonec Daniel Gottwald skončil u slévárny 21. století

futlab6-min

Foto: Vojtěch Sedláček/CzechCrunch

Daniel Gottwald, zakladatel umělecko-řemeslné dílny FutLab

Jako byste vešli do dědovy dílny. Jen byste ke svěráku, vrtačce a brusce přidali 3D tiskárnu a laser. Daniel Gottwald původně stvořil FutLab jako futuristický ráj všech kutilů, ale kvůli pandemii nakonec skončil převážně u odlévání do bronzu.

***

CzechInvest
Agentura CzechInvest v poslední době podpořila několik zajímavých českých projektů – například Pealock, Fitify, Stavario nebo Precismo. Nyní hledá další startupy, kterým pomůže se zahraniční expanzí i mentoringem.

pealock2

Foto: Pealock

Marek Vala, tvůrce chytrého zámku Pealock

***

Pocta zaoceánské legendě. LEGO uvádí repliku slavného Titanicu, která měří 1,3 metru a má rekordní počet dílků

lego-titanic-1

Foto: LEGO

LEGO uvádí repliku jedné z nejlegendárnějších zaoceánských lodí

LEGO vzdává hold legendě, která ve své době patřila k vrcholu námořního inženýrství. Představuje repliku Titanicu s délkou okolo 1,3 metru a rekordním počtem dílků.

***

Bitcoin prolomil poprvé od dubna 60 tisíc dolarů. Roste i díky zprávám z USA a míří k historickým maximům

bitcoin_mince

Foto: A. Kozik/Pexels

Bitcoin je podle Hájka jako zlato – lidé si do něj ukládají peníze.

Bitcoin se po slabším období blíží ke svým historickým maximům. I díky pro něj pozitivním zprávám z USA po několika měsících prolomil hranici 60 tisíc dolarů a dál roste.

***

Hra na oliheň nadchla i v Severní Koreji. Tvůrce seriálu už naznačuje, co by se mohlo dít v pokračování

squid

Foto: Noh Juhan/Netflix

Hra na oliheň nadchla i v Severní Koreji

Pro někoho zvrácená zábava, pro jiné originální a chytře zpracovaný seriál. Hra na oliheň je natolik populární, že zaujala i v Severní Koreji. A její tvůrce už teď naznačuje, o čem bude pokračování.

***

Burrito Loco ukončilo spolupráci s Beyond Meat, přednost dostalo nemaso od české Many. Chystají několik produktů

jakub-krejcik-z-many-a-zakladatel-burrito-loco-glenn-david-spicker-min

Foto: Mana & Burrito Loco

Jakub Krejčík z Many a zakladatel Burrito Loco, Glenn David Spicker

Síť mexických fastfoodů Burrito Loco vyměnila výrobky od Beyond Meat za rostlinné maso od českého výrobce Mana. Zákazníkům i oběma firmám spolupráce zachutnala a už teď se chystají nové produkty.

***

Nejdražší české NFT. Létající kolobřík od malíře Muczky si v dražbě doletěl pro rekordní částku

muczka

Foto: Jmjart

Malba kolibříka od umělce Joea Muczky jr.

Digitální verze fyzických děl mohou být zajímavým způsobem, jak se představit světu. Český malíř Joe Muczka jr. nyní zabodoval se svým létajícím kolibříkem a stanovil s ním i tuzemský rekord.

***

Praha chce vylepšit městskou dopravu občanů. Zdarma jim nabízí sdílená kola od Rekol a Nextbike

rekola-bikesharing-praha

Foto: Rekola

Český bikesharing Rekola

Zejména automobilová doprava v Praze v posledních týdnech kvůli četným uzavírkám kolabovala. Město teď chce díky bezplatnému zapůjčení sdílených kol zlepšit alespoň přepravu v rámci takzvané poslední míle.

***

Chodník z paneláku. Švýcarský Curych ukazuje, jak využívat recyklovaný beton pro ekologičtější stavebnictví

brutalism-panel-building-concrete

Foto: Unsplash/Ivan Aleksic

Beton má i svůj vlastní architektoniský směr, brutalismus

Výroba betonu má obrovskou uhlíkovou stopu, proto i jeho recyklace už dnes ve stavebnictví hraje zásadní roli. Nejdále jsou ve švýcarském Curychu, kde beton třeba ze starého paneláku zrecyklují na nové chodníky.

 

Diskuze (0)

Novinka

Anonym