Investiční skupina Thein někdejšího Kellnerova manažera koupila benešovskou slévárnu Top Alulit

Tomáš Budník buduje svou skupinu Thein jednak kolem investic do strojírenských podniků, jednak do technologií a IT sektoru.

Luboš KrečLuboš Kreč

budnikove-hp

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Tomáš Budník (vpravo) a jeho syn Filip Budník

0Zobrazit komentáře

Průmyslová část investiční skupiny Thein, kterou založil bývalý generální ředitel O2 Tomáš Budník, koupila benešovskou slévárnu hliníku Top Alulit. Výši transakce skupina nechtěla sdělit, podle informací médií se ale suma blížila polovině miliardy korun. Top Alulit zaměstnává přibližně 180 lidí a má roční obrat přes 400 milionů korun.

Od spojení značek si Thein slibuje nový prostor pro budoucí růst a inovace. „Akvizice Top Alulit nám umožňuje zvýšit naši kapacitu a kompetence pro výrobu a zpracování, což pro nás spolu s pevným základem v oboru strojírenství a s inovativním přístupem k vývoji produktů znamená, že získáme přístup k novým zákazníkům i trhům. Zvyšujeme tím i celkový obchodní potenciál Thein Industry. Jsme tak zase o krok blíž naší vizi být významnou strojírenskou skupinou v Evropě,“ uvedl Tomáš Budník, který skupinu Thein založil po odchodu z PPF.

Top Alulit se zaměřuje na výrobu odlitků pro automobilový, letecký, elektrotechnický a strojírenský průmysl nebo také potravinářství a další průmyslová odvětví. Zhruba tři čtvrtiny produkce jsou určeny pro export.

K výrobě využívá gravitační a nízkotlaké lití. A také technologii takzvaného přímého a nepřímého „squeeze castingu“, což je pokročilý proces slévání kovů, který kombinuje prvky klasického odlévání pod tlakem s výhodami vysoké rychlosti a tlaku.

Thein Industry je průmyslově zaměřená část investiční skupiny Thein. Soustředí se především na investice v železniční dopravě, energetice a chemickém a zpracovatelském průmyslu. Zaměřuje se také na vývoj vlastních vodíkových technologií využívaných v kolejové a silniční dopravě. Do portfolia skupiny patří české společnosti Ponec, Cotring, Železniční dodavatelská, Hydrogenic Technology a Lokorent Services.

Investiční skupinu Thein založil bývalý generální ředitel O2 Budník v roce 2020, důležitou roli v ní hraje i jeho syn Filip.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym