Jak nakouknout pod investiční pokličku Jana Barty? Vydražte s ním oběd a pomůžete porazit Rusko

Jan Barta je známý jako mimořádně úspěšný investor na kapitálových trzích. Své know-how teď vymění za peníze pro ukrajinské vojsko.

Luboš KrečLuboš Kreč

barta-fundraise

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Jan Barta z investiční společnosti Pale Fire Capital

0Zobrazit komentáře

Warren Buffett zavedl před více než dvaceti lety velmi sympatickou tradici – zájemci mohou dražit oběd s ním. Legendární investor jim pak u jídla věnuje svůj čas, poradí, nasměruje. A výnos jde na dobročinné účely. Něco podobného se nyní děje i v Česku, jen v mírně odlišném aranžmá. Internetový miliardář a nadšený burzián Jan Barta totiž hodlá „obědovou cestou“ podpořit ukrajinskou armádu.

O tom, že Jan Barta je podobně jako řada dalších českých technologických podnikatelů zatvrzelým podporovatelem Ukrajiny v její válce s Ruskem, není pochyb. Už na začátku putinovské agrese vyčlenil se svými kolegy ze společnosti Pale Fire Capital desítky milionů korun, za které ubytovávali uprchlíky i pomáhali vyzbrojovat vojáky.

V pondělí dopoledne, bezprostředně poté, co světová média i sociální sítě zaplnily zprávy o brutálním ruském bombardování civilních cílů po celé Ukrajině, Barta zveřejnil, že chce vybrat další peníze na podporu ukrajinského vojska. „Přimělo mě k tomu to aktuální bombardování,” řekl Barta pro CzechCrunch. A jde na to právě jako Warren Buffett.

Zájemci mají čas do pátku 14. října 15 hodin odpoledne, vyvolávací cena je deset tisíc korun a příhozy je třeba posílat formou komentářů k Bartovu tweetu. V době psaní tohoto článku, tedy nedlouho po zveřejnění podnikatelova úmyslu, se už částka vyšplhala na 130 tisíc korun. Dá se ovšem předpokládat, že konečná suma bude násobně vyšší.

Oběd by měl trvat dvě hodiny, útrata bude na Bartu a tématem k diskuzi investice: „Investování na finančních trzích, dám feedback na vaše nápady a pozicování, ukážu svoje nápady, top trady, pozicování atd.,“ napsal čtyřiatřicetiletý zakladatel portálu ePojištění.cz. A připojil i pár údajů o tom, jak se daří jeho investičnímu portfoliu, které jen letos vykazuje růst o 600 procent.

Jan Barta je spolu s Dušanem Šenkyplem a Davidem Holým zakladatelem a hlavní tváří investiční skupiny Pale Fire Capital. Do jejího portfolia patří společnosti jako Rouvy, Aukro, Semantic Vision, nově se také kromě moderních technologií a internetu hodně zaměřují na oblast udržitelné energetiky.

Mladší generace českých podnikatelů, kteří své jmění získali především v prostředí jedniček a nul, se stala hybnou silou tuzemského proukrajinského charitativního úsilí. Například zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič na jaře poslal na pomoc Ukrajině přes 100 milionů, když vyšla najevo zvěrstva ruských vojáků z městečka Buča. Hodně se humanitárně činil i Tomáš Čupr z Rohlíku, Zdeněk Cendra z CDN77, Aleš Zavoral a Alza, Martin Hájek s Livesportem nebo právě partneři z Pale Fire Capital.

Načítám formulář...

Rubriku Investice podporujíxtb_online-investing_logo_rgb-1jet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi