Investory vystrašily krachující banky, bitcoin letí vzhůru. Za týden přidal třetinu ceny

Cena bitcoinu za poslední týden vystoupala nad 28 tisíc dolarů, nahoru šlo i ethereum. Bankovní svět v USA i v Evropě se už druhý týden otřásá.

Luboš KrečLuboš Kreč

Fiktivní mince kryptoměny bitcoin

0Zobrazit komentáře

Dění kolem Silicon Valley Bank i švýcarské banky Credit Suisse poslalo akcie hlavně evropských bank dolů, zatímco kryptoměny naopak vyrostly. A to dost výrazně. Jestliže cenné papíry bankovních domů začaly během dopoledne své ranní ztráty umazávat, bitcoin si držel výrazně nadprůměrnou hodnotu, nejvyšší od loňského června.

Během víkendu se švýcarská vláda a tamní centrální banka dohodly s bankou UBS, že převezme svého v problémech se topícího konkurenta Credit Suisse. Obchod měl za cíl uklidnit světové trhy – to se ovšem povedlo jen částečně, nervozita zůstala mimo jiné kvůli tomu, že transakce „vymazala“ držitele rizikovějších dluhopisů Credit Suisse v hodnotě sedmnácti miliard eur.

Takových bondů, zvaných AT1, je ale v Evropě spousta – a vydávají je i jiné banky. Evropská centrální banka a Evropská bankovní asociace, které vystupují jako regulátoři v EU a eurozóně (kam Švýcarsko nepatří), dokonce vydaly prohlášení, že způsob, jakým Bern záchranu Credit Suisse strukturoval a jak odepsal vlastníky dluhopisů, je něco, s čím nesouhlasí.

„AT1 zůstává důležitou součástí kapitálové struktury evropských bank,“ uklidnily instituce ve svém prohlášení a vydaly tak podle deníku Financial Times signál, že ony by v případě potřeby držitele těchto bondů neškrtly.

Propady se nevyhnuly ani českým bankám, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze. Jak Česká spořitelna, tak Komerční banka i Moneta se během pondělí pohybovaly o jednotky procent pod svou hodnotou ze závěru minulého týdne.

To, jakými otřesy prochází bankovní svět v posledních týdnech (krachu Credit Suisse předcházel pád amerických bank Silicon Valley Bank a Signature Bank), pomáhá kryptoměnám – a především bitcoinu, který byl od počátku konstruován jako alternativa ke klasickým bankám. Bitcoin za posledních sedm dní posílil o 28 procent a v pondělí v poledne se podle serveru Coingecko prodával za 28 330 dolarů, zatímco minulé pondělí byl k mání za 22 150 dolarů.

Dění dokonce vedlo některé kritiky kryptoměn k mírnému poopravení svého pohledu na ně. Například známý internetový podnikatel a investor Jan Barta na Twitter v souvislosti s posilujícím bitcoinem napsal: „Dalo by se říct, že krypto má konečně nějaký fundament v tento okamžik.“ Posílilo také ethereum, které za týden přidalo přes 12 procent. BNB, což je kryptoměna největší burzy Binance, posílila za týden dokonce o 17 procent.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym