Jak motivovat zaměstnance? Udělejte z nich milionáře. Poradí Productboard i J&T Ventures

V zahraničí běžná praxe, české startupy na zavedení zaměstnaneckých akcií ale pořád čekají. Jak s nimi pracují i bez nastavené legislativy?

Peter BrejčákPeter Brejčák

esop-jak-sepodelit-o-uspech_clanekEvent

Foto: CzechCrunch

Na eventu vystoupí přední osobnosti české startupové scény

0Zobrazit komentáře

Startupy se mohou stát tahounem české ekonomiky. K tomu ale potřebují přitáhnout špičkové lidi a jedním ze způsobů, jak to můžou udělat, jsou zaměstnanecké akcie známé jako ESOP – Employee Stock Option Plan. Ovšem v Česku k nim chybí legislativa, s jejím zavedením vláda otálí a alternativy se mnohdy vůbec nevyplatí. Co to způsobuje? Jak tento problém startupy řeší? A blíží se světlo na konci tunelu?

Právě o tom budeme mluvit se zástupci startupů, investorů, advokátů i slovenské státní sféry (kde již Čechy předběhli a s platností od začátku příštího roku zavedli zaměstnanecké akcie) na dalším ze série startupových eventů CzechCrunche, který se bude konat v úterý 7. listopadu od 17:30 ve Spojka Karlín Events v Praze.

O své know-how a zkušenosti se podělí špičky zdejší startupové scény. Na pódiu vystoupí spoluzakladatel miliardového a aktuálně nejhodnotnějšího českého startupu Productboard Daniel Hejl nebo Marek Neubauer ze startupu Smartlook, jenž se nedávno prodal americkému gigantu Cisco za více než miliardu korun.

Dále pak HR business partnerka investičního fondu Miton a zároveň poradkyně na oblast ESOPů Markéta Pařížek, partner investičního fondu J&T Ventures Martin Kešner, advokát Štefan Šurina z kanceláře Eldison a Jaroslav Bukovina, senior business analyst ze slovenské Výzkumní a inovační agentury (VAIA), jež spadá pod tamní Úřad vlády a stála za zavedením zaměstnaneckých akcií na Slovensku.

Jak šel čas s ESOPy v Česku

Listopad 2019: Investiční skupina Y Soft Ventures vydává příručku o tom, jak nastavit ESOP.

Duben 2021: Evropští zakladatelé včetně Tomáše Čupra z Rohlíku vyzývají k přijetí startupových standardů a také ESOPů pod hlavičkou kampaně Not Optional. Česká vláda se k tomu zavazuje přijetím standardů na evropské úrovni.

Prosinec 2021: Do svého programového vyhlášení si zavedení ESOPů dává i současná vláda Petra Fialy.

Březen 2023: Přední české startupové osobnosti a společnosti včetně CzechCrunche se zapojují do výzvy #ESOPasap, jež vzniká pod hlavičkou Mitonu a která podporuje co nejrychlejší zavedení zaměstnaneckých akcií do legislativy.

Konkrétně budeme mluvit o tom, jak ESOP ve firmě správně nastavit, kde se inspirovat, jak takové programy fungují v zahraničí, co nepřítomnost zaměstnaneckých akcií znamená pro české startupy a ekonomiku a jak daleko je jejich zavedení.

Odnesete si tak přímé zkušenosti zakladatelů a řídících lidí českých startupů, investorů i právníků a načerpáte inspiraci pro nastavení či možná vylepšení takového programu. Spíkři zároveň budou k dispozici k rozhovorům během neformálního networkingu po skončení panelových diskusí a přednášek.

Lístky na event, který se koná 7. listopadu v pražské Spojka Events Karlín, jsou již v prodeji. Partnery akce jsou právní kancelář Eldison a investiční skupina Miton, gastro partneři jsou Makro Akademie a Umění vína.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym

Productboard

Seznamte se se společností Productboard, důvěryhodným partnerem pro správu produktů.…

Klíčoví lidé

hubert

Hubert Palán

CEO