Hypoteční trh se propadl o polovinu. Ochlazení ale neznamená konec hypoték, říkají analytici

Rok 2021 byl co se týče půjček na bydlení rekordní. A i když letos zájem lidí úplně nevyhasl, ochlazení, které nastalo, je výrazné.

Do propadu zájmu o hypotéky se propsal i vzrůst cen stavebních materiálů a energií

0Zobrazit komentáře

Hypoteční trh letos zažívá studenou sprchu. Loni banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem celkem 178 tisíc hypoték v objemu 541 miliardy korun, nyní podle dat z finanční a poradenské platformy Chytrý Honza došlo na hypotečním trhu v meziročním srovnání k propadu o 45 %.

Zájem o bydlení ve vlastním neklesá, ale kvůli rostoucím úrokovým sazbám a přísnějším pravidlům České národní banky pro poskytování hypoték se stále snižuje počet lidí, kteří jsou ochotni a schopni v aktuálních podmínkách do bydlení investovat. V červenci se průměrná úroková sazba podle údajů Fincentrum Hypoindexu vyšplhala na 6,24 procent.

Změna trendu je přitom stále v nedohlednu. V prvních měsících roku analytici hovořili o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se v tomto kontextu skloňuje spíše jeho konec. Problém se navíc propisuje také do vývoje splátek hypoték, které už v současnosti dosahují hodnot, jež jsou neudržitelné i pro střední třídu.

Pokles v počtu poskytnutých hypoték potvrzuje také Tereza Kaiseršotová, tisková mluvčí Raiffeisenbank. Podle ní se počet poskytnutých hypoték v porovnání s minulým rokem snížil přibližně o polovinu.

Kvůli rostoucím úrokovým sazbám a zpřísnění podmínek k jejich získání podle analýzy Chytrého Honzy dnes nedosáhne na hypotéku více než třetina žadatelů. Stejně tak se proměňuje i výše hypotéky, kterou lidé volí: průměrná hodnota hypotéky z lednových 3,6 milionu korun klesla na současných 2,3 milionu.

Podle analytiků však zájem lidí o hypotéky i přes souhru nepříznivých faktorů stále přetrvává. „Po rekordním období se zájem o hypotéky dostává na hodnoty, na které jsme byli zvyklí před několika lety. Potvrdily se nám tím prognózy ochlazení trhu, které však neznamená konec hypoték,“ říká k vývoji hypotečního trhu Matěj Čermák, vedoucí produktového oddělení Chytrého Honzy.

Trh hypoték se tak vrací na úroveň roku 2020, v jeho vývoji v letošním roce proto analytici Chytrého Honzy očekávají oproti loňskému roku propad o 30 až 40 procent.

„Trh klesl meziročně téměř o 50 procent a pravděpodobně v tom bude pokračovat. Nicméně minulý rok byl skutečně rekordní a dosáhl téměř dvojnásobku let předchozích. Pokud tedy porovnáme aktuální prodeje s lety 2019 a 2020, zatím se nejedná o dramatický pokles,“ doplňuje Michal Teubner z Komerční banky.

Pokles zájmu o hypotéky navíc není způsoben jen vzestupem úrokových sazeb. „Do propadu se propisuje také růst cen energií a samotných stavebních materiálů. K lepší dostupnosti nemovitostí pro žadatele však mohou pomoci státní dotace, které v některých položkách dokážou citelně snížit cenu nemovitosti při výstavbě nebo při platbách za energie,“ dodává Jiří Havrlant, CEO Chytrého Honzy.